کشف شواهدی از ساختارهای معماری دوره سلجوقی در اردبیل


کاوش در محوطه اوجاق آرتاويل تاير اردبیل به کشف شواهدی از ساختارهای معماری دوره سلجوقی در این محوطه تاریخی منجر شد.
به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، سعيد ستارنژاد سرپرست هیأت باستان‌شناسی 12مرداد 1400با اعلام این خبر و با اشاره به اینکه محوطه اوجاق آرتاويل تاير در داخل محدوده کارخانه لاستيک سازی آرتاويل شهرستان اردبيل واقع شده گفت:نخستين فصل کاوش اين محوطه، به منظور مشخص کردن وسعت و لايه‌های استقراری در آن، با حفر ترانشه‌هایی در محوطه انجام شد.
این باستان‌شناس افزود:نتايج کاوش ترانشه‌ها مشخص کرد که این محوطه در قرون ميانی اسلامی مورد استفاده فصلی قرار می‌گرفته است.
او با بیان اینکه در ترانشه‌های کاوش شده شواهدی از ساختارهای معماری دوره سلجوقی کشف و شناسايی شد اظهار کرد: اين ساختارهای معماری به صورت سنگ‌چين با ملاط گل بوده و مستقيم روی بستر طبيعی ساخته شده است.
ستار‌نژاد با اشاره به وجود تعدادی گور متعلق به دوران اسلامی در نیمه جنوبی محوطه که درمیان مردم منطقه به اوجاق مشهور است گفت: این گورها بدون ساختارهای معماری و به صورت چاله‌ای درون بستر رسوبی محوطه ايجاد شده‌اند که با وجود رطوبت بالای خاک، استخوان‌های موجود درآنها آسيب زيادی ديده‌اند.
سرپرست هیأت باستان‌شناسی گفت:با وجود مراتع و منابع کافی و غنی مورد توجه جامعه کوچرو دردشت اردبيل اين محوطه در قرون ميانی اسلامی مورد استفاده فصلی قرار گرفته است.
او گفت: امروزه نيز اين دشت به عنوان يکی از غنی‌ترين دشت‌های منطقه برای اتراق جامعه عشايری شناخته می‌شود و نام برخی از روستاها چون حکيم قشلاقی اشاره به چنين الگوی معيشتی در دامنه‌های سبلان دارد.
این باستان‌شناس افزود:با توجه به اينکه بيشترين تمرکز کاوش‌های باستان‌شناختی در دشت اردبيل پيرامون گورستان و قلعه بوده نتايج کاوش‌های باستان‌شناختی در محوطه‌های استقراری همچون محوطه اوجاق می‌تواند شناخت بهتری از گاهنگاری منطقه ارائه دهد.
سرپرست هیأت باستان‌شناسی ابراز امیدواری کرد: روند مطالعاتی و لايه‌نگاری محوطه‌های استقراری در اين دشت مورد توجه قرار گرفته و شناخت بهتری از وضعت دوره‌های فرهنگی دشت اردبيل ارائه شود.
ستار‌نژاد در پایان گفت: به طور کلی نتايج کاوش در محوطه اوجاق آرتاويل تاير ضمن اهميت در شناخت بهتر از وضعت الگوهای استقراری دشت اردبيل در قرون ميانی اسلامی در مطالعات گاهنگاری دشت اردبيل نيز حائز اهميت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *