10:49

سید محمود دعایی، نیره مجیدی‌راد، سیدابوالحسن مختاباد، حسین عبداللهی، محسن جعغری راد، شبان شهیدی و مریم کاظم‌زاده از جمله روزنامه‌نگاران و خبرنگارانی بودند که در سال ۱۴۰۱ دار فانی را وداع گفتند.
به گزارش ایرنا، در این مطلب مروری داریم بر اسامی خبرنگاران و روزنامه‌نگارانی که سال ۱۴۰۱ جان به جان‌آفرین تسلیم کردند و گرامی می‌داریم یاد و خاطره همه فرهیختگانی را که با قلم و اندیشه‌شان یاری‌رسان فرهنگ و هنر کشور بوده‌اند.

سید محمود دعایی
حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، سرپرست موسسه اطلاعات و نماینده شش دوره مجلس شورای اسلامی ۱۵ خرداد در سن ۸۱ سالگی به دیار باقی شتافت.
مرحوم دعایی که یکی از همراهان و نزدیکان امام خمینی (ره) در دوران اقامت ایشان در شهر نجف بود، سابقه سفارت ایران در بغداد بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۸ و مقطع پیش از آغاز جنگ تحمیلی را هم در کارنامه خود داشت.
وی در سال ۱۳۹۳ نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را کسب کرد.

نیره مجیدی‌راد
نیره مجیدی‌راد مترجم و خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی بعد از تحمل دوره‌ای بیماری، شامگاه یکشنبه (۱۶ بهمن) دنیای فانی را وداع گفت.
وی که از سال ۱۳۸۵ به خانواده ایرنا پیوسته بود، در گروه‌های مختلف خبری به عنوان مترجم و خبرنگار بخش بین‌الملل با ایرنا همکاری می‌کرد.

سیدابوالحسن مختاباد
سیدابوالحسن مختاباد، نویسنده، منتقد، پژوهشگر موسیقی و روزنامه‌نگار ایرانی ۳ بهمن ماه در سن ۵۳ سالگی بر اثر سکته‌ی قلبی درگذشت.
مختاباد از روزنامه‌نگاران قدیمی بود که در سالهای اخیر به آمریکا مهاجرت کرده بود.
مختاباد در سال ۱۳۷۲ فعالیت روزنامه‌نگاری خود را آغاز کرد و عمدتا در حوزه‌ی فرهنگی مشغول به کار بود. او سال ۱۳۷۳، به روزنامه همشهری و تا پایان فعالیت خود در این رسانه ماند و همزمان با نشریات فرهنگی و … نیز فعالیت می‌کرد
حوزه تخصصی مختاباد موسیقی بود. وی همچنین در انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران نیز مدتی بازرس بود.
ابوالحسن مختاباد در زمینه نشر هم یادداشت‌ها و نوشته‌هایی داشته است که ماحصل آن‌ها در کتابی به نام «نشر و نوشتار» از سوی خانه کتاب ایران به بازار نشر عرضه شد.

حسین عبداللهی
حسین عبداللهی مدیرمسئول و سردبیر روزنامه «آرمان ملی» نهم فروردین‌ماه بر اثر سکته قلبی درگذشت.
مرحوم عبداللهی متولد سال ۱۳۵۰ بود و در دهه ۷۰ فعالیت مطبوعاتی خود را با حضور در نشریات مختلف آغاز کرد.
او در دهه ۸۰ سردبیری روزنامه «صدای عدالت» را برعهده داشت. وی در سال ۸۸ روزنامه «آرمان امروز» را راه اندازی کرد و در سال ۹۰ نیز صاحب امتیازی روزنامه «آرمان ملی» را برعهده گرفت.

محسن جعغری راد
محسن جعغری راد نویسنده و منتقد جوان یکشنبه ۱۸ دی ماه در منزلش در کرج از دنیا رفت.
جعفری راد، متولد سال ۱۳۶۵ و اهل رودسر در استان گیلان، کارشناسی ارشد سینما و فارغ‌التحصیل کارشناسی معماری بود که سال‌ها در نشریات و مجلات معتبر سینمایی قلم زد. عمده فعالیت او در مجله فیلم امروز انجام شد.
جعفری راد، فیلمسازی را از سال ۸۷ و از انجمن سینمای جوان لاهیجان آغاز کرد.
او همزمان به عنوان خبرنگار، روزنامه‌نگار و منتقد در رشته‌های جامعه شناسی، سینما و ادبیات فعالیت داشت. همکاری با بیش از بیست نشریه عمومی و تخصصی از جمله همشهری، شرق، اعتماد، جام جم، فرهیختگان، گیلان امروز، همدلی، نوآوران، صبا، سینما؛ و ماهنامه‌ها و هفته‌نامه‌های تخصصی مانند فیلم، تجربه، چلچراغ و … از جمله این فعالیت‌هاست.

شبان شهیدی
شبان شهیدی مؤدب، از مدیران و صاحب نظران رسانه‌ای و سیاسی کشور، ۷ دی ماه در سن ۷۰ سالگی در پاریس در گذشت.
شهیدی مودب از دانشگاه سوربن فرانسه مهندسی برق داشت، اما با اوج گیری انقلاب اسلامی به نوفل لوشاتو رفت و با امام خمینی به ایران بازگشت.
او مدتی سردبیر کیهان انگلیسی بود، سپس معاون برون مرزی صدا و سیما شد، سپس استاد دانشگاه شهید بهشتی شد، در دوران اصلاحات، معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را پذیرفت و پس از سه سال به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی منصوب گردید.
شبان شهیدی از دوستان نزدیک مرحوم حجت الاسلام دعایی بود.

حسین سرفراز
حسین سرفراز، روزنامه‌نگاری که پیش از انقلاب سردبیری بیش از ۲۰ مجله معروف آن‌زمان‌ را عهده دار بود و یکی از باسابقه‌ترین روزنامه نگاران ایران‌ به شمار می رفت، ۵ شهریور دور از وطن چشم از جهان فرو بست.
پیشینه دراز مدت او در سردبیری نشریه‌های گوناگون باعث شده بود که در میان اهالی مطبوعات به «حسین سردبیر» معروف باشد.
او از جمله بنیانگذاران‌سندیکای نویسندگان وخبرنگاران مطبوعات هم بود.
حسین سرفراز همزمان با تحصیل نوشتن مقاله، گزارش و تهیه گفتگو را در نشریه آژنگ‌ به سردبیری ایرج نبوی آغاز کرد. با پایان یافتن تحصیلات دانشگاهی او به یک روزنامه نگار حرفه‌ای وتمام عیار تبدیل شده بود.
سرفراز سپس سردبیر نشریه دنیای جدید شد و پس از مدت‌کوتاهی به سردبیری مجله موفق امید ایران رسید. از آن‌پس تا بیست سال بعد سردبیری مجلات معروف آن زمان از جمله خواندنی ها، سپیدوسیاه، روشنفکر، تهران‌مصور، خوشه و … را بر عهده گرفت.

محسن میرزایی
محسن میرزایی، روزنامه‌نگار و تاریخ‌نگار مطبوعاتی، ۲۲ خرداد در سن ۹۰ سالگی چشم از جهان فروبست.
محسن میرزایی، روزنامه‌نگار و تاریخ‌نگار ایرانی در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی در زنجان به دنیا آمد. وی از دانش‌آموختگان اولین دوره روزنامه‌نگاری در سال ۱۳۳۵ بود که در همان سال از دانشسرای عالی موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته زبان و ادبیات فارسی نیز شد.
مرحوم میرزایی همچنین در واشنگتن در رشته‌های مرتبط با حوزه تبلیغات نیز تحصیل کرد. این روزنامه‌نگار و تاریخ‌نگار که روزنامه‌نگاری را با روزنامه اطلاعات آغاز کرد، از سال ۱۳۳۵ وارد حرفه روزنامه‌نگاری شد و بیشتر در حوزه تولید و نشر گزارش‌های تاریخ سیاسی ایران با مطبوعات همکاری داشت.
وی هم‌چنین از پیشگامانِ تبلیغات مطبوعاتی در ایران بود. بسیاری از روزنامه‌نگاران مطرح ایران و اساتید علوم ارتباطات و تبلیغات از شاگردان این پیشکسوت مطبوعات به شمار می‌آیند.

بیت الله خندان
بیت الله خندان، روزنامه نگار قدیمی و صاحب کسوت در عرصه اخبار و گزارش های فوتبال ایران و استقلال ۱۸ فروردین جان به جان آفرین تسلیم کرد.
بیت الله خندان از عاشقان فوتبال بود و به همان اندازه که به فوتبالیست های تیم مورد دلخواهش علاقه داشت، با پرسپولیسی ها هم ارتباط و همدلی داشت.
کوچ ابدی از تحریریه‌های ۱۴۰۱؛ اهالی رسانه که جایشان خالی ماند

مریم کاظم‌زاده
مریم کاظم‌زاده روزنامه‌نگار و عکاس باسابقه جنگ در ۶۶ سالگی بر اثر عوارض ابتلا به سرطان درگذشت.
کاظم‌زاده همسر شهید اصغر وصالی فرماندۀ «دستمال سرخ‌ها» بود. او همچنین اولین عکاس زن جنگ بود که مهر سال ۵۹ به مناطق جنگی رفت و خاطرات بسیاری از حضور رزمندگان و فرماندهان در مناطق جنگی ثبت کرد.
حضور او در کردستان و همراهی با شهید مصطفی چمران، عکس‌های زیادی از آن دوران به یادگار گذاشته است که بخشی از آن‌ها در کتاب «عکاسان جنگ» توسط بنیاد روایت فتح به چاپ رسیده است.
برخی از این عکس‌ها برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۴ طی نمایشگاهی در خانۀ هنرمندان به نمایش درآمد.
زنده‌یاد کاظم‌زاده در وقایع کردستان با اصغر وصالی و گروه «دستمال سرخ‌ها» آشنا شد.

داود میرالماسی
داود میرالماسی سردبیر سابق گروه ورزشی ایرنا و از خبرنگاران قدیمی ورزشی کشور بر اثر ایست قلبی در سن ۷۵ سالگی دارفانی را وداع گفت.
آن مرحوم که عمری را در صحنه ورزش و انتشار اخبار و گزارش‌های ورزشی گذرانده بود در مقطعی با سرویس ورزشی روزنامه اطلاعات هم همکاری داشت.
میرالماسی از خبرنگاران ورزشی پرسابقه ورزش کشور چند صباحی در بستر بیماری بود.
کوچ ابدی از تحریریه‌های ۱۴۰۱؛ اهالی رسانه که جایشان خالی ماند

هرمز هوشمند راد
هرمز هوشمند راد در۱۶ آذر ۱۳۲۳ متولد شد و در نیمه شب ۷ آذر ۱۴۰۱ دار فانی را وداع گفت. آخرین سمت مطبوعاتی او مدیریت مسئولی روزنامه دنیای جوانان بود . هوشمند علاوه بر حضور در انجمن صنفی مدیران رسانه مدتی نیز در شرکت تعاونی مطبوعات فعالیت می کرد.
زنده‌یاد هرمز هوشمندراد بیش از نیم قرن سابقه مطبوعاتی و مدیریت و صاحب امتیازی نشریات مختلف در عرصه مطبوعات و نامی آشنا و خوشنام در حوزه رسانه را در کارنامه خود داشت.
کوچ ابدی از تحریریه‌های ۱۴۰۱؛ اهالی رسانه که جایشان خالی ماند

بابک برزویه
بابک برزویه، هنرمند عکاس در حوزه عکاسی مطبوعاتی و سینما سه‌شنبه ـ ۲۵ مرداد ماه از دنیا رفت.
بابک برزویه از عکاسانی است که نه تنها در حوزه سینما بلکه در حوزه عکاسی مطبوعاتی و همکاری با رسانه‌های مختلف از جمله خبرگزاری‌ها کارنامه پُر باری دارد. خبر به کما رفتن این هنرمند در تاریخ هشتم دی ماه ۱۴۰۰ منتشر شد.
برزویه سال ۱۳۷۵ برنده دیپلم و سیمرغ بلورین بهترین عکاس فیلم برای عکاسی فیلم «سفر به چزابه» ساخته رسول ملاقلی پور شد. وی با عکاسی بیش از ۱۰ مجموعه تلویزیونی، ۳۵ فیلم سینمایی بلند و کوتاه و بیش از ۲۰۰ تئاتر داخلی یکی از فعال‌ترین عکاسان هنری ایران محسوب می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *