9:48

ممکن است سی و یکمین دوره جشنواره «هات داکس» آخرین دوره برگزاری جشنواره بیمار تورنتو باشد.
به گزارش مهر به نقل از ورایتی، سی و یکمین دوره جشنواره تاثیرگذار فیلم «هات داکس» کانادا که از پنجشنبه آغاز شد، می‌تواند آخرین دوره آن باشد.
در ماه گذشته، این جشنواره تورنتو که از بزرگ‌ترین جشنواره‌های آمریکای شمالی برای فیلم‌های مستند است، با ناآرامی‌های کارکنان و بودجه روبه رو شد. ۲۵ مارس، حسین کریمبوی، مدیر هنری و ۱۰ تن از انتخاب‌کننده‌های جشنواره به طور ناگهانی پست خود را ترک کردند. پس از آن، ماری نلسون، رییس جشنواره، درخواستی فوری برای بودجه بیشتر داد، اما دولت کانادا از تامین بودجه برای این جشنواره مستند در بودجه فدرال که ۱۶ آوریل منتشر شد، خودداری کرد. بودجه فدرال ۸۸ میلیون دلار بیشتر برای بخش فیلم در نظر گرفت که ۱۷ میلیون دلار آن برای افزایش بودجه جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در طول ۳ سال در نظر گرفته شد.
رفتن گسترده کارکنان و کمبود بودجه مورد نیاز، آینده جشنواره «هات داکس» را در معرض خطر جدی قرار داده است. پس از انتشار بودجه فدرال، برگزارکنندگان جشنواره در بیانیه‌ای دولت را به انتخاب «برندگان و بازندگان در چشم‌انداز فرهنگی کانادا» متهم کردند و گفتند: تصمیم دولت فدرال، باوجود درخواست‌های مداوم برای حمایت از جامعه ما، آینده یک مرکز مهم سینمایی و فرهنگی را در معرض خطر قرار می‌دهد.
مشکلات مالی پیش روی «هات داکس» با توجه به این واقعیت که جشنواره‌های سینمایی در سراسر جهان از نظر مالی با مشکل مواجه هستند، تعجب آور نیست. پاندمی کووید به سختی بسیاری از جشنواره‌های غیرانتفاعی سینمایی را تحت تاثیر قرار داد و بسیاری از آنها هنوز از عوارض آن خلاص نشده‌اند. جشنواره‌های بزرگ و کوچک هر ۲ با کاهش شدید درآمد دست و پنجه نرم می‌کنند که بخشی از آن به دلیل فروش کم بلیت و ضعیف شدن حمایت‌ها و کمک‌های مالی است.
در ماه مرداد سال پیش، جشنواره بین‌المللی تورنتو پس از ۲۸ سال حامی اصلی خود یعنی «بل» را از دست داد. طبق گزارش آژانس درآمد کانادا، از ماه می ۲۰۲۳، جشنواره هات‌داکس ۱.۵ میلیون دلار کسری داشت و به همین دلیل نلسون، برای پابرجا نگه داشتن جشنواره خود، خواستار کمک‌های فردی شد.
ماری نلسون در ایمیلی در ۲۲ آوریل امسال به کاربران هات داکس گفت: من با شما صادق خواهم بود؛ ما در حال مبارزه هستیم. ولی بسیار زیاد این احتمال وجود دارد که این جشنواره آخرین جشنواره ما باشد. من تمام تلاشم را انجام خواهم داد تا مطمئن شوم که اینطور نمی‌شود. ممکن است به من کمک کنید؟ در حالی که من کمی در مورد بحرانی که «هات داکس» با آن مواجه است توضیح می‌دهم، آیا همین امروز کمک مالی می‌کنید تا ما بتوانیم چند ماه آینده به کار ادامه دهیم؟
در حالی که وضعیت مالی هات داکس وخیم است، یک جنگ داخلی در پشت صحنه نیز ضربه بزرگی برای جشنواره شد و از دست دادن ۱۰ برنامه نویس کارکشته آن هم یک ماه پیش از جشنواره‌ای که ۱۶۸ فیلم نمایش می‌دهد، فاجعه بار است.
۲۵ مارس در بیانیه‌ای مشترک در رسانه‌های اجتماعی، میروشیا واتامانیوک برنامه‌نویس ارشد بین‌المللی «هات داکس» که از سال ۲۰۰۱ با این جشنواره بود، نوشت: انتخاب دلخراشی کردم و از جشنواره ۲۰۲۴ خارج شدم. من این کار را با ۹ نفر از همکارانم انجام می‌دهم. به مبارزه برای فیلم‌ها و فیلمسازان ادامه می‌دهیم چون آنها بستر تمام جشنواره‌های فیلم هستند.
این در حالی است که واتامانیوک و ۹ انتخاب‌کننده‌ای که جشنواره را ترک کردند، سی و یکمین دوره جشنواره را آماده کرده بودند.
در یک نامه داخلی که ۲۰ فوریه خطاب به هیات مدیره و مدیریت ارشد «هات داکس» نوشته شده بود و توسط «تورنتو استار» منتشر شد، بیان شده بود که محل کارانتخاب‌کننده‌ها با حضور حسین کریمبوی مدیر هنری که اکنون کنار رفته و در ساندنس، شفیلد داک فست و جشنواره فیلم ملبورن حضور داشت، زیر و رو شده بود. وی نوامبر ۲۰۲۳ استخدام شد.
در نامه از تجربیات فردی که همگی حاکی از بی‌احترامی، اخراج و تحقیر توسط مدیر هنری حسین کریمبوی و حمایت مدیریت ارشد از وی بود، سخن رفته بود.
منبعی که نخواست نامش فاش شود، گفت تصمیم «هات داکس» برای اجازه دادن به کریمبوی برای ترک مجموعه به دلایل شخصی، به جای اخراج وی، موجب شد تا ۱۰ انتخاب‌کننده، جشنواره را ترک کنند.
در بیانیه‌ای که به ورایتی ارسال شد، هر ۱۰ انتخاب‌کننده گفتند: با توجه به یک بند محرمانه در قراردادهایمان، ما با ترس از عواقب قانونی برای هر صحبتی مواجه هستیم.
نلسون در یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه گذشته گفت: ما درک می کنیم که مجموعه ما از کامل بودن فاصله زیادی دارد، اما همچنین می‌دانم که تنها راهی که می‌توانیم کامل‌تر شویم این است که این کار را با هم انجام دهیم و بنابراین به کار خود ادامه خواهم داد تا سعی کنیم این اعتماد را به دست آوریم و امیدوار باشیم که انتخاب‌کننده‌های ما برگردند و اگر امسال برنگردند، سال آینده باز خواهند گشت.
شارلوت کوک که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به عنوان مدیر انتخاب‌کننده «هات داکس» خدمت کرده، کسانی که جشنواره را ترک کردند پرشورترین و متخصص‌ترین انتخاب‌کننده‌ای که تا به حال با آنها تعامل داشت، خواند.
وی گفت: مهارت‌های زیادی برای برنامه‌ریزی و انتخاب فیلم برای جشنواره نیاز است، خیلی بیشتر از آنچه معمولاً تصور می‌شود و من نگرانم که این مهارت دست کم گرفته شود. فکر می‌کنم بسیاری فکر می‌کنند این کار یعنی نشستن و تماشای هزاران فیلم که کار آسانی است. در حالی که در این کار، شما باید یک برنامه متعادل داشته باشید که بازتابنده و دربرگیرنده عوامل متعددی باشد، این صرفاً یک کار سلیقه‌ای نیست.
داون پورتر که فیلمش با نام «لوتر: هرگز خیلی زیاد» درباره لوتر وندروس خواننده سبک آر اند بی، برای افتتاح جشنواره انتخاب شده هم گفت کارگردان‌هایی که به جشنواره آمدند اطمینان پیدا کرده‌اند که جشنواره امسال بدون هیچ مشکلی برگزار خواهد شد.
همچنین گری هاستویت فیلمسازی که با فیلم «اِنو» درباره موسیقیدان و هنرمند برایان انو در جشنواره حضور دارد و جسیکا ادواردز تهیه کننده فیلم گفتند ابتدا برای رفتن به جشنواره فوق‌العاده عصبی بودند.
ادواردز افزود: اگر هات داکس از بین برود، فیلمسازان فرصت ارتباط مستقیم با مخاطبان خود را از دست خواهند داد و این مرا بسیار ناراحت می‌کند.
سی و یکمین دوره جشنواره فیلم مستند «هات داکس» که کارش را از ۲۵ آوریل شروع کرده تا ۵ ماه می (۶ تا ۱۶ اردیبهشت) به کار خود ادامه می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *