«با کاروان شعر و موسیقی» در برنامه شماره ٢٧٥ به پخش و بررسی یکی از آثار زنده یاد «حسین تهرانی» ـ از استادان برجسته موسیقی ایرانی و نوازنده نامی تنبک ـ اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا، در برنامه «با کاروان شعر و موسیقی» شنبه، ٢١ فروردین ماه تصنیفی از اشعار سعدی با مطلع «هرگز آن دل بنمیرد که تو جانش باشی/نیکبخت آن که تو در هر دو جهانش باشی» با صدای زنده یاد «حسین قوامی» و تنبک نوازی «حسین تهرانی» از رادیو فرهنگ پخش می شود.
این برنامه به بررسی شناسنامه آثار فاخر موسیقی ایرانی اختصاص دارد که پس از پخش اثر شعر ‌و موسیقی و چگونگی ساخت اثر توضیح داده می شود.

تصنیف «هرگز آن دل نمیرد» نیز شعری از شیخ اجل سعدی شیرازی است که در قالب آواز در دستگاه ابوعطا زنده یاد حسین قوامی خوانده است.
ویولن این اثر را علی تجویدی نواخته و حسین تهرانی آن را با تنبک همراهی کرده است.

در این برنامه صحبت های آرشیوی زنده یاد حسین تهرانی درباره زندگی، آثار و اساتیدی که نزد آنها نواختن تنبک را آموخته و تقسیم بندی ساز تنبک پخش می شود.

حسین تهرانی از نوازنده‌های تنبک و از شخصیت‌هایی است که در پیشرفت و مطرح شدن ساز تنبک در موسیقی ایرانی تاثیر بسیاری داشته است.
حسین تهرانی در سال ۱۲۹۰ شمسی در تهران، خیابان ایران متولد شد و در هفتم اسفندماه ۱۳۵۲ دار فانی را وداع گفت و در قبرستان ظهیروالدوله به خاک سپرده شد.
از اساتید برجسته وی می توان ابوالحسن خان صبا و حسین‌خان اسماعیل‌زاده را نام برد.
برنامه « با کاروان شعر و موسیقی » هرروز ساعت ۱۲:۳۰ به تهیه کنندگی یلدا احتشامی و اجرای مریم واعظ پور روی موج اف ام ردیف۱۰۶ مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *