در ادامه استرداد آثار تاریخی کشورها، این بار مقام‌های هلند بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی را به مکزیک بازگرداندند.
به گزارش ایسنا نقل از رویترز، ‌ وزارت خارجه مکزیک با اشاره به تلاش این کشور برای بازیابی آثار تاریخی از کشورهای خارجی اعلام کرد: مقام‌های هلند ۲۲۳ اثر تاریخی متعلق به دوره «پیشا هیسپانیک» را به مکزیک بازگردانده‌اند.
وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای اعلام کرد که استرداد این مجموعه آثار تاریخی نتیجه همکاری فعال بین دو کشور و نشان‌دهنده تعهد برای بازیابی اشیاء تاریخی و فرهنگی و بازگردان آن‌ها به خانه اصلی است.
به گفته «مؤسسه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی ملی مکزیک» (INAH) قدمت این اشیاء به فاصله ۴۰۰ پیش از میلاد تا قرن شانزدهم میلادی بازمی‌گردد و به فرهنگ‌های مختلف «پیشاهیسپانیک» سواحل اقیانوس اطلس و آرام تعلق دارند.
«موسسه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی ملی مکزیک» این هفته از برگزاری حراجی در پاریس خبر داد که اشیاء مکزیک را به ارزش ده‌ها هزار یورو به فروش گذاشته است.
ماه گذشته نیز گواتمالا حدود ۱,۲۰۰ اثر تاریخی متعلق به تمدن مایا را در خانه دو شهروند ایالات متحده آمریکا کشف و توقیف کرد.
هلند در سال جاری میلادی، ‌ مجموعه‌ای متشکل از ۳۴۳ سرامیک متعلق به دوران پیشاهیسپانیک را به پاناما بازگرداند.
وزرای فرهنگ سراسر جهان به تازگی متعهد شده‌اند تلاش برای استرداد آثار تاریخی مسروقه یا قاچاق به کشورهای اصلی را افزایش دهند. بسیاری از این آثار در موزه‌های اروپایی یا مجموعه‌های خصوصی نگهداری می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *