10:59

مژگان خالقی که این روزها مشغول تمرین تازه‌ترین نمایش خویش است، می‌گوید که از بازیگری خداحافظی کرده و بیشتر شوق نوشتن و کارگردانی دارد.
این کارگردان و بازیگر تئاتر که حالا هفتمین نمایش خود را با نام «سگ‌ها و استخوان‌های مادرم»، برای اجرا آماده می‌کند، در گفتگو با ایسنا، درباره تمرکز خود در حوزه کارگردانی توضیح می‌دهد: واقعیت این است که تقریبا از دنیای بازیگری خداحافظی کرده‌ام و میلی به این کار ندارم. دوست دارم بقیه سال‌های عمرم را بنویسم و کارگردانی کنم.
او در پاسخ به این پرسش که چه عاملی او را از بازیگری دلزده کرده، می‌گوید: شاید چون از بچگی کار بازیگری کرده‌ام، دیگر شوق به این کار را از دست داده‌ام. ضمن اینکه عیار تئاتر آنچنان پایین آمده که کارگردانان طراز اول بسیار کم کار شده‌اند و در این وضعیت کسی مثل من که تحصیلاتم در شاخه کارگردانی است و این حوزه را هم دوست دارم، فکر می‌کند بهتر است به جای بازی در پروژه‌هایی که مورد علاقه‌اش نیست، خودش کارگردانی کند. البته من نوعی آنارشی هم دارم که در کارگردانی بهتر از این حس درونی استفاده می‌کنم.
خالقی که متن نمایشش را خود به نگارش درآورده، درباره محتوای آن می‌گوید: نمایش من درباره زنان در جنگ بالکان است. در این نمایش، بهره‌کشی‌های جنسی که معمولا در جنگ‌های مختلف از زنان می‌شود، مورد توجه قرار گرفته و متن را بر اساس وقایع مستند نوشته‌ام.
این مدرس تئاتر که تحصیلات خود را در مقطع دکترا در شاخه کارگردانی به انجام رسانده، یادآوری می‌کند که این نمایشنامه سال ۹۷ در ایران منتشر شده و امسال نیز در کنار چند نمایشنامه ایرانی دیگر در مجموعه نمایشنامه‌های برتر ایرانی در لندن به چاپ رسیده است.
خالقی که قرار است نمایش خود را از اواخر مرداد یا اوایل شهریور در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر اجرا کند، یادآوری می‌کند که برای اجرای این نمایش فراز و نشیب‌هایی را پشت‌سر گذاشته است.
او توضیح می‌دهد: سال ۹۷ آخرین نمایشم با نام «امشب اینجا» توقیف و البته رفع توقیف شد. بعد از آن اجرای نمایش بعدی‌ام هر بار به دلایلی به تعویق می‌افتاد تا جایی که بعد از پرس و جوهایی که کردم، یکی از مدیران هنری عنوان کرد اجازه فعالیت ندارم. اما بعد از پیگیری‌های شخصی‌ام مشخص شد که ممنوع‌الفعالیت نیستم و به همین دلیل در دوره مدیریت قبلی تئاتر شهر، نوبت اجرا گرفتم. اما بعد از اینکه قول و قرار نهایی گذاشتیم، این بار مدیر تئاتر شهر تغییر و مدیر تازه عنوان کرد که همه مراحل باید از اول طی شود. با اینها خوشبختانه با مدیریت جدید مجموعه، برای اجرا در تالار چهارسو و از اواخر مرداد ماه به توافق رسیده‌ایم.
به گفته او، این نمایش هفت بازیگر بزرگسال و یک بازیگر نوجوان دارد که اسامی آنان در خبرهای بعدی اعلام خواهد شد.
در اجرای این اثر نمایشی، سید محمد طباطبایی به عنوان تهیه‌کننده، رضا سرور به عنوان مشاور کارگردان، منوچهر شجاع به عنوان طراح صحنه و لباس، فرشاد فزونی به عنوان آهنگساز حضور دارند. طراحی نور را علی کزوه‌گر بر عهده دارد. دیگر عوامل اجرایی این نمایش به شرح زیر هستند:
طراح گریم: ماریا حاجی‌ها، مدیر تولید: خسرو خالقی، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: الهه افخمی، نویسنده و کارگردان: مژگان خالقی.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *