در پی آسیبهای وارده به گورستان قلایچی بوکان کاوش این محوطۀ مربوط به دورۀ ماناها با مجوز پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و حمایت شهرداری بوکان و اداره کل میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی از حدود یک ماه پیش آغاز شد.
به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، یوسف حسن‌زاده، سرپرست این کاوش با اعلام این خبر افزود: محوطۀ قلایچی مربوط به پادشاهی ماناها در ۲۸۰۰ سال پیش است و آوازۀ آن با آجرهای لعابداری که از این محل به دست آمده بود بر سر زبان‌ها افتاد.
این باستان‌شناس تصریح ‌کرد: به‌رغم 9 فصل کاوش باستان‌شناسان در محوطۀ قلایچی (طی سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۸۵ به سرپرستی استاد اسماعیل یغمایی و استاد بهمن کارگر)، گورستان قلایچی فرصت کاوش نیافته بود. کاوش‌های اخیر، به عنوان فصل نخست پژوهش باستانشناسی در این گورستان، با حمایت گستردۀ شهرداری بوکان و مشارکت اداره کل آذربایجان غربی آغاز شد. طی این پژوهشها، ساختار معماری گورها و شیوه‌های تدفین مردمان دورۀ مانا بررسی میشود.
او اظهار کرد: اینکه هنرمندان سازندۀ بنا و آجرهای لعابدار قلایچی چه کسانی بودند، پرسش مهمی است که باستان‌شناسان امیدوارند با بهره‌گیری از مطالعات آزمایشگاهی بتوانند به آن پاسخ دهند.
حسن‌زاده در پایان ابراز امیدواری کرد که محوطۀ قلایچی و گورستان آن به مجموعه‌ای گردشگری تبدیل شود و مدیریت شهری بوکان با نظارت میراث ‌فرهنگی بتواند از آن بهره‌برداری و حمایت نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *