بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون گفت: من نقد تندی به تجاری‌سازی هنر داشتم؛آیت‌الله رئیسی در آخر صحبت من گفتند« شما در ابتدا گفتید که چهار نکته را مطرحمی‌کنید، در صورتی که سه نکته را گفتید. نکته آخر را چرا مطرح نکردید؟» دقت ایشانبه نقدهای هنرمندان، مثال‌زدنی بود.

امیر دژاکام بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون درباره شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و هیات همراهش به ایرنا گفت: متاسفم. اتفاق خیلی تلخی بود؛ از اینجهت که رئیس جمهوری کشور را از دست دادیم؛ بخش ناراحت‌کننده ماجرا نیز ایناست که چرا باید این اتفاق می‌افتاد؟ ما طراحان و مهندسان خیلی قدرت‌مندی داریم،چرا باید این سانحه برای مسئولین کشور اتفاق بیفتد؟

دژاکام ادامه داد: یک روز هنرمندان با ایشان گفت‌وگویی داشتند و من را هم دعوتکردند. من از قبل گفته بودم که حرف‌های من تند است، ابایی ندارم و نقدهایم رامطرح می‌کنم. همچنان به من گفتند بیا و حرفهایت را بزن. آن روز من مسالهتجاری‌سازی هنر را مطرح کردم و از قضا خیلی هم تند بیان کردم.

این بازیگر افزود: نقد من درباره تجاری‌سازی هنر بود؛ تجارت، تجارت است و هنر، هنراست. این دو کنار هم قرار نمی‌گیرند. تئاتر نباید از هنرمندان کرایه بگیرد، تئاتر نباید ازهنرمندان درصد بگیرد. تئاتر مادر هنرهاست و ما مادر خودمان را برای فروش عرضهنمی‌کنیم. نباید تئاتر شهر و تالار وحدت را کرایه داد.

171157048.jpg

بازیگر سریال آوای باران گفت: من آن روز خیلی تند صحبت کردم و ایشان گوش کرد ودر آخر سمت من آمدند و گفتند: شما در ابتدای سخنان خود گفتید که چهار نکته رامطرح می‌کنید در صورتی که سه نکته را گفتید. نکته آخر را چرا مطرح نکردید؟ من همگفتم: به من وقت ندادند و ایشان گفت: همین حالا بگویید. ایشان این مساله راپیگیری کرد و دستور پیگیری هم داد. دقت ایشان به نقدهای هنرمندان مثال‌زدنی بود.

دلم بابت از دست دادن ایشان واقعا سوخت. ایشان پس از شنیدن صحبت‌های من گفتند حق با شماست و شما درست می‌گویید و دستور پیگیری دادند.

دژاکام با اشاره به واکنش آیت‌الله رئیسی گفت: دلم بابت از دست دادن ایشان واقعاسوخت. ایشان پس از شنیدن صحبت‌های من گفتند حق با شماست و شما درستمی‌گویید و دستور پیگیری دادند.

بازیگر مجموعه زخم کاری درباره نقدی که به تجاری‌سازی هنر داشت، افزود: تئاتر اگرقرار است درآمدزایی داشته باشد چرا سالن ها را به پیتزافروشی و صرافی تبدیلنمی‌کنیم؟ تئاتر برای درآمدزایی معنایی است، چندین سال بعد باید تاثیر آن را دنبالکرد. شاهنامه فردوسی چندین و چند قرن بعد منافع فرهنگی برای ما ایجا می‌کند.

تاجر و هنرمند رویه کارشان مشخص است. اگر هنرمند شدیم باید مثل یک هنرمندرفتار کنیم و اگر تاجر شدیم مثل یک تاجر. تجار حق اظهارنظر درباره مسائل فرهنگی راندارند. آنها کاسب اند و هنرمند هم که بخواهد از طریق هنر پول دربیاورد، کاسباست و هنرمند نیست.

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهور اسلامی ایران کهعصر یکشنبه۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیزقلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحههوایی شد و به همراه تمام همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابنموسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نایل آمد.

حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتیاستاندار آذربایجان شرقی، سردارسیدمهدی موسوی فرمانده یگان حفاظت رییس‌جمهور و تعدادی از محافظان وخدمه بالگرد، از سرنشینان بالگرد حامل رییس‌جمهور بودند.

هیات دولت در پی شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه در بیانیه‌ای اعلام کرد: مسیرپرافتخار و خدمت با تاسی به روحیه خستگی ناپذیر آیت الله رئیسی قهرمان و خادمملت و یار وفادار رهبری ادامه خواهد داشت و کوچکترین خللی در مدیریت جهادیکشور ایجاد نخواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *