16:23

محمدمهدی اسماعیلی گفت: زبان و ادب فارسی به قدری دارای اهمیت است که اگر در مجموعه قوانین آن نیاز به تنظیم قوانین سخت‌تر هم باشد، آن را دنبال می‌کنیم زیرا یکی از مظاهر غرور ملی محسوب می‌شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست امروز شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی که با حضور غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمود شالویی مشاور وزیر و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و اعضای این شورا برگزار شد، گفت: زبان فارسی از مظاهر افتخار و هویت ملی کشور است و توجه به آن ضروری است.
محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب افزود: در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به زبان و ادب فارسی از اولویت های کاری است.
به بخش طرح و برنامه وزارتخانه ماموریت داده ام سامانه ای راه اندازی کنند تا از طریق آن تخلف در زمینه عدم استفاده از زبان و خط فارسی اخطار داده شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در حوزه حفظ و پاسداشت زبان و ادب فارسی باید تعصب و غیرت ایجاد کنیم و این امر در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود و همه باید با تعصب و غیرت نسبت به زبان و ادب فارسی سخن بگویند.
اسماعیلی افزود: زبان فارسی یکی از مظاهر افتخار و هویت ملی کشور به شمار می آید و توجه به آن ضروری است. زبان و ادب فارسی به قدری دارای اهمیت است که اگر در مجموعه قوانین آن نیاز به تنظیم قوانین سخت تر هم باشد، آن را دنبال می کنیم زیرا به عنوان یکی از مظاهر غرور ملی محسوب می شود.
وی گفت: با توجه به تاکیدات همیشگی مقام معظم رهبری بر حفظ و صیانت از زبان فارسی و همچنین به اهتمام رئیس محترم جمهور و آقای حداد عادل بر این موضوع، بیش از پیش در این زمینه اهتمام خواهیم داشت و بنا داریم دبیرخانه ای قوی تر در این حوزه راه اندازی کنیم تا در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد تغییرات محسوسی در حوزه پاسداشت زبان و ادب فارسی باشیم.
در بخشی از این نشست، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در هفته های اخیر بزرگداشت هایی مانند روز حافظ، روز شهریار و زبان و ادب فارسی و … داشته ایم که می توان از این روزها در راستای افزایش منزلت زبان فارسی در جامعه استفاده و بهره کافی برد؛ به این معنا که شهرداری ها می توانند با نصب تابلوهای مختلف در سطح شهر به استفاده و بهره گیری از زبان فارسی تاکید و در حفظ و صیانت از این زبان اهتمام داشته باشند و از طریق این تابلوها روز زبان فارسی را به صورت گسترده اعلام کرده و توجه مردم را به آن جلب کنند.
وی افزود: وقتی در این زمینه در سطح شهر فرهنگ سازی شود تخلفات از سوی اصناف و عدم استفاده از زبان فارسی هم کاهش پیدا می کند.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حال حاضر با سازمان ها و دستگاه های مختلف جلساتی برگزار می کند. زبان فارسی باید از نظر مسئولان اهمیت خود را پیدا کند و نسبت به آن غیرت داشته باشند.
وی افزود: مسائل زبان فارسی دو دسته است. دسته اول که پیچیده و فنی است و به تنظیم و تدوین قانون و یا اصلاحیه قانون و هماهنگی میان دستگاه های مختلف نیاز دارد و دسته دوم که از بدیهیات است و غیرت و تعصب و عشق به ملیت را می طلبد. بخشی از توجه به زبان فارسی به غیرت و تعصب به زبان فارسی مرتبط است.
در ابتدای این نشست محمود شالویی مشاور وزیر و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی گفت: از بدو تشکیل این شورا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامات و پیگیری های موثری در حوزه پاسداشت زبان فارسی صورت گرفته و دستگاه های عضو همکاری های خوبی با شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی داشته اند.
نیروی انتظامی در برخورد با متخلفان عدم استفاده از زبان فارسی هم همکاری های خوبی داشته است و باید با ظرافت قانون رعایت از زبان و خط فارسی را در جامعه و در استفاده از تابلوهای سطح شهرها نهادینه کرد.
شالویی به همکاری صدا و سیما در حوزه پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد و ادامه داد: این سازمان هم همکاری های خوبی در زمینه پخش آگهی ها و رعایت قوانین شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی داشته ولی تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه طولانی در پیش داریم. لازم است برخی سازمان ها و نهادها همکاری بیشتری با شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی در راستای حفظ و صیانت داشته باشند.
دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی افزود: در حوزه پخش آگهی از سوی سازمان صدا و سیما باید به گونه ای عمل شود که زبان فارسی مخدوش نشود و استفاده درست از آن رعایت شود.
شالویی گفت: همه دستگاه ها و سازمان ها باید به مصوبات شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی توجه و اهتمام داشته باشند، زیرا مصوبات آن در حکم قانون است و باید اجرایی شود.
در این نشست اعضای حاضر گزارشی از عملکرد سازمان خود در حوزه حفظ و پاسداشت زبان فارسی ارائه کردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *