14:15

برندگان پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی شب گذشته در فرهنگسرای اندیشه مشخص شدند.
به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم پرواز، مراسم اختتامیه پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم پرواز شب گذشته (۲۴ دی ماه) با حضور هیأت داوران، فیلمسازان و جمع کثیری از علاقه‌مندان در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
پس از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، محمد نظری به عنوان مجری مراسم ضمن عرض خیر مقدم به حضار، از محمدرضا شرف‌الدین به عنوان دبیر این دوره از جشنواره دعوت کرد روی سن بیاید.
شرف‌الدین در ابتدا با اشاره به کیفیت بالای آثار ارسال شده به دبیرخانه گفت: خوشبختانه تمامی آثار ارسال شده در این دوره از جشنواره از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بودند و همین کار هیأت داوران را برای انتخاب برگزیدگان مقداری دشوار کرده بود. خوشحالم که پس از برگزاری جلسات فراوان، هیأت داوران در نهایت توانستند در انتخاب نهایی برندگان به یک تصمیم مشترک برسند. امیدوارم در دوره‌های آتی نیز همچنان شاهد استقبال فیلمسازان از جشنواره باشیم.
پس از اتمام صحبت‌های شرف‌الدین، محمد نظری از هیأت داوران و برخی از چهره‌های هنری حاضر در سالن دعوت کرد تا با حضور روی سن اسامی برگزیدگان بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره را اعلام کنند.
اسامی نامزدها و برندگان بخش‌های مختلف پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم پرواز به شرح زیر اعلام شد:

بخش بین‌الملل
بدون محدودیت (پابلو هرنان آولیتا، آرژانتین)
برای این دنیا خیلی زیبا بود (آیشا قمبازا/ فرانسه)
چپ دست (نسرین محمدپور/ ایران)
زنی کنار دریا (روین سانچز/ اسپانیا)
ضربان (دیمیتری یودویسکی/ صربستان)
جایزه این بخش تعلق گرفت به فیلم «بدون محدودیت» ساخته پابلو هرنان آولیتا از کشور آرژانتین

بهترین فیلم جشنواره از نگاه داوران دارای معلولیت
داستان زندگی در فیروز (حامد کلجه‌ائی)
در خود مانده (امیرحسین سرمدی)
رونیکا (مسیح غروی)
کوتاه قامتان بلند همت (مریم خدائی)
یک ناشنوا در دنیای شنوایان (محمد جیحانی خراسانی، انگلستان)
مریم خدائی کارگردان فیلم «کوتاه قامتان بلند همت» جایزه این بخش را از آن خود کرد.

بهترین فیلم از کارگردانان دارای معلولیت
از درد تنیده شده (دانیال قاسمیان)
به رد پایت نگاه کن (چیکه اوکه‌که/ انگلستان)
هنر و راه (تاتیانی فوروسه/ برزیل)
هیأت داوران جایزه این بخش از جشنواره را به دانیال قاسمیان برای ساخت فیلم «از درد تنبده شده» اهدا کردند.

بخش فیلمنامه
آسمان اینجا خاکستری است (شرمین سلطانیان)
دوچرخه امید (صبا ربیعی و بهار سجادیان)
راژان (مهسا علینقیان و حمید سلیمی)
جایزه این بخش به مهسا علینقیان و حمید سلیمی برای نگارش فیلمنامه «راژان» تعلق گرفت.

فیلم‌های پویانمایی و تجربی بخش ملی
این سو، آن‌سو (لیدا فضلی)
بخشش (محمدمهدی فکریان)
راهی (بهروز و شیرین سلیمانی‌نذیر، فرناز موذن)
رویا (مجید صبری)
در این بخش محمدمهدی فکریان برای کارگردانی فیلم «بخشش» تندیس جشنواره را دریافت کرد. همچنین دیپلم افتخار این بخش نیز به فیلم «رویا» ساخته مجید صبری رسید.

فیلم‌های مستند بخش ملی
آشیانه خالی (فریبا عرب)
آفریده (رایحه مظفریان)
دختران آرزو (محمد عبدالهی)
شهر زیبای من (الهام آقالری)
کوتاه قامتان بلند همت (مریم خدایی)
من تنها نخواهم ماند (یاسر طالبی)
هیأت داوران تندیس این بخش از جشنواره را به فیلم مستند «آفریده» به کارگردانی رایحه مظفریان اهدا کردند. دیپلم افتخار این بخش نیز به «شهر زیبای من» ساخته الهام آقالاری تعلق گرفت.

فیلم‌های داستانی بخش ملی
بدرقه سکوت (محمدرضا دهستانی)
چپ دست (نسرین محمدپور)
گرگ (بهروز شمشیری)
گوشه پوسیده مرگ (امیر کرمی)
ناک اوت (امیرحسین خباززاده‌حقیقی)
تندیس بهترین فیلم داستانی بخش ملی جشنواره پرواز به «گوشه پوسیده مرگ» به کارگردانی امیر کرمی اهدا شد.

بهترین بازیگر جشنواره
اسماعیل گرجی برای فیلم «قمیر»
شبنم دادخواه برای فیلم «برای بار دوم»
مهری آل‌آقا برای فیلم «بدرقه سکوت»
نازنین فلاحی برای فیلم «گوشه پوسیده مرگ»
یاسمن نصیری برای فیلم «چپ»
تندیس بهترین بازیگر این دوره از جشنواره به شبنم دادخواه برای بازی در «برای بار دوم» تعلق گرفت. مهری آل‌آقا نیز برای بازی در فیلم «بدرقه سکوت» دیپلم افتخار این بخش از جشنواره را دریافت کرد.

بهترین فیلم‌برداری
حامد بقائیان برای فیلم «چپ دست» و «گوشه پوسیده مرگ»
حسین روزانه برای فیلم «قمیر»
سروش حضرتی برای فیلم «برای بار دوم»
محمد مجلل برای فیلم «بدرقه سکوت»
تندیس این بخش به حامد بقائیان برای فیلم‌برداری فیلم‌های «چپ دست» و «گوشه پوسیده مرگ» تعلق گرفت.

بهترین تدوین
پویان شعله‌ور برای فیلم «در خود مانده» و «برای بار دوم»
حسین یارمنجی برای فیلم «دختران آرزو»
حمید برزگر برای فیلم «قمیر»
علی مسلمی برای فیلم «گرگ»
یاسر طالبی برای فیلم «آشیانه خالی»
یاسر طالبی برای تدوین فیلم «آشیانه خالی» تندیس این بخش از جشنواره را از آن خود کرد.

بخش تهیه‌کننده
امیرفرزام دهنوی برای فیلم «در خودمانده»
فریبا عرب برای فیلم‌های «آشیانه خالی»، «من تنها نخواهم ماند» و «چپ دست»
محمد پوربزرگ برای فیلم «گوشه پوسیده مرگ»
این جایزه نیز به فریبا عرب برای تهیه‌کنندگی فیلم‌های «آشیانه خالی»، «من تنها نخواهم ماند» و «چپ دست» اهدا شد.
شهره لرستانی، رهبر قنبری، ناصر آقایی، رضا رویگری، آتش تقی‌پور، محمدرضا طالقانی، دکتر زهرا عابدینی، گیتی خامنه، مهدی محمدنژادیان، مصطفی انصافی، رضا فیاضی، بابک زرین، رضا بنفشه‌خواه، شهنام شهابی، مانیا علیجانی، سعیده عرب، فرج‌الله گل‌سفیدی، سیاوش قاسمی، و… از جمله هنرمندانی بودند که در مراسم اختتامیه جشنواره پرواز حضور داشتند.
مراسم اختتامیه پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم پرواز با مشارکت فرهنگسرای اندیشه و با دبیری محمدرضا شرف‌الدین برگزار شد. محمدحسین لطیفی به عنوان رئیس هیأت داوران و محمدعلی خبیر به عنوان دبیر اجرایی در این دوره از جشنواره حضور داشتند. در طول برگزاری این جشنواره علاوه بر نمایش آثار کارگاه‌های آموزشی متعددی با حضور اساتید و صاحب‌نظران علمی برگزار شد.
تصاویر از: امیر سهیلی‌پور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.