12:54

محمد حقیقت: از روز پنجشنبه ۲۳ فروردین (۱۳ آوریل) که آقای تی‌یری فرمو دبیر جشنواره در کنفرانس مطبوعاتی، فیلم‌های بخش‌های اصلی کن را معرفی کرد همه در باره کسانی که نام‌شان در فهرست قرار گرفته صحبت می‌کنند.
جالب است که در روزهای پیش، نام‌ کارگردانان سرشناسی در رسانه‌ها دیده می‌شد و علاقمندان انتظار داشتند آنها را در جشنواره کن امسال ببینند.
مدیر جشنواره در کنفرانس که بیش از یک ساعت طول کشید و تقریباً به تک تک فیلم‌های انتخاب شده پرداخت، گفت: « از بین ۲۰۰۰ فیلم دیده شده ۵۴ اثر از ۲۷ کشور انتخاب شده‌اند. در بین سینماگران ۴۵ اثر از کارگردانان مرد ساخته شده و بقیه فهرست را آثار فیلمسازان زن تشکیل می‌دهند. در ضمن جدا از کشورهایی که جغرافیای سینمای کاملا شناخته‌ای دارند، فیلم‌هایی از عربستان سعودی، سومالی، زامبیا، هاییتی، کامبوج، مراکش و… نیز برای حضور در جشنواره امسال پذیرفته شده است.» از سینماگران ایرانی که بین آنها تعداد بسیاری از کارگردانان شناخته شده هم به چشم می‌خورد، فیلم ارایه کرده بودند، تعدادی فیلمساز ایرانی نیز بدون دریافت مجوز از وزارت ارشاد، آثار خود را ساخته و متقاضی حضور در کن۷۷ بودند، جدا از این، برخی از سینماگران ایرانی ساکن خارج از مملکت هم فیلم‌هایی را به جشنواره ارایه کرده بودند که در مجموع بیش از ۴۰ فیلم (در چهار بخش گوناگون) ارایه شده بود.
در این میان فعلا تنها فیلم «کارآموز» چهارمین ساخته علی عباسی که سوژه‌اش ربطی به ایران ندارد و به زبان انگلیسی در امریکا و کانادا ساخته شده، در فهرست پذیرفته شدگان قرار دارد.
البته قرار است در روزهای آینده مدیر جشنواره نام چند فیلم دیگر را هم که در انتخاب نهایی برگزیده شدند اعلام کند.
آثار منتخب بخش‌های موازی کن شامل هفته منتقدین (روز دوشنبه) و ۱۵ روز کارگردانان(روز سه‌شنبه) اعلام می‌شود.
نکته حایز اهمیت و قابل توجه برخی رسانه‌های غربی این بود که همه گمانه‌زنی‌ها درست از آب در نیامد
مثل همیشه چند هفته پیش از برگزاری کنفرانس جشنواره در پاریس، بسیاری گمانه‌زنی‌های رسانه‌های بین‌المللی حاکی از این بود که نام‌ بسیاری از کارگردانان سرشناس در فستیوال امسال خواهد بود که بیشتر این پیش‌بینی‌ها درست از آب درنیامد و آوار این فیلمسازان به جشنواره کن راه نیافتند از جمله بونگ جان هو، مایک لی، ترنس مالیک، (که همگی جایزه نخل طلا برده بودند) ادری دیوان کارگردان فرانسوی (برنده شیر طلا برای فیلم قبلی‌اش)، پاول پاویلوسکی، مرجان ساتراپی( که با فیلم پرسپولیس قبلا در کن جایزه برده بود)، پاولا لارن، جواکین تریر، میشل ها ازانویسیوس، کیوشی کوروساوا، و بسیاری دیگر از کارگردانان سینمای اروپا و امریکا.
پرسشی که هم اکنون مطرح است اینکه آیا در هفته آینده تعدادی از این نام ها وارد لیست نهایی خواهند شد؟ آیا احتمال دارد یک فیلم دیگر از سینماگران ایرانی (کوتاه یا بلند) در راه پذیرفته شدن قرار گیرد؟
هنوز خبری از این موارد نیست.
در ضمن هنوز نام اعضای هیات داوران کن، به جز رییس بخش مسابقه و نوعی نگاه و هفته منتقدین اعلام نشده است.
جمعه ۱۲ آوریل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *