آیا شما هم نمی‌دانید که این یک آشفتگی بزرگ در جشنواره برگزار کردن است!

14:34

این دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر تنها جشنواره بین المللی در جهان است که جشنواره شروع شده ولی هنوز فیلم‌های آن معلوم نیست و یا بعد از شروع جشنواره اعلام می‌شود! جل الخالق …
به گزارش سایت عصر ایران‌، نهال موسوی نوشت: امروز (12 بهمن) چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر با صحبت‌های مجتبی امینی دبیر آن در پردیس سینمایی ملت به طور رسمی آغاز شد.
محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی هم در پیامی امروز (12 بهمن) همزمان با آغاز جشنواره فیلم فجر اعلام کرد: «این جشنواره، امسال میزبان آثار جمعی از سینماگران کشورهای مختلف است تا فارغ از مرزبندی‌های سیاسی زمینه برای بهره مندی از تجارب سینماگران جهان نیز فراهم گردد. بخش بین‌الملل جشنواره فجر می تواند بهترین ظرفیتی باشد تا با اتخاذ رویکردهای واقع‌بینانه، به تقابل با سینمای نظام سلطه، امپریالیسم فرهنگی و تروریسم بین المللی بپردازد.»
وزیر ارشاد هم بر بین‌المللی بودن جشنواره تاکید داشته و گفته است: «با تجدیدنظر صورت گرفته، بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر مجدداً در کنار بخش ملی آن قرار گرفت تا جذابیت‌های جشنواره دوچندان شود و امکانی برای مقایسه توان‌مندی سینماگران ایرانی با همتایان خارجی فراهم شود و زمینه تعامل سینمای ایران با سینمای دیگر کشورها فراهم شود.
ادغام دو بخش مجزاشده جشنواره فیلم فجر معنایی جز این ندارد که بخش‌های ملی و جهانی جشنواره از این پس همانند دو بال قدرتمند می‌توانند شعاع پیام‌ها و اندیشۀ پنهان و پیدای فیلمسازان را به واسطۀ فیلم‌های منتخب وسعت دهند.»
نکته جالب ماجرا این است تا امروز که جشنواره آغاز شده هیچ اطلاع رسانی درباره بخش بین‌الملل صورت نگرفته و اعلام نشده چه فیلم‌هایی و از چه کشورهایی در جشنواره امسال حضور دارند.
تنها روز 10 بهمن دبیر جشنواره در یک نشست خبری اعلام کرد: «578 فیلم در سامانه سایت جشنواره ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد، هیئت مشاوران انتخاب ما به جمع بندی ۲۶ اثر از ۲۵ کشور در بخش مسابقه بین الملل رسیدند؛ فیلم هایی که محصول مشترک در آن‌ها دیده می‌شود و برای اولین بار اکران خودشان را در منطقه خواهند داشت. فیلم های خوبی در سه بخش سعادت، جلوه گاه شرق و جشنواره جشنواره‌ها به اکران درخواهد آمد و ان‌شاالله از ۲۵ کشور، میهمان خارجی در جشنواره خواهیم داشت و بازار فیلم را پررونق برگزار خواهیم کرد. کمپانی‌های مختلف از کشورهای جهان حضور دارند و محل استقرارشان در برج میلاد و خانه جشنواره خواهد بود.»
در تمام جشنواره‌های بین‌المللی فیلم جهان، حداقل یک ماه تا 2 هفته مانده به شروع جشنواره اسامی فیلم‌های پذیرفته شده و اسامی داوران بخش‌های مختلف اعلام می‌شود. تا مشخص باشد چند فیلم و چه کسانی و در چه بخش‌هایی حاضر خواهند بود.
حال اسامی این 26 فیلم چیست و از چه کشورهایی هستند و‌… هنوز اعلام نشده است.
سالها قبل در همین جشنواره خودمان -‌پیش از جداسازی بخش ملی و جهانی‌- جشنواره بین المللی فیلم فجر برگزار می‌شد و یکی از جذاب‌ترین بخش‌ها همین فیلم‌های خارجی بخش بین‌الملل بود که علاقه‌مندان سینما با ذوق و شوق برای دیدن آنها ساعت‌ها در صف مقابل سینماها می‌ماندند.
قطعا این دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر تنها جشنواره بین المللی در جهان است که جشنواره شروع شده ولی هنوز فیلم‌هایش معلوم نیست و یا بعد از شروع جشنواره اعلام می‌شود! جل الخالق …
از مجتبی امینی که برای اولین بار است دبیر جشنواره می‌شود هیچ انتظاری نیست ولی افراد بخش بین الملل جشنواره فجر، سازمان سینمایی، ارشاد و … که سال‌های زیادی با پول بیت المال در جشنواره های معتبر جهانی چون کن، ونیز، برلین و… حضور داشته‌اند نباید گفت این چه مدل جشنواره برگزار کردن است؟
اسامی فیلم‌ها قرار است در روزهای آینده اعلام شود؟ اسامی داوران بخش بین‌الملل چیست و از چه کشورهایی هستند؟ کدام سالن‌ها نمایش می‌دهند؟ چرا هیچ برنامه‌ای اعلام نمی‌شود؟ واقعا خودتان را فیلم کرده‌اید؟
بخش دردناک ماجرا این است که در زمان اظهار نظر چنان قیافه می‌گیرند و حرف‌می‌زنند که انگار غیر از آنها هیچ کس دیگری درباره جشنواره و شکل برگزاری آن در دنیا هیچ دانشی ندارد.
الان هر شخصی که علاقمند به سینما باشد مطلع است که این قضیه شما چه گونه است و فقط شمایید که هم بی‌اطلاعید و هم پز جامع‌العلوم بودن به خودتان گرفته‌اید.
بحث بر سر اختراع دوباره چرخ نیست قضیه این است که اصلا کارکرد چرخ را نمی‌دانند تا برای اختراع آن فکری بیندیشند.
جدا از بخش بین‌الملل، بخش فیلم‌های کوتاه جشنواره فجر چه شد؟ چه فیلم‌هایی انتخاب شده است؟ کی و کجا نمایش می‌دهید؟ یا در بخش فیلم مستند که اسامی 6 فیلم آن اعلام شد، مردم کجا آن فیلم‌ها را ببینند؟
واقعا جشنواره این دوره به لحاظ بی نظمی و شلختگی در نوع خود بی‌نظیر است. این تنها نکته بارز این دوره است و یک رکورد شکنی در سطح جهانی!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *