ایرنا از انتشار بیانیه‌ای با عنوان جمعی از اعضای خانه سینما خبر داد که اعلام کرده‌اند، برخورد قانونی با متخلفان را به رسمیت می‌شناسند

21:52

بانی‌فیلم: چهار روز پیش بود که هیات مدیره خانه سینما در بیانیه‌ای که در اعتراض به دستگیری‌ها و فضای سیاسی علیه مردم منتشر کرد از مقامات مسئول خواست تا به این روند پایان دهند و هشدار داده شده بود که چنانچه وضعیت دچار تغییر نشود از اعضای خانه سینما خواهند خواست که به همکاری‌شان با پروژه‌های تلویزیونی و سینمایی پایان دهند و اعتصاب کنند.

شدت لحن این بیانیه چنان بود که محمدمهدی عسگرپور روز بعد از انتشار بیانیه، در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها تلاش کرد تا حدودی از تندی بیانیه بکاهد و بر تعامل و گفت‌وگو تاکید کند.
انتشار بیانیه تند خانه سینما هرچند مورد انتقاد برخی از چهره‌های اصولگرا و وزیر ارشاد هم قرار گرفت اما گویا این واکنش‌های منفی نتوانست از شدت التهاب ناشی از انتشار بیانیه در میان منتقدان آن کم کند.
این روند منتقدانه تا جایی پیش رفت که مرزبندی‌ها را به شکل رادیکالی پیش برد تا اینکه امروز خبرگزاری دولت در بیانیه‌ای با عنوان «جمعی از اعضای خانه سینما» اعلام کرد که این «جمع»، برخورد قانونی با متخلفان را به رسمیت می‌شناسد.
اینکه در این بیانیه چرا هیچ نامی از «جمعی از اعضای خانه سینما» نیامده و بیشتر به بیانیه‌ای می‌ماند که حاصل نگرش متضاد با جریان رسمی مدیریت خانه سینماست جای پرسشی اساسی دارد.
آنچه می‌خوانید متن کامل بیانیه‌ای‌ست که با عنوان «بیانیه شماره یک» جمعی از اعضای خانه سینما منتشر شده که به نظر می‌رسد شماره‌گذاری این بیانیه، راه را برای انتشار بیانیه‌های دیگر مهیا می‌کند!
بیانیه را بخوانید:
به اطلاع ملت شریف ایران می رسانیم، بیانیه ای تحت عنوان خانه سینما منتشر شده است که ما اعضای خانه از نوشتن آن مطلع نبودیم تا انتشار عمومی.
متاسفانه بر خلاف ماده یک اساسنامه خانه سینما سالهاست چند نفر عادت کرده اند به نام اعضاء خانه سینما بیانیه حزب سیاسی خودشان را بدهند.
در حالیکه اساساسنامه تصریح دارد که خانه سینما موسسه ای است مستقل غیر سیاسی که ایجاد امنیت شغلی، تامین اجتماعی و کمک به فعالیتهای فرهنگی، پژوهشی در زمینه تولید، توزیع و نمایش… بر عهده دارد.
پس خانه سینما باید به تک تک اعضا سرویس اقتصادی، رفاهی بدهد و حتی کمک به مخدوش نشدن حیثیت اعضا کند، مثلا نباید یکی از اعضا از نداشتن اجاره بها کنار خیابان زندگی کند، نه اینکه عده ای به نام اعضای خانه بیانیه حزبی صادر کنند.
در همین جا به اعضای هیئت مدیره خانه سینما با احترام عرض می‌کنیم، اگر برخی دوستان از برخورد دستگاه قضایی با سینماگران که عضو سیاسی حزب آنها هستند و تخلف رانندگی یا جرائم دیگر داشتند ناراحت شدند، چرا اجازه می دهند به نام خانه سینما بیانیه داده شود؟
خانه سینما متعلق به تک تک اعضاء است وبدیهی است هیئت مدیره و نمایندگان صنوف هم برای همان کاری که در اساسنامه آمده وکالت دارند نه برای بیانیه دادن و کار سیاسی کردن.
همچنین متذکر می شود هیچ کس حق ندارد بیانیه بنویسد و به اعضای خانه سینما زنگ بزند و با لحن تهدید امضا بگیرد. همه این موارد خلاف اساسنامه و حقوق شهروندی اعضاست و به لحاظ قانونی جرم محسوب می‌شود.
ما گروهی از اعضای خانه سینما اعتقاد به حاکمیت قانون و اجرای آن به طور مساوی در همه صنوف کشور داریم. اعم از سینمایی و غیر سینمایی و برخورد قانونی با متخلفین را به رسمیت می‌شناسیم.
اما در مورد اعلام اعتصاب در سینما همه می دانند در جهان، سندیکایی که اعلام اعتصاب می کند باید نیمی از حقوق در زمان اعتصاب را به اعضاء پرداخت کند، این در حالیست که ظاهراً در خانه سینما کسانی که تهدید به اعتصاب کرده اند که سرمایه داران سینمای ایران هستند و از چند ماه بیکاری و عدم پرداخت اجاره و … بی خبرند و قصد پرداخت حقوق متضررین از اعتصاب را هم ندارند، پس لطفا ادای سندیکای چپ اروپایی را در نیاورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *