19:26

نشست نخست کارگاه بررسی و شناسایی در باستان‌‌شناسی همراه با سنجش از دور و مستند‌نگاری به صورت مجازی در پژوهشکده باستان‌شناسی برگزار شد.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمد‌رضا رکنی، مدرس این کارگاه با تاکید بر روش‌‌های بررسی و شناسایی طبق شرح خدمات و دستور‌العملل‌های پژوهشکده باستان‌شناسی با تمرکز سنجش از دور و مستندنگاری سه بعدی، مطالبی را مطرح کرد.
کارشناس واحد نقشه پژوهشکده باستان‌شناسی در ابتدا شرکت‌کنندگان را با تعاریف کلی بررسی و شناسایی در باستان‌شناسی، نمونه‌های موردی که بیشتر از سیستم سنجش از دور بهره برده‌‌اند و انواع مدل داده فرمت‌‌های رایج و تعاریف جغرافیای‌طبیعی و زیستی آشنا کرد.
وی در ادامه به معرفی مستندنگاری دو بعدی و سه بعدی مبتنی بر فتو‌گرامتری پرداخت که با تشکیل بانک‌اطلاعاتی از پایگاه داده‌های نتایج از بررسی یافته‌های باستان‌‌شناختی بتوان پژوهش‌های تکمیلی را اجرا کرد.
او در ادامه هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی با تعاریف و کلید‌واژه‌های رایج در این حوزه عنوان و تصریح‌کرد: در آینده با برگزاری کارگاه‌های تخصصی به معرفی و شناخت بیشتر این موارد پرداخته خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.