11:25

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در مدیریت فرهنگ عمومی، تاکیدمان بر احیای فرهنگ و مکتب بسیجی است و معتقدیم که امروز با روحیه بسیجی می‌توانیم مشکلات اجتماعی خود را حل کنیم.
به گزارش ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم یادواره شهدا که به مناسبت هفته بسیج در مسجد چهارده معصوم علیه السلام غرب تهران برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: قادر نیستیم با کلمات ادای دین و احترامی درباره عظمت بسیج و شجره طیبه ای که در چهل و سه سال پس از پیروزی انقلاب در کشور ما شکل گرفته است، داشته باشیم. از میان جملاتی که از امام عزیز و رهبری فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی درباره بسیج شنیدم، بهترین و عمیق ترین جمله این است که فرمودند: بسیج یکی از الهامات الهی به قلب امام راحل (ره) بود.
وی در ادامه افزود: بسیج مجموعه‌ای از انگیزه ها و احساس مسئولیت است. امام راحل زمانی که در ۵ آذر ۱۳۵۸ فرمان تشکیل بسیج ۲۰ میلیونی را صادر کردند، جمعیت ایران حدود ۳۶ میلیون بود و اکنون جمعیت بسیجی ایران بیش از ۵۰ میلیون است. بسیج سمت حقوقی نیست، بلکه روحیه ایثار و فداکاری و احساس مسئولیت است.
وزیر فرهنگ با اشاره به حماسه آفرینی های بسیج در عرصه های مختلف گفت: بسیجیان؛ فرزندان معنوی امام راحل و رهبر عزیز انقلاب در طول دفاع مقدس، شب ها و روزهای عملیات، از اروندکنار تا شلمچه و کردستان؛ لحظات نورانی را ثبت کردند. ایثار و فداکاری این بزرگان وصف شدنی نیست.
اسماعیلی گفت: تنها کسانی می توانند طعم ایثار و شهادت را درک کنند که توفیق حضور و همنشینی با آنها را داشته باشند. بعد از سی و اندی سال وقتی اجساد مطهر شهیدان عملیات کربلای ۴ و شهدای غواص در تهران تشییع شد، این حماسه حضور، شهر را دوباره زنده کرد. در مقاطع بعد از جنگ تحمیلی هم عنصر بسیج، انقلاب اسلامی را از گذرگاه‌های تند و سخت عبور داده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بسیج برای یک مقطع تاریخی نیست. بسیج مانند یک قطار در حال حرکت است که جوانان و عاشقان در سال‌های مختلف با افتخار سوار این قطار شدند و به سوی رستگاری حرکت کردند.
وی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را یک بسیجی دانست که قهرمان جهان شد و گفت: حاج قاسم سلیمانی در گمنامی به سر می برد و کسانی که مشتاق فعالیت‌های نظامی هم بودند، کمتر با نام این مرد بزرگ آشنا بودند و خداوند این نام بزرگ را برای همه هویدا کرد و سردار سلیمانی به آرزوی دیرینه خود، شهادت رسید. تشییع ده‌ها میلیونی حاج قاسم سلیمانی همه دنیا را به حیرت آورد.
اسماعیلی به کارنامه موفق بسیج در حوزه‌های اجتماعی، نظامی و امنیتی اشاره کرد و گفت: سال ۱۳۹۸، در ایام نوروز، مشاهده کردیم که گروه های بسیجی و مردمی چگونه به کمک سیل‌زدگان رفتند. در نزدیک به ۲ سالی که با بیماری کرونا درگیر هستیم، بسیجیان خدمات بزرگ و مختلفی را به مردم در همه نقاط کشور ارائه کردند. کتاب قطور افتخارات بسیج مشحون از ایثارگری ها و فداکاری ها است و زبان و قلم از بیان آن قاصر است.
وی به ویژگی مردمی بودن بسیج اشاره کرد و گفت: بسیج چون از جنس مردم است همه مردم اعم از پیر و جوان، کودک و نوجوان و زن و مرد را در بر گرفته و با خود همراه کرده است.
اسماعیلی راه تعالی کشور را احیای فرهنگ بسیجی ایثار و شهادت عنوان کرد و گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در مدیریت فرهنگ عمومی، تاکیدمان بر احیای فرهنگ و مکتب بسیجی است. بسیجی نه یک شعار، بلکه یک آرمان تحقق یافته است که باید آن را گسترش داد و امروزه با روحیه بسیجی می‌توانیم مشکلات اجتماعی خود را حل کنیم. روحیه بسیجی ایثار و گذشت و ترجیح دیگری بر خود است. اگر فضای همدلی به وجود آمد و انسجام اجتماعی بروز کرد، آن جا فرهنگ بسیجی حاکم است. اکنون باید در مساجد دستگیری و کمک به دیگران بیش از گذشته شکل بگیرد و سنت حسنه صندوق‌های قرض‌الحسنه احیا شود.
وزیر فرهنگ به مشکل پیری جمعیت در کشور اشاره کرد و گفت: در کمتر سخنرانی رهبر انقلاب سراغ داریم که در این خصوص هشدار ندهند. امروز یکی از تکالیف خانواده های انقلابی و مکتبی و اهل مسجد این است که به این دغدغه به طور ویژه توجه کنند.
اسماعیلی به مردمی سازی فعالیت‌ها در دولت تاکید کرد و گفت: تلاش می کنیم مردم در همه عرصه ها پیشتاز باشند و بار اصلی مسئولیت ها بر روی دوش مردم باشد. وظیفه دولت تسهیل گری است.
وی به نقش موفق دولت در واکسیناسیون اشاره کرد و گفت: روزی که دولت آغاز به کار کرد، کل واکسیناسیون صورت گرفته ۵ میلیون بود و امروز بالای ۱۰۵ میلیون واکسن تزریق شده است و همین امر سبب شده است که ما امروز در کنار یکدیگر بتوانیم چنین مجالسی را برگزار کنیم و باید همچنان شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم. بچه‌های انقلابی وارد عمل شدند. دولت فضا را مهیا کرد و با اعتمادی که بین دولت و مردم به وجود آمده، با همکاری مردم این کار بزرگ صورت گرفت.
وزیر فرهنگ ادامه داد: عزم دولت حل مشکلات اقتصادی است. باید آرامش از لحاظ واکسیناسیون ایجاد می شد تا بتوان کارهای دیگر را انجام داد. ما آمار نزدیک به ۶۰۰ نفر فوتی‌ در روز داشتیم که امروز این عدد دو رقمی شده است. این اتفاق مهمی است و می‌توانیم فعالیت‌های عمومی را گسترش دهیم. تمام همت رئیس‌جمهور محترم و اعضای دولت و کارگزاران نظام، معطوف به حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است و تمام تلاشمان را خواهیم کرد که انشاالله وضعیت عمومی کشور را به یک ثبات قابل قبولی برسانیم.
وی گفت: برخلاف شعارهایی که می‌دادند که حتماً باید مسائل کشور در خارج از کشور حل شود، امروز فروش نفت به عدد قابل قبولی رسیده است. ما به شدت امیدواریم با یاری خداوند و با اقتداری که دولت از پشتیبانی مردم دارد گام های مهمی برای حل مشکلات معیشتی مردم برداشته شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *