14:48

مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر کوتاه کیش شامگاه گذشته در تالار همایش‌های جزیره‌ی زیبای کیش با داوری و اهدای جوایز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی، مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش شامگاه گذشته دوشنبه 20 دی ماه در تالار همایش‌های جزیره کیش با حضور هنرمندان و مدیران فرهنگی سازمان مناطقه آزاد کیش، برگزار شد.
در این مراسم جایزه‌ی بخش طرح و ایده مکتوب که توسط داوران این بخش انتخاب شد به مهدی محرابی اهدا شد.
عباس نجاری دبیر جشنواره در ابتدای مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر کوتاه کیش، گفت: با تلاش شبانه روزی هیأت انتخاب12 اثر برگزیده شدند و مفتخرم به حضور استادان عزیزی که دعوت ما رابرای داوری پذیرفتند، فرهاد آییش،حمیدرضا نعیمی و حامدکمیلی.
نجاری در این مراسم با قدردانی از محمدرضا نوایی لواسانی”مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش” ،حسین شمسیان راد “معاونت فرهنگی اجتماعی” و بدریه بحرینی”مدیر امور هنری معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش ؛گفت:بی شک برگزاری یک رویداد هنری در سطح ملی و به صورت مستقل سختی های زیادی دارد که با همراهی معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش این مسیر برایمان هموار شده است.
وی در ادامه افزود:خوشحالم که در چهارمین سال پیاپی موفق شدیم جشنواره تئاتر کوتاه را با طراحی در فضاهای نامتعارف برگزار کنیم و آغازگر مسیری نو در اجراهای محیطی باشیم.جزیره کیش با وجود پتانسیل ها و ظرفیت های گسترده می تواند پایگاه تئاتر محیطی کشور در ابعاد بین المللی باشد و امیدوارم با برگزاری این رویداد در جهت ارتقای تئاتر جزیره گام برداریم چراکه جشنواره ها بستر مناسبی جهت گفتگو،تعامل و تلاقی اندیشه ها هستند.
حسین شمسیان راد “معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش” نیز برگزاری جشنواره تئاتر کیش را اتفاقی ویژه در این جزیره عنوان کرد و گفت:خوشحالم که کیش در سال های اخیر به خانه و محفلی برای نمایش های محیطی در فضایی غیر متعارف برای هنرمندان سراسر کشور تبدیل شده و امیدوارم از اجراهایی کوچک در فضایی محدود به اجراهای بزرگتر و میدان های متعددی جهت دیده شدن برسیم چراکه جادوی تئاتر و تاثیرش برمخاطب شگفت انگیزست.
وی تئاتر را ناجی ورق های گمشده تاریخ معاصر ایران توصیف کرد و گفت: باید تلاش کنیم روایت های مغفول مانده تاریخ ایران را دل همین تئاترهای محیطی بازتعریف کنیم و من خیلی خوشحالم که کیش منزلگاه چنین تئاترهایی شده است. پیام تئاتر خوشحالی و امیدبخشی است و امیدوارم این امید چراغش با حضور شما روشن بماند.
حمیدرضا نعیمی داور چهارمین دوره جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش گفت: نگاه دست اندرکان این جشنواره و حمایت مدیران فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش شایسته تقدیر است چراکه بهترین مسیر را برای تاثیرگذاری فرهنگی انتخاب کرده‌اند و قطعا در افق این جشنواره می توان به یک جشنواره بین المللی با یک استاندارد جهانی و با رویکردی ویژه که دیگر جشنواره ها به آن سمت نرفته اند، رسید.
وی ضمن اشاره به صحبت های معاونت فرهنگی منطقه آزاد، نگاه وسیع تر به تئاتر محیطی را قابل تقدیر دانست و گفت: این پتانسیل اجرا در ساحل مختص جزیره کیش است و در این فستیوال اتفاق می‌افتد و با حضور گروه‌های بین المللی می تواند به پایگاهی جهانی در این گونه تئاترها بدل شود.
فرهاد آییش که امسال یکی از داوران این جشنواره بود، در ابتدای صحبت‌هایش ضمن ابراز شگفتی از تلفیق تئاتر و زندگی جاری در ساحل گفت: اگر به تئاتر محیطی جشنواره تئاتر کیش جدی تر نگاه شود هنرمندان مطرح زیادی در کنار این فستیوال خواهند بود و با برنامه‌ریزی دقیق می توان به رویدادی بسیار ارزشمند در جزیره کیش رسید.
این هنرمند در ادامه افزود: هربار که می‌خواهم داور بشوم از خداوند عذرخواهی می‌کنم، چراکه معتقدم هیچگاه انسان نمی‌تواند بگوید یک هنری از هنر دیگر بهتر است و این چیزی است که من عمیقا به آن باور دارم. برای همین سال‌هاست که از داوری جشنواره ها گریزانم اما به نظرم وجود همین جشنواره‌هاست که می‌تواند محفلی حرفه‌ای برای جوانترها رقم بزند.
خوشبختانه تئاتر از چیزهایی است که نمیتوان در آن با ارتباط، برای کسی موقعیت ایجاد کرد‌؛ اینکه پیروزی دیگران و شکست خودت را به گردن این ارتباط ها و روابط نسبت دهید اساسا چیز اشتباهی است. اگر فرد توانایی بالایی داشته باشد بدون شک وارد مراحل بالاتر خواهد شد، فقط نباید عجله کرد و قدرت و انرژی لازم را از دست نداد. جشنواره تئاتر کیش محفلی برای پیشرفت در این گونه خاص است و به نظرم حضور شما در این جشنواره یک موهبت است که باید به فال نیک گرفت.
این هنرمند خاطرنشان کرد: همه این جشنواره‌ها بهانه‌ای برای کار کردن است؛ امیدوارم هیچ یک از دوستانی که اینجا هستند از نگرفتن این جوایز دل سرد نشوند و همچنان تلاش و صبر کنند. بدون شک تمام کسانی که در هر رشته‌ای موفق هستند، خوش بین هستند؛ پس امیدوارم همه خوش بین باشند و به اتفاقات نگاه بهتری داشته باشند.

*برگزیدگان
هیات داوران چهارمین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش در ادمه آراء خود را به شرح ذیل اعلام کرد:
نمایش‌های بخش کافه‌ای:
الف) نمایشنامه نویسی
لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی تعلق می‌گیرد به نویسنده‌ی نمایش‌نامه‌ی «یه حبه مرگ» جناب آقای حمیدرضا آفاق
تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه‌ی نقدی اهدا می‌شود به نویسنده‌ی نمایش‌نامه‌ی
«صد تا صفر» جناب آقای ایمان دبیری

ب) کارگردانی
لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی تعلق می‌گیرد به کارگردان نمایش‌ «مامان کو؟» سرکار خانم شیرین جروقی
تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه‌ی نقدی اهدا می‌شود به کارگردان نمایش‌
«صد تا صفر» جناب آقای ایمان دبیری

ج) بازیگری زن
لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی مشترکا تعلق می‌گیرد به بازیگران نمایش‌ «مامان کو؟» سرکار خانم آوا متوقع و سرکار خانم بی‌تا عزیز اُقلی
تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه‌ی نقدی اهدا می‌شود به بازیگر نمایش‌ «صد تا صفر» سرکار خانم زهرا استواری

د) بازیگری مرد
لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی تعلق می‌گیرد به بازیگر نمایش‌ «الی» جناب آقای سعید حشمتی
تندیس جشنواره ، دیپلم افتخار و جایزه‌ی نقدی اهدا می‌شود به بازیگر نمایش‌ «یه حبه مرگ» جناب آقای حمیدرضا آفاق

هـ) جایزه خاص جشنواره
جایزه‌ خاص جشنواره در بخش کافه شامل لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی برای ایده‌ی خلاقانه‌ و تصویری اهدا می‌شود به جناب آقای مهدی ملکی برای نمایش «دد»

و) جایزه بزرگ جشنواره
جایزه بزرگ جشنواره در بخش کافه‌ شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا می‌شود به کارگردان نمایش «مامان کو؟» سرکار خانم شیرین جروقی

نمایش های بخش ساحلی؛
هیات داوران چهارمین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش آراء خود را شرح به ذیل اعلام می‌دارد؛
الف) بخش ایده‌ی خلاقانه
لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی این بخش اهدا میشود به آقایان مهدی مهرابی و افق ایرجی کارگردانان نمایش «بازگشت»
ب) جایزه بزرگ نمایش کمدی
جایزه بزرگ جشنواره در بخش ساحل شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود به کارگردان نمایش «تماشای غم انگیز غروب خورشید» جناب آقای حسن محمدی فرانی
ج) جایزه خاص جشنواره
جایزه‌ خاص جشنواره در بخش ساحل شامل لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی اهدا می‌شود به کارگردان نمایش «گلک آب خورده می‌گرید» جناب آقای حجت الله جعفر پور
د) بازیگری مرد
لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی مشترکا تعلق می‌گیرد به بازیگران نمایش «مهربانو» آقایان: آرش رضایی و مهدی روزبهانی
هـ) بازیگری زن
لوح تقدیروجایزه‌ی نقدی اهدا می‌شود به بازیگرنمایش«خلیج، دخترایران» سرکارخانم صوفیا جولایی
تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود به بازیگر نمایش «مهربانو» سرکار خانم فروزان حسینی
جایزه ویژه :جایزه ویژه چهارمین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به خاطر پاسداشت نام و خاطره 175 غواص در سال های جنگ تحمیلی به گروه نمایش بیر دریا سئوگی از اهر اهدا میگردد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.