13:29

اعضای آکادمی گنکور در یک ویدئوکنفرانس نامزدهای نهایی جایزه گنکور۲۰۲۱ را در سه شاخه رمان ول، رمان و زندگینامه اعلام کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از وبسایت رسمی جایزه گنکور، ابیگل اسور برای رمان به ثروتمندی پادشاه (riche que le roi)، اولیویه هرسند برای زیتا (Zita)، امیلین مالفتو برای شاید دجله برایت ناله سر دهد (Que sur toi se lamente le Tigre) و دیمیتری روشون بوری برای شیطان تپه گرگ‌ها (Le Démon de la colline aux loups) به فهرست نامزدهای نهایی بهترین رمان اول راه یافتند و شموئل تی. میر با جنگ پایان می‌یابد (Et la guerre est finie)، سیلون پردوم با طوفان‌ها (Les orages)، سریل روژه لاکان با آخرین روز (Derniers jours) و داوید توما با تنها در محاصره سگ‌های درنده (Seul entouré de chiens qui mordent)، نامزدهای نهایی شاخه بهترین رمان شدند.

امسال همچنین ماریان الفان با کتاب سزار و تو (César et toi)، جوزه آلوارز با الموت و جون (Helmut & June, portraits croisés)، پائولین دریفوس با پُل موران (Paul Morand)، اولیویه رونی با لویی ژووه (Louis Jouvet) و توماس سرتیلاژ با ادموند روستان (Edmond Rostand, les couleurs du panache) برای کسب جایزه گنکور در بخش بهترین زندگینامه با یکدیگر رقابت می‌کنند.

برنده جایزه گنکور در شاخه بهترین رمان اول و رمان روز سه‌شنبه ۴ مه (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰) اعلام خواهد شد و برنده شاخه زندگینامه نیز به رسم هر سال در ماه ژوئن (خرداد- تیر ۱۴۰۰) معرفی می‌شود.

جایزه گنکور یکی از معتبرترین جوایز ادبی فرانسه است که از سال ۱۹۰۳ هر ساله از طرف آکادمی گنکور به بهترین و خلاق‌ترین اثر منثور سال اعطا می‌شود. از بین برگزیدگان تاریخ این جایزه می‌توان به مارسل پروست، سیمون دوبووار، رومن گاری و مارگریت دوراس اشاره کرد. سال گذشته این جایزه در شاخه رمان به کتاب نامتعارف از اِروه لوتلیه اهدا شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *