برای نخستین بار و پس از 50سال صورت گرفت

14:06

باستان‌شناسان در روزهای پایانی نوزدهمین فصل کاوش در شهر‌سوخته بعد از 50سال کاوش‌های ادامه‌دار در این محوطه، برای نخستین‌بار موفق به کشف یک لوح حسابداری مربوط به دوران آغاز ایلامی شدند.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری،سید منصور سید‌سجادی سرپرست هیأت باستان‌شناسی 1دی 1400، با اعلام این خبر، کشف این‌گونه لوح‌ها را در مناطق غربی ایران امری عادی خواند و تصریح‌کرد: اما نکته اینجا‌است که در شرقی‌ترین نقطه دشت لوت و ایران، باستان‌شناسان تا کنون به چنین کشف منحصر به‌فردی دست نیافته بودند.
او با بیان‌اینکه این لوح نشان از ارتباط جامعه شهر‌سوخته با مردم آغاز ایلامی دارد افزود:حسین مرادی باستان‌شناس و معاون هیأت باستان‌شناسی در عمق 4متری اتاق شماره 27 منطقه مسکونی محوطه شهر سوخته در حین کاوش به این لوح رسید.
سید‌سجادی این کشف را تا حدودی منتظره خواند و گفت: در همایش باستان‌شناسی جنوب شرق این نوید را به جامعه باستان‌شناسی داده بودم که در آینده خیلی نزدیک چنین رویدادی رخ خواهد داد و هیأت باستان‌شناسی به این کشف دست خواهد یافت.
سرپرست هیأت‌باستان شناسی،در بیان مشخصات این لوح حسابداری گفت: این لوح 11سانتی‌متر طول و 7سانتی‌متر عرض دارد و شامل دو گونه علامت است.
او اظهار‌کرد: یکی از علامت‌ها خطوطی‌اند که نشانگر نوع کالای ارسال شده همراه لوح است و دیگری سلسله شکل‌های مستطیلی عمق‌دار که نشان از تعداد کالای ارسال شده‌ دارند که فعلا برای ما نا‌آشنا ‌است.
سید‌سجادی مهمترین نکته در ساختار این لوح را اثر مهر استوانه‎‌ای ارسال کننده بر روی آن خواند و گفت: طبق ساختار این مهر، کاملا روشن است که مردم در آن دوره از سیستم حسابداری 10گانی استفاده می‌کردند، بر‌خلاف سومری‌ها که سیستم حسابداری آنها بر اساس نظام 60گانی بوده است.

سرپرست هیأت‌باستان شناسی با اشاره به اینکه تا این فصل در بخش‌های خیلی قدیمی‌تر شهر سوخته کاوش نشده بود تصریح‌کرد: در دو فصل گذشته تصمیم گرفتیم در لایه‌های عمیق‌تر کار کنیم که خوشبختانه این تصمیم منجر به کشف این لوح با ارزش در عمق چهار متری شد.

او در پایان اظهارکرد: هم‌اکنون و در روزهای پایانی کاوش و پژوهش فصل نوزدهم در پایگاه شهر سوخته مشغول ثبت، ضبط و آماده‌‌سازی مستندات و گزارش کار هستیم و کار حفاری در سه گمانه اصلی در منطقه مسکونی به اتمام رسیده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.