14:37

زندگی حرفه‌ای استاد عباس عبادی از قاب «حکایت دل» شبکه چهار سیما، دوشنبه اول آذر ماه پخش خواهد شد.
به گزارش رسیده، فیلم مستند «دست‌های ماندگار» به زندگی استاد عباس عبادی از پیشکسوتان هنر سفالگری اختصاص دارد‌.
استاد عباس عبادی در سال ۱۳۳۰ در نطنز و در خانواده‌ای هنرمند که پیشینه سفالگری در آن به دوره قاجار می‌رسید زاده شد. وی از همان دوران کودکی، هنر اجدادی‌اش را با شاگردی نزد پدرش، مرحوم استاد محمد عبادی دنبال کرد. وی پس از وقفه‌ای که با درگذشت پدرش در کارش ایجاد شده بود از سال ۱۳۵۸ کارگاهی را که از چهار نسل قبل از خود به میراث برده بود بار دیگر دایر کرده و هم‌اکنون تمامی ۲۵ مرحله کار تولید سفالینه‌های گل سنگی منقوش زیر لعابی را که بسیار پیچیده است، خودشان انجام می‌دهند و در تزیین آنها از نقوش اسلیمی، هندسی، نمادها و سمبل‌های ایرانی و برخی نقوش اساطیری کهن مانند خورشید خانم، شیر بالدار و… استفاده می‌کنند.
نطنز شش هزار سال تاریخ سفالگری دارد و قرن‏‌ها زادگاه سفالینه‌سازی با لعاب‌های فیروزه‏‌ای، زیرلعابی و جلاکاری و مینایی سده‌‌‌های میانه بوده است و چیره‌دست‌ترین کاشی‌سازان را برای اصفهان صفوی پرورش می‌داده است. تا چند دهه پیش بیش از ۳۰ کارگاه پررونق کوچک و بزرگ در نطنز وجود داشت و یکی از مراکز ساخت و صدور انواع قطعات سرامیکی بوده است، اما امروز تنها یک کارگاه از سلسله سرامیک‌سازان سنتی در آن باقیست که آن هم کارگاه عبادی است.
مجموعه مستند «حکایت دل» کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیماست که هر دوشنبه ساعت ۲۱ به یک استاد عالیقدر عرصه ادب و فرهنگ و هنر اختصاص دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *