12:38

طرح پژوهشی مردم‌شناسی تاریخی بندر پیربازار براساس اسناد دوره قاجاریه در پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به انجام رسید.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، گلفام شریفی مجری طرح و عضو هیأت علمی پژوهشکده مردم‌شناسی با اعلام این خبر گفت: این پژوهش به معرفی اسناد منطقه پیربازار شهرستان رشت براساس اسناد وزارت امور خارجه و وزارت اوقاف می‌پردازد.
مجری طرح پژوهشی مردم‌شناسی تاریخی بندر پیربازار افزود: موضوع این اسناد در مورد وقف فردی به نام حاج میرقاسم رشتی، یکی از مالکان پیربازار است.
شریفی تصریح‌ کرد: بر اساس اسناد مشیرالسلطنه، رئیس الوزراء متولی وقف و سیدعباس داماد حاج میرقاسم به عنوان ناظر وقف تعیین می‌شوند پس از مدتی، به واسطه اجاره و نظارت بر این وقت دخالت‌هایی به‌ویژه از سوی دولت‌های روس و عثمانی بر امور وقفیات بندر پیربازار صورت می‌گیرد و حساسیت رجال مملکت و روحانیون برانگیخته می‌شود.
عضو هیئت علمی پژوهشکده مردم‌شناسی گفت: از این رو محقق، با روایت داستان از پس اسناد، در نظر داشته تا اهمیت این بندر را از جهات گوناگون تاریخی، مردم‌شناسی و گردشگری بازنماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.