سینمای ایران در حالی بهار را پشت سر گذاشت که بیش از ۱۹ فیلم به پرده آمده و مجموع فروش سینما از مرز ۵۰۰ میلیارد تومان عبور کرده است.
به گزارش مهر، برمبنای آمار سمفا تا ساعت ۲۳:۳۰ شنبه ۲ تیر ماه؛ ۹ میلیون و ۳۰۷ هزار و ۷۷۰ نفر در ۲۲۷ هزار و ۵۳۲ سانسی که ۱۹ فیلم سینمای ایران در سالن‌های سینمایی به نمایش گذاشته اند، به تماشای آثار نشسته اند و فروشی نزدیک به ۵۳۶ میلیارد و ۳۴۲ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان را برای سینمای ایران به ارمغان آورده‌اند. بدین ترتیب فروش سینمای ایران در ابتدای تیر سال ۱۴۰۳ از ۵۰۰ میلیارد تومان عبور کرده است.
در هفت روز گذشته، فیلم‌های سینمای ایران فرصت نمایش در ۲۱ هزار و ۲۶۹ سانس را پیدا کرده و توسط ۸۹۵ هزار و ۲۴۵ نفر تماشا شده اند؛ به این ترتیب در این هفته، میزان فروش سینمای ایران عددی معادل با ۵۱ میلیارد و ۲۵۹ میلیون و ۶۳۹ هزار تومان بوده است که این آمار نشانگر این است که مجموع رقم فروش همچنان نسبت به هفته‌های گذشته افزایشی است و این هفته ۴ میلیارد افزایش را تجربه کرده است.
بر این مبنا میانگین مخاطبان هر کدام از فیلم‌های سینمای ایران در هر سانس عددی نزدیک به ۴۲ نفر بوده است که این عدد در هفته گذشته ۴۳ بود.
«مست عشق»، «تمساح خونی» و «سال گربه» که همواره به ترتیب در رده‌های اول تا سوم فروش هفتگی قرار داشتند؛ گردونه رقابت را به «تگزاس ۳» و «خجالت نکش ۲» واگذار کرده اند و «تگزاس ۳» با فروش بیش از ۹۶ میلیارد و ۷۸۸ میلیون تومان، «خجالت نکش ۲» با فروش بیش از ۲۴ میلیارد و ۱۷۴ میلیون تومان از «مست عشق» با فروش بیش از ۱۷ میلیارد و ۳۵۱ میلیون تومان، «تمساح خونی» با فروش بیش از ۱۱ میلیارد و ۵۰۸ میلیون تومان، «سال گربه» با فروش بیش از ۸ میلیارد و ۷۸۷ میلیون تومان پیشی گرفته اند.
«تگزاس ۳» با در اختیار داشتن ۴۷۶ سالن سینما، توسط ۴۶۸ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۲۶ میلیارد تومان رسیده است و با فروشی معادل هفته قبل در صدر جدول هفتگی فروش قرار گرفته است.
«تگزاس ۳» که اکران خود را از ۸ خرداد به تهیه کنندگی ابراهیم عامریان به سرگروهی پردیس سینمایی هویزه آغاز کرده است با در اختیار داشتن ۵۹۸ سالن سینما در سال جاری، توسط ۱ میلیون و ۷۶۸ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۱۰۳ میلیارد تومان رسیده است.
«خجالت نکش ۲» که از ۱۶ خرداد بر پرده سینماها نقش بسته است تاکنون توسط بیش از ۲۱۸ هزار نفر تماشا شده و در هفته گذشته به فروش ۱۲ میلیارد و ۵۴۶ میلیون تومان دست یافته است و با افزایش فروش ۳ میلیاردی در جایگاه دوم جدول فروش هفتگی قرار گرفته است.
این فیلم با در اختیار داشتن ۴۸۹ سالن سینما در سال جاری، توسط ۴۶۷ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۲۷ میلیارد تومان رسیده است.
به نظر می‌رسد «مست عشق» به کارگردانی حسن فتحی به عنوان یک فیلم غیرکمدی روزهای اوج خود را پشت سرگذاشته است، این فیلم در هفت روز گذشته با در اختیار داشتن ۲۹۲ سالن سینما، توسط ۵۷ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۳ میلیارد تومان رسیده است که این رقم تقریباً معادل هفته گذشته این فیلم است.
«مست عشق» که از ۵ اردیبهشت بر پرده سینماها نقش بسته است تاکنون توسط ۱ میلیون ۸۲۷ هزار نفر تماشا شده و به فروشی بیشتر از ۱۰۴ میلیارد تومان رسیده است.
«تمساح خونی» که همچنان پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۴۰۳ محسوب می‌شود، در رده چهارم جدول فروش هفتگی قرار دارد و توانسته در هفت روز گذشته به فروشی معادل با ۳ میلیارد و ۲۸۷ میلیون تومان دست پیدا کند؛ «تمساح خونی» که اکران خود را از ۱۶ اسفند ماه سال قبل در قالب اکران نوروزی آغاز کرده است، با در اختیار داشتن ۶۸۸ سالن سینما در سال جاری، توسط ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر تماشا شده و به فروشی نزدیک به ۱۶۰ میلیارد تومان رسیده است و یک سوم کل فروش سینمای ایران در سال ۱۴۰۳ را به خود اختصاص داده است و صدرنشین فروش سینماها در تمامی روزهای بهار امسال شود.
«سال گربه» دیگر کمدی این روزهای سینما در رده پنجم آثار پرفروش سینمای ایران در هفت روز گذشته و بعد از «تمساح خونی» قرار می‌گیرد. ۲ میلیارد و ۱۴۲ میلیون و ۹۷۵ هزار تومان عددی است که از فروش فیلم مصطفی تقی‌زاده در هفت روز گذشته اعلام شده است.

چه فیلم‌هایی در رده ششم تا نهم قرار دارند
«عطر آلود» که از ۱۶ خرداد بر پرده سینماها نقش بسته است تاکنون توسط بیش از ۲۳ هزار نفر تماشا شده و در هفته گذشته به فروش ۱ میلیارد و ۱۸ میلیون تومان دست یافته است؛ این فیلم با پشت سر گذاشتن کمدی نظیر «قلهک» و عبور از «بی بدن» در جایگاه ششم جدول فروش قرار گرفته است.
«بی بدن» در جایگاه هفتم جدول فروش هفته قرار دارد و در یک هفته گذشته فروشی معادل با ۶۵۳ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان را به نام خود ثبت کرده است و به نظر می‌رسد روند نزولی تماشای آن آغاز شده است.
«آبی روشن» که اکران خود را از ۲۳ خرداد آغاز کرده است با فروش ۳۷۵ میلیون تومانی در جایگاه هشتم جدول فروش هفتگی قرار گرفته است، این اثر دومین هفته اکران خود بر پرده سینماها را تجربه می‌کند.
«قلهک» به تهیه‌کنندگی مصطفی شایسته نیز در یک هفته گذشته توسط ۵ هزار و ۲۷۹ نفر تماشا شده و به فروش بیش از ۳۰۰ میلیون تومان رسیده است و به این ترتیب این اثر در رده نهم جدول فروش هفته‌ای که گذشت قرار گرفته است. به نظر می‌رسد این فیلم کمدی از رقابت با سایر کمدی‌های روی پرده بازمانده است.
«آسمان غرب» به تهیه‌کنندگی حبیب والی نژاد نیز در یک هفته گذشته توسط ۸ هزار و ۲۶۹ نفر تماشا شده و به فروشی معادل با ۲۶۶ میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب این اثر در رده دهم جدول فروش هفته‌ای که گذشت قرار می‌گیرد.
فیلم سینمایی «ایلیا؛ جستجوی قهرمان» به کارگردانی سیدعلی موسوی نژاد با فروش بیش از ۷ هزار بلیت در جایگاه یازدهم گیشه فروش سینماها قرار می‌گیرد. این فیلم نیز با در اختیار داشتن ۷۰ سالن سینما و ۳۱۹ سانس در هفت روز گذشته، به فروشی معادل با ۲۴۷ میلیون رسیده است.

قعر جدول چه خبر است؟
«کوچه ژاپنی ها» دیگر فیلمی است که اکران خود را از ۲۳ خرداد آغاز کرده است و با فروشی بیش از ۴۱ میلیون تومان در جایگاه دوازدهم جدول فروش هفتگی قرار گرفته است، این اثر دومین هفته اکران خود بر پرده سینماها را تجربه می‌کند.
«آپاراتچی» نیز در هفت روز گذشته توسط ۲۲۱ نفر تماشا شده و به فروشی بیش‌تر از ۱۵ میلیون تومان رسیده است. بنابراین این فیلم نیز در رده سیزدهم جدول فروش قرار دارد.
«این جمعیت قابل کنترل» که اکران خود را از ۳۰ خرداد آغاز کرده است با فروش ۱۰ میلیون تومانی در جایگاه چهاردهم جدول فروش هفتگی قرار گرفته است، این اثر اولین هفته اکران خود بر پرده سینماها را تجربه می‌کند.
«نوروز» به کارگردانی سهیل موفق نیز با در اختیار داشتن ۵ سالن سینما در هفت روز گذشته به فروشی معادل ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان دست یافته است. به این ترتیب این فیلم نیز در رده پانزدهم جدول فروش آثار هفت روز گذشته سینمای ایران قرار می‌گیرد.
فیلم سینمایی «تاوان» با در اختیار داشتن ۶ سالن سینما و ۱۲ سانس، پذیرای بیش از ۱۰۲ مخاطب بوده است و به فروشی بیش از ۴میلیون تومان رسیده است و در جایگاه شانزدهم قرار می‌گیرد.
فیلم سینمایی «نیلگون» در جایگاه هفدهم و پایانی گیشه فروش سینماها قرار می‌گیرد. این فیلم نیز با در اختیار داشتن ۷ سالن سینما و ۱۰ سانس در هفت روز گذشته، پذیرای بیش از ۴۴ مخاطب بوده است و به فروشی معادل با ۲ میلیون رسیده است. فروش این فیلم نسبت به هفته قبل کاهش چشمگیری داشته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *