16:57

بانی‌فیلم: پس از انتشار بیانیه شورایعالی تهیه‌کنندگان و بازتاب‌هایی که این بیانیه در میان اعضای صنوف تهیه‌کنندگی داشت، برخی از فعالان این حوزه، به بهانه این بیانیه، اظهار نظر کردند.
از جمله تهیه‌کنندگانی که در این مورد سخن گفته و یادداشت نوشته‌اند، محسن شایانفر تهیه‌کننده باسابقه سینما و تلویزیون است.
شایانفر از معدود تهیه‌کنندگان موفقی است که همزمان در سینما و تلویزیون فعالیت دارد.
این تهیه‌کننده طی دو سال گذشته با بیماری قلب دست به گریبان بود و به همین دلیل سال گذشته برای مدتی از فعالیت سینمایی کناره‌گیری کرد.
در کارنامه محسن شایانفر تهیه فیلم‌های سینمایی «شاهرگ»، «مانی ندا»، «شب برهنه»، «بالاتراز خطر»، «مسیر عشق»، شب برهنه» و تعدادی سریال الف از جمله «ملکوت»، «خسته دلان»، «هست و نیست»، «حکایات کمال» و «سایه تنهایی» دیده می‌شود.
آنچه می‌خوانید یادداشت محسن شایانفر است که برای بانی‌فیلم فرستاده…

***

نامه سرگشاده به سیدضیا هاشمی؛ شایانفر: میدان رقابت را برای جوانان باز بگذارید تا صنف قدرتمند و جریان‌ساز باشد

برادر ارجمند، جناب آقای سید ضیا هاشمی
مدیرعامل محترم جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران
سینمای ایران مرهون محبت و توجه تماشاگران فهیم و دانای ایرانی است و لازمه حضور در این عرصه تعهد و تلاش صادقانه متولیان آن برای ساخت پایه های اصولی و عدالت محور سینمای ایران است.
اینجانب محسن شایانفر، بر خود واجب می‌دانم ابتدا از زحمات جنابعالی در برپایی مراسم جشن «سپاس» از سینماگران جامعه صنفی، تقدیر و تشکر نمایم.
اما مستحضرید یازده سال به عنوان بازرس مستمر، در راستای اهداف عالیه جامعه صنفی، خدمتگزار اعضا و همراهان بوده‌ام، لذا متاثر از تجربه گذشته و به دلیل ارتباط گسترده با جامعه سینمایی، و با اطلاع از مشکلات مبتلابه و اوضاع درونی صنف، وظیفه شرعی و عرفی می‌دانم قبل از فروپاشی‌ای که از دو سال گذشته دامن جامعه صنفی را گرفته است، مواردی را متذکر شوم تا شاید مانع از ادامه خسران بیشتر مادی و معنوی اعضا و در نتیجه دست یابی به وحدت رویه‌ای معقول با سایر تهیه کنندگان گردد‌.
متاسفانه فقدان توجه به رای و نظر دموکراتیک در جامعه صنفی تهیه‌کنندگان باعث شده نمایندگان این صنف از شورای پروانه ساخت، شورای پروانه نمایش و شورای صنفی حذف شوند.
این اتفاقات سبب عدم تفاهم با مجموعه شورای عالی تهیه‌کنندگان گردیده تا جائیکه (بدون مصوبه مجمع عمومی جامعه صنفی) ترک شورای عالی را در پی داشته است.
این موضوع و حرکت’ تحرکی ضد صنفی است، مبادا امکانات اهدایی رئیس دولت قبل که برای فعالیت‌ کل تهیه‌کنندگان در انحصار تشکیلات جامعه صنفی قرار گرفته بود، امتیازی انحصاری برای جامعه صنفی شود؟
به نظر می‌رسد استراتژی اشتباه و غیراصولی که طی دو سال گذشته مبادرت به عضو گیری جدید و بدون پشتوانه شده، فاقد پشتوانه عمیق صنفی است. این روش، رشد آماری صنف را به نفع فردیت افزایش می‌دهد و دیگران جرات برپایی انتخابات متکی به آرای اعضا، به منظور ایجاد وحدت صنفی را نخواهند داشت.
مدیریت غیر همگرایانه، شرایطی را به‌وجود آورده که اکثریت اعضا جامعه، به حداقل فرصت شغلی دست پیدا نمی‌کنند، بنابراین اساس صنف که مبتنی بر همدلی است از میان اعضا (خصوصا پیشکسوتان) رخت بر بسته است.
بی شک این رکن مهم باید در اساسنامه‌ی جامعه صنفی مورد توجه جدی قرار گیرد.
پرسش جدی غالب اعضا این است که آیا فعالیت صنفی، صرفا تجمع و جشن گرفتن و پخش هدیه میان اعضاء است؟ درحالی که این روش اصولی و زیر بنایی نیست. برای درمان اساسی، مُسکن‌ کارساز نیست بلکه نیازمند به جراحی پایه‌ای است.
همکار محترم جناب هاشمی عزیز
از آنجا که شما طرفدار وحدت صنف بوده و شخصیتی آرمانگرا و با اهداف صنفی شناخته شده‌اید، دلسوزانه پیشنهاد می‌کنم از واگرایی، دوری و به همگرایی اعضای صنف نزدیک شوید.
با برگزاری یک انتخابات آزاد، همراه با سایر تشکلهای تهیه‌کنندگی (به واقع صنفی و نه فرمایشی) نتیجه لازم به دست خواهد آمد و این شدنی نیست مگر اینکه مجمعی پر شور ،با مشارکت همه سلایق برگزار شود.
بی‌تردید برای تحقق این اتفاق مهم، اصولی‌ترین اقدام این است که در مقام دلسوز صنف، میدان رقابت را برای جوانان باز بگذارید. بی‌تردید این منش، اخلاق و ایثار هنرمندانه شما بیش از پیش صنف را قدرتمند و جریان‌ساز خواهد کرد.
با آرزوی توفیق و سربلندی سینمای ایران و صنوفی که قرار است خدمتگزار اهالی سینمای ایران باشند
محسن شایانفر تهیه کننده وبازرس سابق جامعه صنفی تهیه کنندگان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *