15:02

کارشناسان می‌گویند گسترش سریع نوع اومیکرون ویروس کرونا ممکن است به نزدیک شدن بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ به مرحله آندمیک (بومی) کمک کند. مرحله‌ای که در آن بیماری وجود دارد اما قابل کنترل است.
به‌گزارش دویچه وله به نقل از هلث‌لاین، آنها می‌گویند سطوح بالای ایمنی ناشی از واکسیناسیون شانسی ایجاد کرده تا کووید ۱۹ بتواند به چیزی کاملاً متفاوت تبدیل شود: یک بیماری بومی که همیشه در یک جامعه و یا یک جمعیت وجود خواهد داشت.
دکتر ویلیام شافنر، متخصص بهداشت در دانشگاه وندربیلت در ایالت تنسی و مدیر پزشکی بنیاد ملی بیماری‌های عفونی آمریکا می‌گوید، برای تبدیل شدن مرحله پاندمی یا همه‌گیری جهانی به مرحله آندمی، جامعه باید به ایمنی گله‌ای برسد. در این میان هرچه ویروس مسری‌تر باشد، سطح ایمنی گله‌ای بالاتر است. پس اگر جهش جدی و خطرناکی نداشته باشیم، ممکن است اوایل سال ۲۰۲۲ به مرحله آندمی برسیم.
اریکا ساسکی، متخصص کنترل عفونت و اپیدمیولوژی بیمارستان تورنتو نیز گفته که کارشناسان به نوع اومیکرون ویروس کرونا به عنوان مسیری بالقوه برای رسیدن به وضعیت بومی نگاه می‌کنند، زیرا به راحتی گسترش می‌یابد، اما به نظر نمی‌رسد به‌اندازه برخی از انواع ویروس کرونا کشنده باشد. پس زمانی که بخش بزرگی از جمعیت جهان حافظه ایمونولوژیکی ناشی از ابتلا به عفونت یا واکسیناسیون داشته باشند، یک ویروس می‌تواند بومی شود.
به‌ گفته شافنر زندگی در جهانی با کووید ۱۹ که به یک بیماری بومی تبدیل شده، با نحوه برخورد جامعه با سایر بیماری‌های بومی مانند آنفلوآنزا تفاوت چندانی ندارد.
او عنوان می‌کند که در هر دو مورد، سویه‌های جدید می‌توانند ظاهر و باعث ایجاد مقدار مشخصی از علائم بیماری شوند: «راه مقابله با این بیماری‌ها واکسیناسیون است اما با این حال، یک تفاوت عمده این است که در حالی که آنفلوآنزا شیوع فصلی دارد، کووید ۱۹ احتمالاً در تمام طول سال وجود خواهد داشت. از این رو استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی و شرکت در تجمعات کوچک‌تر، احتمالا تغییرات همیشگی در سبک زندگی خواهند بود.»

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.