اصغر یعقوبی، موسس گالری مکعب در مالزی که سال‌ها برای تحکیم ارتباط فرهنگ و هنر ایران و مالزی تلاش کرد، به دلیل بیماری کرونا در شهر کوالالامپور مالزی درگذشت.
به گزارش ایرنا، اصغر یعقوبی هنرمند ایرانی مقیم مالزی و موسس گالری مکعب ۳ مرداد ماه ۱۴۰۰ به دلیل بیماری کرونا درگذشت.
جمعی از هنرمندان و فعالان فرهنگی با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی و خانواده این مرحوم در شامگاه روز یکشنبه به صورت آنلاین یاد اور را گرامی داشتند.
اصغر یعقوبی را بی شک می توان فردی معرفی کرد که هنر ایرانی را در مالزی زنده نگاه داشت و با ایجاد گالری مکعب محفلی دوستانه برای هنرمندان ایرانی در مالزی ایجاد کرد.
یعقوبی در سال ۱۳۴۳ در شیراز به دنیا آمد. فعالیتهای هنری وی از بدو کودکی در کلاس های خانه فرهنگ تالار ابوریحان شهر شیراز با آموزش نقاشی و نمایش آغاز شد.
وی در سال ۱۳۸۱ با دریافت مجوز رسمی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، آموزشگاه هنرهای تجسمی مکعب را در شهر شیراز تاسیس کرد و تا پیش از مهاجرت به مالزی در این آموزشگاه به فعالیت مشغول بود.یعقوبی در زمینه های نقاشی، مجسمه سازی، چاپ لینو و عکاسی فعالیت داشت.
یعقوبی در بهار سال ۱۳۸۷ با هدف توسعه فعالیت های هنری و فرهنگی به کشور مالزی مهاجرت کرد و در این سال‌ها موفق شد اولین گالری تخصصی ایرانیان را با موضوع نمایشگاه های هنری و فروش آثار هنری و آموزش هنرهای تجسمی با نام گالری مکعب در منطقه امپنگ در نزدیکی کوالالامپور به ثبت رساند.
گالری مکعب به همت این هنرمند از سال ۲۰۰۰ در کشور مالزی تاسیس شد و نمایشگاه های گوناگونی را به صورت انحصاری برگزار کرد.
برپایی بیش از ۵۰ نمایشگاه و کارگاه هنری جمعی و انفرادی در جنوب شرق آسیا، مشارکت و همکاری با بیش از ۱۹۰ هنرمند ایرانی و مالزیایی در برپایی نمایشگاه های مختلف، برپایی اولین نمایشگاه تخصصی اسم اعظم “بسم الله با مشارکت هسته علمی هنرهای اسلامی و رایزنی علمی سفارت ایران در مالزی، همکاری و برپایی نمایشگاه مشترک ایران و مالزی با آکادمی ملی هنر اسوارا؛بخشی از فعالیت های این موسسه به همت این هنرمند بوده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *