از سال آینده جایزه بازیگری فستیوال سوییسی بر اساس بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر زن دسته‌ بندی نمی‌شود

20:09

مسئولان برگزارکننده فستیوال فیلم لوکارنو هم تصمیم گرفتند تا از این پس، دیگر تفاوتی میان انتخاب بازیگران مرد و زن نباشد و بدون توجه به جنسیت «بهترین بازیگر»انتخاب شود.
به گزارش یورونیوز، این فستیوال فیلم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «از سال ۲۰۲۳، افتخارات بازیگری لوکارنو دیگر بر اساس جنسیت بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر زن دسته‌ بندی نمی‌شوند، بلکه جوایز بهترین نقش اول و بهترین نقش مکمل بدون جنسیت خواهند بود.»
پیش از این برگزارکنندگان برلیناله، فستیوال فیلم برلین، چنین تصمیمی اتخاذ کرده بودند. در سال ۲۰۲۱ خرس نقره ای بهترین بازیگر نقش اول و نقش مکمل را که تا پیش از این به یک مرد و یک زن منتخب هیات داوران داده می شد، تنها به دو نفر در دو نقش اول و مکمل اهدا شد.
تصمیم حذف جنسیت انتخاب بازیگر در یکی از مهم‌ترین فستیوال های جهان، برلیناله، باعث خرسندی بسیاری از هواداران جامعه ال جی بی تی کیو، یا همان جامعه رنگین کمانی شد. آنها معتقدند هر انسانی بدون توجه به هویت جنسیتی و گرایش جنسی حق زندگی و شانس برابر دارد.
مسئولان برگزاری فسیتوال فیلم لوکارنوی سوئیس هم اعلام کردند که هدف اصلی از حذف جنسیت، «برانگیختن احساسات است و اینکه نشان دهیم سینما عرصه تصمیم‌گیری‌های پیشروست». در بیانیه این فستیوال همچنین می خوانیم که «با برابری و احترام به جنسیت‌ها، جهان زیباتری پیش روی شهروندان زمین خواهد بود.»
مدیر هنری فستیوال فیلم لوکارنو، جیونا ناتزارو، می‌گوید: «ما معتقدیم که این انتخاب و حذف جنسیت، تلاش‌های ما برای نمایش و پاداش دادن به استعدادها و خلاقیت‌ها را بیشتر می‌کند و از دسته‌‌‌بندی‌های که در جهان امروز دیگر منسوخ شده‌اند فراتر می‌رود. جهان در مسیری رو به جلو حرکت می‌کند که قطعاً دیگر نمی توان تنها از دو جنسیت، زن و مرد، گفت.»
به این ترتیب هفتاد و ششمین فستیوال فیلم لوکارنو در ماه اوت سال ۲۰۲۳، همچون برلیناله، بدون انتخاب بهترین بازیگر نقش اول و مکمل در بخش زن و مرد، تنها به دو نفر از شایسته‌ترین بازیگران فیلم‌های شرکت کننده جایزه می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.