15:29

با توجه به این که در ماه های اخیر، به دلیل عدم نصب سنگ مزار ناهید سالیانی؛یکی از مجسمه ساز طراز اول ایران که شهریورماه سال گذشته، درگذشت.اخبار ضد و نقیضی در رسانه ها مبنی بر بی توجهی به این بانوی مجسمه ساز منتشر شد، جهانبخش نورائی وکیل خانواده ناهید سالیانی با انتشار اطلاعیه ای به حواشی اخیر پایان داد.
به گزارش روابط عمومی انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران؛ در اطلاعیه ای که از سوی جهانبخش نورائی وکیل خانواده ناهید سالیانی که برای انتشار در اختیار انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران گذاشته شده آمده است؛خاطرۀ ناهید سالیانی، مجسمه ساز بزرگ، در یادها جاودانه است
ناهید سالیانی، هنرمند و مجسمه ساز و پیکر تراش نواندیش، در30 شهریور 1399 در بیمارستان آراد تهران در 84 سالگی بر اثر بیماری درگذشت و در اجرای وصیتی که کرده بود پیکر او به زادگاهش،انزلی، توسط فرزند بزرگش (ماندانا مزینی) انتقال یافت و بر مزار پدرش، شادروان نجفقلی سالیانی، به خاک سپرده شد و آرام گرفت.
فرزند دیگر زنده یاد سالیانی سال های طولانی ست که در خارج از کشور به سر می برد و به علت محدودیت های ناشی از همه گیری ویروس کوئید-19 متأسفانه نتوانست با مادر دلبند خویش وداع کند.

شادروان سالیانی سنگ قبر خود و پدر مرحومش شامل دو قطعۀ عمودی و افقی را پیش از مرگ طراحی کرده بود. قطعه عمودی که حاوی نام هر دو آنهاست را فرزند ارشد او به یکی از سنگ تراشان ورزیده و صاحب نام سفارش داد که در زمانی کوتاه آماده شد.

اما طرح قطعۀ افقی به شکل دلخواه از کار در نیامد و تمامی این روند، موجب تأخیر در تهیه و نصب سنگ مزار شد. توصیه برخی از بزرگان نیز که نصب سنگ قبر در اقلیم های بارانی (مانند شهر انزلی) به منظور نشست کافی خاک پس از زمان مناسب باید انجام پذیرد، مزید بر علت شد. اکنون با همکاری و همراهی انجمن مجسمه سازان ایران، طراحی قطعۀ افقی سنگ نیز برای بار دوم در دست انجام است و امیدواریم تا پیش از پایان فروردین ماه سال جاری، هر دو قطعه سنگ بر مزارآن هنرمند شایسته نصب شود و نگرانی دوستداران وی که در مواردی بر اثر بی خبری از حقیقت امر به سوء تفاهم انجامیده و تصور کم توجهی بازماندگان روانشاد ناهید سالیانی را پدید آورده، پایان پذیرد و یاد این مجسمه ساز نوآور بزرگ جاودانه گردد.

امضا- جهانبخش نورائی
وکیل ماندانا مزینی (فرزند ارشد شادروان ناهید سالیانی)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *