سرپرست پایگاه میراث ‌ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید از کشف یک چهارطاقی با کاربرد آتشکده در تپه کلا ارفه ده شهرستان سوادکوه خبر داد.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری،مهدی عابدینی عراقی سرپرست هیأت باستان‌شناسی امروز 31خرداد 1400 با اعلام این خبرگفت: این پروژه با مجوز پژوهشگاه از اوایل ماه جاری در تپه کلای ارفه ده آغاز شده و در حال انجام است.
او افزود: این کاوش در راستای فعالیت‌های پژوهشی پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید و آثار وابسته آن برنامه‌ریزی‌شده است.
سرپرست پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید اظهارکرد: در کاوش تپه کلا روستای ارفه ده سوادکوه یک بنا با پلان مشابه با چهارطاقی های زمان ساسانیان که در دیگر مناطق قلمرو این امپراتوری وجود دارد بدست آمده است.
او با بیان اینکه این بنا به مساحت حدود ۳۰۰متر مربع و با مصالح سنگ و آجرهایی به ابعاد ۴۸×۴۸×۸ سانتیمتر ساخته شده تصریح کرد: در مرکز این بنا یک آتشدان با تزیینات گچی کشف شد که کاربرد مذهبی این بنا را به اثبات می رساند.
سرپرست پایگاه میراث ملی غار تاریخی اسپهبد خورشید با اشاره به شواهد معماری و سفالین، این آتشکده که نشان می‌دهد تا قرن سوم هجری قمری مورد استفاده قرار می‌گرفته و در چندین مرحله الحاقاتی به آن افزوده شده اظهار کرد: این اثر در فاصله ۵ کیلومتری غار تاریخی اسپهبد خورشید قرار گرفته و بخشی از مجموعه بناهای مربوط به اسپهبدان تبرستان در این بخش از سوادکوه واقع است.
عابدینی گفت: باتوجه‌ به اینکه این محوطه در مرکز بافت روستای ارفه ده قرار گرفته است، احتمال آسیب و تخریب آن می‌رود و هدف از این کاوش باستان‌شناسی شناخت دقیق لایه‌ها و آثار معماری برجای‌مانده و ثبت آن در فهرست آثار ملی و خرید آن از مالک شخصی محوطه خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *