13:42

جایزه ادبیات غیرداستان «بیلی جیفورد» به کاترین راندل نویسنده مطرح حوزه کودک و نوجوان اهدا شد.
به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، هیات داوران جایزه ادبی «بیلی جیفورد»، «کاترین راندل»‌ را برای نگارش کتابی درباره «جان دان»‌ شاعر انگلیسی به عنوان برنده جایزه ۵۰,۰۰۰ پوندی مختص کتاب‌های غیرداستانی معرفی کردند.
«راندل»‌ که بیشتر برای نگارش رمان‌های حوزه کودک و نوجوان شناخته می‌شود، اعلام کرده است نگارش کتاب «فرا بی‌نهایت: تغییرات جان دان»‌ ۱۰ سال زمان برده است. «راندل‌» در این کتاب به زندگی «جان دان» پرداخته است که علاوه بر شاعر،‌ به عنوان وکیل،‌ دریانورد و کشیش نیز فعالیت داشته است.
این نویسنده حین دریافت جایزه اعلام کرد،‌مبلغ نقدی آن را بین خیریه‌های امور پناهجویان و خیریه‌های فعال در حوزه مقابله با تغییرات اقلیمی تقسیم خواهد کرد.
«راندل» پیش‌تر در سال ۲۰۱۳ برای نگارش کتاب «بام‌نشینان»‌ برنده جایزه کتاب کودک «واتراستونز»‌ شد و برای رمان «جست‌وجوگر»‌ نیز به عنوان برگزیده کتاب کودک کاستا انتخاب شد.
«میراث خشونت: تاریخچه‌ای از امپراتوری بریتانیا» نوشته «کارولین الکینس»، « در چهارمین‌بار، غرق شدیم» نوشته «سالی هیدن»، «جمهوری بی‌قرار: بریتانیا بدون تاج» نوشته «آنا کی»، «زن خوش‌اقبال: داستان یک پزشک روستا» نوشته «پولی مورلند» و «هنرمند فرار» نوشته «جانتان فریدلند» از دیگر شانس‌های کسب جایزه «بیلی‌جیفورد»‌ امسال بودند.
سال گذشته جایزه ادبی «بیلی جیفورد» به «پاتریک رادن کیف» برای کتاب «امپراتوری درد» رسید.
جایزه ۵۰ هزار پوندی «بیلی جیفورد» که معتبرترین جایزه ادبی بریتانیا برای آثار غیرداستانی محسوب می‌شود، کتاب‌هایی با تمام موضوعات غیرداستانی، از تاریخ و طبیعت گرفته تا زندگی‌نامه و خاطرات را دربرمی‌گیرد و تا چند سال پیش با نام «ساموئل جانسون» شناخته می‌شد. این جایزه مختص کتاب‌های انگلیسی‌زبان به قلم نویسندگان سراسر بریتانیا است که درباره موضوعاتی مانند تاریخ، سیاست، علم، مسائل روز، ورزش، سفر، زندگی‌نامه و هنر به نگارش درآمده‌اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *