آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی یکشنبه سی‌ام اردیبهشت برگزار شد و ضمن دعا برای سلامتی رئیس جمهور، برگزیدگان این دوره از جشنواره معرفی شدند.
به گزارش مهر، آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی یکشنبه سی‌ام اردیبهشت با پخش سرود ملی و تلاوت آیاتی از قرآن کریم با پخش کلیپ درباره امام رضا (ع) آغاز شد.
در ابتدای این مراسم، مهدی حیدری مدیر نخستین جشنواره ملی فیلم اقوام این اتفاق مبارک و آیین اختتام را به فال نیک گرفته و برای ادامه این جشنواره در سال‌های آینده ابراز امیدواری کرد و گفت: در ۴ روز بیش از ۱۷۰ اثر سینمایی، کوتاه، مستند، انیمیشن و پویانمایی در سه سالن اصلی پردیس سینمایی باغ کتاب تهران به نمایش درآمده‌اند و امروز به اعلام نتایج این رویداد رسیده‌ایم و بیش از ۲۸ داور بزرگ سینما کشور که هر یک وزنه سینما کشور هستند داوری این جشنواره را بر عهده گرفتند.
وی ضمن تشکر از شخص رجبی دوانی و بنیاد ایرانشناسی، گفت: آقای رجبی دوانی کوشیدند تا جشنواره‌ای در شان مردم برگزار کنیم. دیگر اتفاق خوب این دوره از جشنواره این است که این رویداد در سال اول این جشنواره به واسطه اعتماد اهالی سینما با قوت تمام و افتخار تمام دیده شد.
حیدری گفت: سینمای اقوام، سینمایی به دور از سیاست و سیاست‌زدگی است و سینمایی است که از بطن هنرمندان عرصه بوم و هنر کشور عزیزمان برخاسته است.
مدیر این رویداد در پایان عنوان کرد: معتقدم یکی از بهترین داوری‌ها در این دوره از جشنواره اتفاق افتاده است و بهروز شعیبی به من گفت این اولین جشنواره‌ای است که حتی یک نفر از بنیاد ایرانشناسی، موسسه فرهنگی هنری فصل هنر با ما تماس نگرفتند و فیلمی را معرفی یا پیشنهاد ندادند و من افتخار می‌کنم رای‌ها فقط و فقط از دل داوران ما درآمده است و دوست داریم این جشنواره به یکی از جشنواره‌های بزرگ کشورمان تبدیل شود.
سپس رجبی دوانی رئیس بنیاد ایرانشناسی ضمن دعا برای سلامتی رئیس‌جمهور و هیات همراه ایشان و دریافت اخبار خوب درباره سانحه فرود سخت هلی‌کوپتر ریاست‌جمهوری و تشکر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری تهران و عوامل عنوان کرد: اقوام بزرگ و ارزشمند ایرانی فقط در تاریخ، آداب و رسوم خلاصه نمی‌شوند و اقوام سربلند ایرانی در حماسه سرایی‌ها و حماسه سازی‌ها سابقه بلند دارند و اقوام ایرانی در دفاع از مرز و بوم و خاک این میهن سابقه ای درخشان دارند. مقاومت آذری ها در برابر روس ها، مبارزه جنوبی ها در برابر انگلیسی ها، پهلوانی سیستانی ها از رستم تا دفاع مقدس نمونه ای از این سابقه درخشان است و اقوام ایرانی در حوزه شعر و فرهنگ و هنر و صنعت سابقه ای درخشان دارند.
وی افزود: جوانان هنرمند بیاییم اقوام سربلند ایرانی را که ممتاز، پیشرو و پیشگام اند معرفی کنیم و چهره های بزرگ هنرمند، ادیبانی را که افتخارات عظیمی برای این مملکت رقم زده اند در حوزه های مختلف بشناسانیم؛ اقوام سربلند ایرانی ریشه ملت ایران اند، اقوام ایرانی عامل ماندگاری تمدن ایرانی هستند و به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنیم و هرچه منجر به افتخار این جامعه باشد از آن حمایت می‌کنیم.
وی در پایان نسبت به ظلم رژیم صهیونیستی ابراز انزجار و از مظلومان جهان حمایت کرد.
پس از این محمدرضا معتمدی با حضور روی صحنه دو قطعه را به صورت زنده اجرا کرد.
در ادامه و پس از پخش کلیپ معرفی داوران بخش فیلمنامه و با حضور داوران روی صحنه، برندگان بخش فیلمنامه کوتاه اعلام شدند.
دیپلم افتخار و جایزه ویژه هیات داوران به زیبا ارژنگ برای فیلمنامه کوتاه «پرنده آرزوها» تعلق گرفت.
جایزه دوم بخش فیلمنامه کوتاه به (ماهنین مهرور) برای اثر «لک لک عضو خانواده» تعلق گرفت.
جایزه اول بخش فیلمنامه کوتاه به حبیب زهیرنیا برای اثر «هاوای» تعلق می‌گیرد.
تقدیر ویژه هیات داوران به کیارش بکاییان برای فیلمنامه بلند «صداها زندگی می‌کنند» تعلق گرفت.
تندیس بهترین فیلمنامه بلند به مرتضی ایمانی راد برای اثر «سکوت صحرا» اهدا شد.
پس از این با پخش کلیپ و معرفی هیات داوران بخش کودک و مستند و حضور داوران در جایگاه و ضمن معرفی نامزدها، برگزیدگان این بخش به شرح زیر اعلام شدند.
تندیس بهترین صدا مستند به آرش قاسمی برای فیلم های «هفت سمفونی زاگرس و ایساتیس» تعلق گرفت.
تندیس بهترین تدوین مستند به ابراهیم سعیدی برای فیلم «طعم آب» تعلق گرفت.
تندیس بهترین فیلمبرداری مستند به مهدی آزادی برای فیلم های «ایساتیس و رویای یک اسب» اهدا شد.
تندیس بهترین پژوهش بخش مستند به مجتبی اسماعیلی برای فیلم «شرق وحشی» تعلق گرفت.
لوح افتخار بهترین کارگردانی مستند به احسان امیریان اهدا شد.
امیریان با تشکر از هیات انتخاب و داوران ضمن اشاره به یک خاطره، گفت: در سالن جشنواره بودیم و دیدم هر شخص برای یک گوشه از ایران است و هر کدام با عشق راجع به کشور خودشون صحبت می‌کردند
تندیس بهترین کارگردانی به مرتضی مطوری برای «آب سوخته» تعلق گرفت؛ مرتضی مطوری جایزه خود را به دختر خود که امسال وارد رشته سینما می‌شود اهدا کرد.
تندیس بهترین فیلم به ابراهیم سعیدی برای فیلم «طعم آب» تعلق گرفت.
دیپلم افتخار و جایزه ویژه هیات داوران به نازگل سوری برای حضور صمیمانه در فیلم «نازگل» اهدا شد.
در بخش نماهنگ هیات داوران هیچ اثری را حائز شرایط دریافت جایزه ندانست.
دعا برای سلامتی رئیس جمهور/ برگزیدگان جشنواره معرفی شدند

جایزه ویژه بنیاد ایرانشاسی

جایزه ویژه بنیاد ایرانشناسی در بخش فیلم سینمایی به حسین ریگی برای فیلم «میرو» اهدا شد؛ حسین ریگی جایزه خود را به مردم مظلوم مهربان و دوست داشتنی سیستان و بلوچستان تقدیم کرد.
جایزه ویژه بنیاد ایرانشناسی در بخش فیلم کوتاه به زهره صباغیان برای فیلم «اذان صبح به افق یزد» تعلق گرفت.

بخش پویانمایی

در ادامه برنامه و پس از پخش کلیپ معرفی بخش پویانمایی و با حضور هیات داوران جوایز این بخش اعلام شد.
لوح تقدیر انیمیشن به خانم زیبا ارژنگ برای اثر «محراب آرامش» تعلق گرفت.
تندیس بهترین پویانمایی به بهروز سلیمانی نذیر، شیرین سلیمانی نذیر و فرناز موذن برای فیلم «راهی» اهدا شد.

بخش فیلم کوتاه داستانی

تندیس بهترین صدا فیلم کوتاه داستانی به محمدحسین ابراهیمی برای فیلم «رو به شب» تعلق گرفت.
با تقدیر از تدوین فیلم کوتاه «بشقاب» تندیس بهترین تدوین به ماهان عبادی برای فیلم «عزیز» تعلق گرفت.
تندیس بهترین فیلمبرداری فیلم کوتاه به محسن نجفی مهری برای فیلم «تی یره» تعلق گرفت.
تندیس بهترین فیلمنامه فیلم کوتاه به ابوالفضل عزیزی و سیما رسولی برای فیلم «گناه» تعلق گرفت.
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی جشنواره به سید مهدی موسوی برزکی برای فیلم «عزیز» تعلق گرفت.
تندیس بهترین کارگردانی فیلم کوتاه به رضا فهیمی برای فیلم «سپیدپوش» تعلق گرفت.
دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه به سهیلا پورمحمدی برای فیلم «جان داد» تعلق گرفت.
تندیس بهترین فیلم کوتاه به محمدرضا مرادی برای فیلم «افسانه کوه ننوک» تعلق گرفت.
جایزه ویژه هیات داوران در بخش فیلم کوتاه به اکبر زارع برای فیلم «تابوت» تعلق گرفت.
در پایان این بخش جایزه بهترین دستاورد و دیپلم افتخار به مجید پتکی و یوسف یزدانی برای بازی در چندین فیلم کوتاه داستانی اهدا شد.
با حضور پوران درخشنده، نازنین پیرکاری مدیرعامل تصویر شهر و رجبی دوانی و مهندس قمری از سعید آقاخانی و مهدی فرجی کارگردان و تهیه کننده «نون خ» تقدیر شد.

بخش سینمایی و فیلم‌های بلند

جایزه ویژه هیات داوران به جمشید هاشم پور برای حضور در فیلم «مسخ نرگس» اهدا شد و هاشم‌پور ایستاده توسط حاضران تشویق شد؛ جمشید هاشم پور از تمام مردم ایران علی الخصوص مردم سینمارو، به واسطه ۵۰ سال حمایت از او تشکر کرد.
پس از این محمدعلی باشه آهنگر با حضور روی صحنه درباره ابوالفضل جلیلی گفت: در مورد جلیلی صحبت کردن مثل زمانی است که جلیلی می‌خواست راجع به حافظ فیلم بسازد و می‌گفت من وقتی حافظ را نمی‌شناسم چگونه فیلم او را بسازم لذا من چگونه راجع به او صحبت کنم.
وی افزود: بیش از ۹۰ درصد کارهای جلیلی سانسور شده است و بیش از ۴۰ جایزه جهانی گرفته و جهانیان او را شناختند و ما نشناختیم، ابوالفضل جلیلی از ۱۶ سالگی دانش را رها می‌کند و عملی وارد این عرصه می‌شود؛ من فهمیدم وقتی فیلم‌تان بسوزد و از دوره اش کنار گذاشته شود چه حسی دارد و من فهمیدم گاهی به آسمان نگاه نمی‌کنید بلکه همیشه به آسمان نگاه می‌کنیم و به تو غبطه می‌خورم؛ امیدوارم قدر ابوالفضل ها را بدانیم و نگذاریم دیگران او را مال خود کنند.
پس از این با حضور دوانی، باشه آهنگر و حیدری از ابوالفضل جلیلی تقدیر شد.
جلیلی در ابتدا با انتقاد از بلندی صدای بلندگوها و موسیقی متن، گفت: تشکر می‌کنم و به همه درود می‌فرستم و من خیلی کوچک هستم و در هرکجای دنیا بخواهند برای ما بزرگداشت بگیرند شرکت نمی‌کنم و قوم ترک در اینجا مرا غافلگیر کردند و اگر از این تقدیر مطلع بودم، نمی آمدم.
وی با اشاره به اینکه ابتدا باید فیلمسازان باشند تا جشنواره برگزار شود از موسسه فرهنگی هنری فصل هنر، بنیاد ایرانشناسی، باغ کتاب تشکر کرد و گفت: من در ایران زیاد صحبت نکرده ام و نمی‌دانم چه بگویم که به کسی برنخورد.
دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به ستاره اسکندری برای اثر «خورشید آن ماه» تعلق گرفت؛ اسکندری با حضور روی صحنه گفت فیلمنامه متعلق به خانم سمیه تاجیک است و دیپلم افتخار به وی اهدا شد.
اما این موضوع در همین جا متوقف نشد و مجری با اشتباه خواندن این مورد اعلام کرد جایزه ویژه و تندیس این بخش نیز به خانم تاجیک تعلق می‌گیرد؛ متاسفانه در حین مهمترین بخش برنامه مجری روی صحنه به مشورت با باشه آهنگر داور این بخش و حیدری دبیر جشنوراه برای تصحیح اعلام جوایز پرداخت.
پس از این تندیس فیلمنامه به زنده یاد اصغر یوسفی نژاد برای فیلم «عروسک» تعلق گرفته و جایزه به همسر وی اهدا شد.
جایزه ویژه هیات داوران به آزاده صمدی برای بازی در فیلم «عزیز» اهدا شد؛ آزاده صمدی ضمن ابراز خوشحالی، از برگزار کنندگان به واسطه اینکه سینماگران را از جای جای ایران جمع کرده است تشکر کرد و از هیات داوران و عوامل تشکر کرد و سپس جایزه را به تمام زنان پرتلاش و شجاع تقدیم کرد.
تندیس بهترین بازیگر زن به سویل شیرگیل برای فیلم «عروسک» اهدا شد؛ شیرگیل در حالی که احساساتی شده و بغض به گلو داشت با اشاره به اینکه کلیدزدن فیلم ۱۰ روز بعد از فوت مادر او بوده است، گفت: احساس می‌کنم مادرم اینجا است و خیلی خوشحال است.
دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد به مجتبی رنجبر برای فیلم «آفتاب گرگ و میش» اهدا شد.
تندیس بهترین بازیگر مرد به ناصر هاشمی برای فیلم «عروسک» اهدا شد؛ ناصر هاشمی ضمن تشکر از برگزار کنندگان جشنواره گفت: جایزه را به روح بزرگ یوسفی نژاد تقدیم می‌کند.
تندیس بهترین کارگردانی به رضا جمالی برای فیلم سینمایی «سوزن سوز» تعلق گرفت.
تندیس بهترین فیلم به منوچهر محمدی برای فیلم «خورشید آن ماه» تعلق گرفت.
بهترین دستاورد هنری به محمد برادران برای جلوه های ویژه فیلم «احمد» اهدا شد.
جایزه ویژه و تجلیل هیات داوران به واسطه نگاه صلح طلبانه به مظلومیت ایران در بمباران های شیمیای در طول ۸ سال دفاع مقدس به حبیب احمدزاده برای اثر «معجزه بناسان و چراغ جادو» تعلق گرفت.
در پایان این رویداد محمود کلاری، داور بخش سینمایی، گفت: درک و فهم ارزیابی فیلم ها بر اساس مضامین واقعا دشوار بود و اینکه فیلم چگونه به مناسبات روابط و سنت های یک اقلیم می‌پردازد مورد توجه ما بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *