ویژه برنامه‌های پرس تی وی در سوگ محرم


هر ساله و در ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام سراسر ایران یکپارچه غرق عزا و ماتم می ‌شود. نه فقط در ایران که دوستداران اهل بیت در اقصانقاط دنیا به سوگ غریب دشت کربلا می ‌نشینند و یاد و خاطره امام سوم شیعیان و هفتاد و دو تن از یاران باوفایش را گرامی می‌ دارند.
شبکه پرس تی وی نیز در این ایام و بر طبق روال هر ساله، تمام هم و غم خود را به کار می‌ گیرد تا ضمن پوشش مراسم ‌های عزاداری، مخاطبان خود را با فلسفه عاشورا و علل قیام حسینی(ع) آشنا کند. این شبکه همچون سال‌ های گذشته برنامه ‌های مختلف را در قالب‌ های متنوع و با هدف تبیین و تشریح قیام عاشورا برای مخاطبان انگلیسی زبان خود تدارک دیده است.
این برنامه ‌ها شامل مستندهای جذاب، ویژه برنامه ‌های عاشورایی، پوشش زنده مراسم عزاداری در ایران و سایر نقاط جهان، برگزاری میزگردهای تخصصی با محوریت حماسه عاشورا، ویژه برنامه‌ های بخش خبر و … می شود. ضمن این که در فاصله پخش برنامه ‌ها نیز وله ‌ها و میان برنامه ‌های عاشورایی روی آنتن خواهد رفت.

عاشورا، محور اصلی برنامه های هفتگی
به گفته مدیر برنامه های پرس تی وی، موضوع برخی از برنامه های هفتگی این شبکه به شکل کامل به موضوع شهادت امام حسین(ع) و قیام عاشورا اختصاص یافت.
یوسف پورانوری با بیان این مطلب افزود: برنامه «ایران امروز» نگاهی دارد به الگوپذیری جبهه انقلاب اسلامی از ایدئولوژی عاشورا. این برنامه در گفت و گو با سه کارشناس و صاحب‌ نظر، الگوگیری نظام جمهوری اسلامی از ایدیولوژی منبعث از قیام عاشورا و عدم تسلیم در برابر ظلم را مورد نقد و بررسی قرار می‌ دهد.
وی خاطرنشان کرد: حجت‌ الاسلام روح ‌الله حریزاوی قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی، یعقوب توکلی نویسنده و پژوهشگر و زهره‌ سادات لاجوردی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به مقاومت انقلاب اسلامی در جبهه‌ های مختلف از جمله جنگ، تحریم ها، اسرائیل، اسلام متحجر و زیاده ‌خواهی دشمنان در مذاکرات به تاسی از قیام و فرهنگ عاشورا می پردازند.
پورانوری اضافه کرد: همچنین برنامه «شبه‌ قاره» نگاهی دارد به عزاداری در شبه قاره هند به مناسبت شهادت امام حسین(ع). مهمانان این برنامه درباره عزاداری ماه محرم در میان ادیان و قومیت‌ های شبه قاره هند و عشق طیف‌ های مختلف به سالار شهیدان سخن خواهند گفت.
مدیر برنامه های پرس تی وی درباره دیگر برنامه عاشورایی این شبکه گفت: برنامه «از قلم افتاده» نگاهی دارد به عزاداری شیعیان بحرینی به مناسب ایام محرم و سوگواری سالار شهیدان و تلاش های رژیم حاکم در بحرین که در سال های اخیر تلاش کرده است تا شیعیان این کشور را از برگزاری مراسم عزاداری منع کند، به خصوص که رژیم آل خلیفه امسال و در آستانه ماه محرم اقدامات محدود کننده و ناقض حقوق بشر را به بهانه های مختلف از جمله جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در بحرین امسال افزایش داده است.

ویژه برنامه های خبری در تاسوعا و عاشورا
مدیر اتاق خبر پرس تی ‌وی درباره ویژه برنامه های خبری این شبکه به مناسبت ایام محرم گفت: در روزهای تاسوعا و عاشورا و در دو بخش خبری به شکل تخصصی به موضوع حماسه عاشورا و قیام امام حسین خواهیم پرداخت.
سیدوحید تهامی افزود: در این دو ویژه برنامه که در دو نوبت صبح و بعد از ظهر به روی آنتن می رود در خصوص فلسفه عاشورا و آموزه های قیام امام حسین(ع) صحبت خواهد شد.
وی اظهار کرد: کارشناسان و صاحبنظران مسایل دینی و تاریخی در این ویژه برنامه های خبری حضور یافته و به بررسی ابعاد مختلف و پیامدها و برکات متعدد قیام امام حسین(ع) و یاران باوفایش خواهند پرداخت.

بازتاب همدلی ادیان در مستندهای عاشورایی
مستندهای «غریب محله» و «وقتی عاشورا به بریتانیا می‌ رسد» به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان از شبکه پرس تی وی روی آنتن می رود.
مدیر تولید مستند پرس تی وی با اعلام این خبر افزود: مستند «غریب محله» به کارگردانی یاسین پورعزیزی به همدلی مردمان شیعه و اهل تسنن روستای غریب محله شهرستان تالش در برپایی مراسم عزاداری امام حسین(ع) در ایام ماه محرم می‌ پردازد و عشق و ارادتی که به سالار شهیدان در همه مذاهب وجود دارد.
احسان کاوه عنوان کرد: در این مستند همچنین بخشی از آداب و رسوم اهالی روستا در عزاداری سید و سالار شهیدان به تصویر کشیده می ‌شود. کارگردان مستند «غریب محله» زندگی دو تن از اهالی روستای غریب محله را در ایام محرم به تصویر کشیده و با پدر و مادر شهید حسن علی صغری نژاد نیز به گفت و گو پرداخته است.

(Visited 12 times, 1 visits today)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *