واکنش گسترده اهالی موسیقی نسبت به قتل عام رژیم صهیونیستی در شهر «رفح» از جمله نکاتی است که در صفحات مجازی هنرمندان فعال حوزه موسیقی به چشم می خورد.

 به گزارش مهر، فرآیند تولید و ارائه آثار و محصولات موسیقایی و حاشیه‌های ریز و درشت دنیای موسیقی طی سال‌های اخیر تبدیل به «فرصت» و «چالش» مهم و جالب توجهی شد که بسیاری از دست‌اندرکاران و فعالان عرصه موسیقی را بر آن داشت تا فارغ از رسانه‌های رسمی به ارائه و انعکاس فعالیت‌های موسیقایی خود در بسترهای متنوع «فضای مجازی» بپردازند و در این مسیر بسیار مهم و مؤثر بر افکار عمومی جامعه، حضور چشمگیری داشته باشند. حضوری که بعضاً برای آن‌ها دربرگیرنده اتفاقات مبارک و ارزشمندی در جهت معرفی خود و محصولات موسیقایی‌شان شد و در برخی موارد هم باعث دردسرهای زیادی شد که می‌تواند در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی‌اش مورد بررسی و واکاوی بیشتری قرار گیرد.

شرایطی دارای اهمیت که اکنون نمی‌توان به راحتی از آنچه در این بستر رسانه‌ای روی می‌دهد، بی‌تفاوت گذشت. چارچوبی دارای چالش و پر از فراز و نشیب‌های عجیب و غریب که تبدیل به اقیانوس پهناور و بی‌انتهایی شده که هر چه قدر در آن حضور داشته باشیم، بیشتر متوجه ابعاد پیچیده آن می‌شویم. شرایطی که در دنیای موسیقی فرآیند بسیار پررنگی دارد و تقریباً تمامی فعالان موسیقی را برآن داشته تا در این راه پر پیچ و خم اما جذاب برای مخاطب، به معرفی و به اصطلاح بیگانه «پرزنت» محصولات و دیدگاه‌های خود بپردازند. شرایطی که شاید بیان بسیاری از آنها در قالب رسمی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های رسمی کشور جایگاهی نداشته باشد اما دربرگیرنده ابعادی است که می‌تواند برای طرفداران و دوستداران موسیقی مشتمل بر رویدادهای مکتوب و تصویر جالب توجهی باشد.

اتفاقاً ظهور و بروز چنین شرایطی است که هم موجب رشد و تولید اخبار و نوشتارها و تصویرهای به اصطلاح «زرد» و «غیرقابل انتشار در رسانه‌های رسمی» شده و هم ایجاد کننده فضای رقابتی بین رسانه‌های رسمی و رسانه‌های فعال در فضای مجازی شده است که این مسائل نیز دربرگیرنده ملاحظات فراوانی است. ملاحظاتی که رجوع به آنها می‌تواند ویترین حواشی و اظهارنظرهایی باشد که رجوع به آنها با در نظر گرفتن ملاحظات و باید و نبایدهایش امری اجتناب ناپذیر است.

«یک هفته با فضای مجازی موسیقی» عنوان سلسله گزارش‌های هفتگی سرویس هنر خبرگزاری مهر برای مرور متن و حاشیه منتخب رویدادهای موسیقایی از پنجره فضای مجازی است که روزهای پایانی هر هفته با استفاده از مطالب منتشر شده هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی کشورمان در بسترهای مختلف فضای مجازی پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد.

طوفان هنرمندان در فضای مجازی در اعتراض به قتل عام وحشیانه رژیم صهیونیستی

پس از انتشار خبرهای متعدد مبنی برقتل عام مردم مظلوم «رفح» در نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی که با واکنش‌های جهانی رو به رو شد تعدادی از هنرمندان فعال عرصه موسیقی نیز در فضای مجازی با انتشار یک تصویر مشترک که با ترجمه «همه چشم‌ها به رفح» به این موضوع واکنش گسترده‌ای نشان دادند.

مهیار علیزاده، سینا حجازی، محسن چاوشی، مجید اخشابی، کیوان فرزین، رضا مهدوی، علی ثابت نیا، زمان خیری، امیرحسین سمیعی، پیروز ارجمند، تهمورس پورناظری، شایان شکرآبی، غفور محمدزاده، عباس سجادی، حمید خزاعی، بهزاد عبدی، گرشا رضایی، سینا شعبانخانی، ابراهیم کمالی، محمد معتمدی، سید محسن حسینی، روزبه نعمت اللهی، امین اخواص، محسن رجب پور، حامد جلیلی، حسین حقیقی، بهادر صحت، مهرداد تفرشی، حمید صفت، محمد علیزاده، سهراب پاکزاد، مازیار شاهی، احسان یاسین، رستاک حلاج، بهنام بانی، سامان احتشامی، پدرام جوادزاده، حسن علیشیری، حسین علیشاپور، مهدی جهانی، رضا صادقی، علی زندوکیلی، سهراب پورناظری، محسن میرزازاده، حامد همایون، محمدرضا عیوضی، مهدی عبدالوهاب، اشوان خدابنده‌لو و بسیاری دیگر از هنرمندان از جمله افرادی بودند که با انتشار این استوری نسبت به جنایات رژیم صهیونسیتی در «رفح» واکنش نشان داده اند.

حمله نظامی شامگاه یکشنبه رژیم صهیونیستی به اردوگاه آوارگان در شهر «رفح»، واقع در جنوب نوار غزه که به جان باختن ده‌ها غیرنظامی فلسطینی منجر شد با عکس العمل زیادی از سوی مردم و رسانه‌های مختلف دنیا مواجه شده است.

واکنش همه جانبه به قتل عام در «رفح»/ خواننده معروف ترک تسلیت گفت

سالار عقیلی، مؤسسه وصف صبا و چند داستان دیگر

انتشار خبری در چند روز گذشته از سوی مؤسسه فرهنگی هنری وصف صبا به مدیریت محمدرضا شفیعی مبنی بر انتشار ۲ نماهنگ به مناسبت شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی با واکنش‌هایی از سوی سالار عقیلی و محمد معتمدی مواجه شد.

نماهنگ «رهایی» با شعری از محمدمهدی سیار، آهنگسازی حبیب خزایی فر و خوانندگی سالار عقیلی و نماهنگ «غم پنهان» نیز با شعری از محمدمهدی سیار، آهنگسازی فرید سعادتمند و خوانندگی محمد معتمدی عنوان ۲ اثری بودند که طی روزهای گذشته منتشر شدند. این در حالی بود که مؤسسه فرهنگی هنری وصف صبا روی این ۲ اثر موسیقایی سالار عقیلی و محمد معتمدی که در سال‌های قبل در قالب آلبوم و قطعه موسیقی مربوط به یک سریال منتشر شده بودند، اقدام به انتشار نماهنگ‌هایی با مضمون شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی و یارانشان کرده بود.

در این چارچوب محمد معتمدی ابتدا استوری تسلیتی به مناسبت شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی منتشر کرده و پس از آن در توضیحاتی مختصر فقط به ذکر این نکته اکتفا کرد که نماهنگ تولید شده روی صدای او، مربوط به قطعه «غم پنهان» از آلبوم «حالا که می روی» است که هفت سال پیش در اختیار مخاطبان قرار داده شده است.

سالار عقیلی نیز در تازه‌ترین پست صفحه مجازی خود نوشته بود: «قطعه رهایی مربوط به سریال «شاهرگ» می‌باشد که در سال ۱۳۹۹ منتشر شده. به خاطر استفاده غیرقانونی از صدای بنده توسط شخصی به نام محمدرضا شفیعی مجبور شدم این پست را بگذارم که شما مردم عزیز و مهربان کشورم در جریان قرار بگیرید.»

اما مؤسسه فرهنگی هنری وصف صبا هم در یک واکنش به اظهارات سالار عقیلی نسبت به انتشار نماهنگ «رهایی» در فضای مجازی توضیح داد: «قطعه «رهایی» با شعری از استاد سیار در سال ٩٩ برای سریال «شاهرگ» ساخته شده است. این سریال با موضوع مجاهدت‌های سازمان اطلاعات سپاه در سال ١٣۶٠ در مواجه با سازمان منفور منافقین تولید و پخش شده است. تمام حقوق مادی و معنوی این قطعه مربوط به مؤسسه فرهنگی هنری وصف صبا می‌باشد و برای استفاده از آن نیازی به اجازه از کسی ندارد. آن چه به صورت غیرقانونی صورت می‌گیرد استفاده مدام سالار عقیلی از این اثر و دیگر آثار تولید شده توسط این مؤسسه در کنسرت‌ها و پلتفرم‌های درآمدزا چون یوتیوب می‌باشد. به نظر می‌رسد زمان بازی‌های دو سویه گذشته و ایشان برای «رهایی» از کامنت هایمعاندین به جای واکنش‌های سطحی و کم ارزش صبور باشند و محکم!»

ابراهیم تاتلیس و پیام تسلیت به مردم ایران

ابراهیم تاتلیس خواننده معروف اهل کشور ترکیه نیز پس از شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی و هیأت همراه در سانحه بالگرد ضمن انتشار یک استوری با مردم ایران ابراز هم دردی کرد.

در پیام تسلیت این خواننده آمده بود: «به برادرمان ایران تسلیت می‌گویم.»

روز یکشنبه (۳۰ اردیبهشت) بالگرد حامل رئیس‌جمهور که برای افتتاح سد خداآفرین به منطقه مرزی رفته بود در مسیر بازگشت به تبریز، دچار سانحه شد.

این بالگرد علاوه بر رئیس‌جمهور، حامل حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امام جمعه تبریز و مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی بود که تمامی سرنشینان آن به شهادت رسیدند.

واکنش همه جانبه به قتل عام در «رفح»/ خواننده معروف ترک تسلیت گفت

علی قمصری و یک اتفاق مهم در زندگی هنری

علی قمصری آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی هم به بهانه اجرای پروژه «پیروز و پریزاد» به عنوان اثر جدیدش نوشت: «چند روز دیگر روی صحنه خواهیم رفت. احساس می‌کنم بخشی از اثری هستم که درست از کار درآمده و سر فرصت صیقل خورده است. خیلی خوشحالم از این اتفاق در زندگی هنری ام.»

اثر «پیروز و پریزاد» روی داستانی تمام منظوم از احسان افشاری است. این اثر با محوریت موسیقی، بهره گرفتن از آداب نمایشی و حضور گروه حرکت و جلوه‌های بصری گسترده، به عنوان یکی از جدیدترین پروژه‌های علی قمصری روی صحنه می‌رود.

«پیروز و پریزاد» را می‌توان از معدود نمونه‌های اثر ادبی موسیقایی ایرانی دانست که نویسنده و آهنگساز بر پایه نگرشی مشترک، عزم بر خلق آن داشته‌اند که نه اقتباسی از ادبیات کهن و نه ترجمانی از اپراهای غربی است. ضمن اینکه بهره‌گیری از آواز و تحریرهای ایرانی، تمرکز بر سازهای ملی به ویژه سازهای دیرینه و چند هزار ساله، بر مختصات ایرانی «پیروز و پریزاد» صحه می‌گذارد.

در این داستان پادشاه تصمیم دارد در یک فراخوان عمومی دخترش را به وصل شایسته‌ترین مرد سرزمین درآورد، اما خلاف الگوهای قابل انتظار، رقابت برای وصل با دختر پادشاه بین جنگجویان نیست؛ بین خنیاگران است و رقابت هنری بین خنیاگران به شکلی پیش می‌رود که برای پادشاه قابل پیش‌بینی نیست

عوامل این نمایش عبارتند از نویسنده و شاعر: احسان افشاری، محمدرضا کوهستانی، طراح حرکت: مهرداد آبجار، خوانندگان: بهادر صحت، محمدرضا علیزاده، سهیل رجب، صبا پاشایی، ریحان احمدی، المیرا قنبری، بازیگر: مهسا باقری، نوازندگان: علی قمصری: تار، سه تار، علی قنبری: عود، آرین رضایی: دف، بندیر، حمیدرضا یوسفی: تمبک، پرکاشن، ساناز نوربخش: ویولن، عادله لطفی: ویولن، سینا صالحی: ویولن، هورامترابی: ویولن، فرگل ساکت: آلتو، رضا ملکی: آلتو، شهرزاد مجد: ویولن سل، کی‌ناز کیاالوندی: دف، هنگ درام، مبینا علیمردانی: دف، ثمین شریعتی.

شاهو عندلیبی و یک خبر خوبی بعد از چند سال دوری از وطن

شاهو عندلیبی نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی هم به بهانه برگزاری کنسرت جدیدش که بعد از مدت‌ها توقف در فعالیت‌هایش در تالار وحدت برگزار می‌شود، نوشت:

«عزیزان اینک بعد از گذشت چند سال دوری از وطن و بازگشت به ایران تصمیم گرفتم با یاری دوستان هنرمندم به دیدار شما عزیزان مهربان بیایم.

این کنسرت با اجرای آهنگ‌های جاودانه پدرم زنده یاد استاد ایرج عندلیبی و آهنگ‌های ساخته خودم با تنظم دوست هنرمندم میلاد علیپور و همراهی دوستان و نوازنده‌های توانای گروه به یاد پدرم در تاریخ نهم خرداد ۱۴۰۳ در تالار وحدت اجرا و تقدیم شما می‌شود. به امید اینکه مقبول طبع شما قرار بگیرد.»

واکنش همه جانبه به قتل عام در «رفح»/ خواننده معروف ترک تسلیت گفت

محمدی معتمدی؛ آقایان این تیم را احیا کنید

محمد معتمدی خواننده موسیقی ایرانی هم که طی ماه‌های گذشته همواره خود را به عنوان هنرمندی دغدغه مند در واکنش به شرایط مختلف سیاسی و اجتماعی کشورمان معرفی کرده به تازگی دست به انتشار استوری زده که برای مخاطبان جالب توجه بود.

او در آستانه حساس‌ترین شرایط مسابقات لیگ برتر (جام خلیج فارس) نوشت: «تیم محبوب من فقط «هما» کاشان؛ افسوس که توجه به ورزش کاشان صفر است. آقایان این تیم را احیا کنید.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *