14:27

مراسم تشییع پیکر زنده یاد مسعود اسکویی با حضور دکتر پیمان جبلی رئیس رسانه ملی، علی بخشی زاده معاون صدا، مدیران و برنامه سازان رادیو و جمعی از چهره‌های هنری و ورزشی همچون حمید استیلی، مهدی تاج، محمدرضا داورزنی، محمد شروین اسبقیان، پیمان یوسفی، مریم نشیبا، علیرضا جاویدنیا و… در مسجد بلال برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، در نخستین دقایق آغازین مراسم، پیکر مسعود اسکویی بر دوش اهالی رسانه و ورزش به مقابل مسجد بلال انتقال و نماز میت بر پیکر این پیشکسوت رادیو خوانده شد.
دکتر پیمان جبلی، رئیس صداوسیما در بخشی از مراسم تشییع پشت تریبون قرار گرفت و عنوان کرد: چند جمله ای درباره همکار و استاد اسکویی می گویم. تک تک همکارانی که در این جلسه حضور دارند، شهادت می‌دهند که غیر از بزرگی و خضوع از او ندیده اند. وی در کنار حرفه خود و تسلط بر کار ورزشی، استاد بزرگمردی و تواضع بود. او اصلاً درخواستی برای شخص خودش نداشت و هر آنچه بود درخواست برای کار حرفه‌ای بود.
وی ادامه داد: استاد اسکویی همانطور که از صدای جوانش برمی آمد، مصداق نشاط و سرزندگی بود. آنچه که باقی می‌ماند، صداست و صدای او همیشه جاودان خواهد بود. اسکویی در ۸۵ سالگی برنامه زنده سال تحویل رادیو ورزش را اجرا کرد، حتی وقتی روی تخت بیمارستان بود باز هم امیدوار بود و به ما امید می داد و می‌گفت من ورزشکارم نگران نباشید. نماز اول وقت او هیچ وقت ترک نشد و در کنار همکاران جوان علیرغم پیشکسوتی با تواضع کار می‌کرد.

روز سخت برای اهالی رسانه

علی بخشی زاده، معاون صدا با تسلیت به بازماندگان اسکویی بیان کرد: امروز روز سختی برای اهالی رسانه است. ما یکی از افراد خوشنام، مردم دار و کاربلد را بدرقه می‌کنیم. اسکویی مردی مهربان، بی ریا و بی تکلف بود.
وی گفت: او الحق استاد بود و به تمامی جوانان هر آنچه از پروتکل‌های ورزشی می‌دانست، آموخته بود اما متواضعانه مشتاق اطلاعات جدید بود. ما یکی از بهترین معلمان خود را در رسانه از دست دادیم. چه رازی است که یک نفر اینگونه محبوب می‌شود؟ برای پاسخ به این سئوال همه شما را به این آیه از سوره مریم دلالت می‌دهم که «مسلما کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند، خداوند رحمان محبتی برای آنان در دلها قرار می دهد» و استاد اسکویی مصداق این آیه بود.
بخشی‌زاده عنوان کرد: او در این شرایط سنی بسیار پرکار بود، حتی گاهی از او می‌خواستیم بیشتر به آموزش بپردازد و استراحت کند اما اهل استراحت نبود و عاشق این کار و حرفه اش بود.

از دست دادن اسطوره بی بدیل

محمدشروین اسبقیان، معاون توسعه ورزش قهرمانی افزود: از طرف خودم و وزیر ورزش ضایعه اسف‌انگیز از دست دادن اسطوره بی‌بدیل صداوسیما را تسلیت می گویم. ما از نوجوانی با صدای این اسطوره فرهیخته و صاحب نظر صداوسیما زندگی کردیم.
اسبقیان تصریح کرد: متاسف هستیم که این صدا را دیگر زنده نخواهیم شنید اما یاد و نامش در جامعه پرافتخار ورزش زنده خواهد بود. او از کسانی بود که به ورزشکاران انگیزه می‌داد.
در ادامه مراسم بخش‌هایی از صحبت‌های مسعود اسکویی در گزارش‌ها و مصاحبه‌ها و خاطراتش پخش شد. همچنین جملاتی کوتاه از گوینده‌ها و چهره‌های رادیویی از جمله اکبر ارمنده، بهروز رضوی و … برای حاضران پخش شد.

وطن پرستی بی نظیری داشت

محمدرضا منصوریان مجری کارشناس پیشکسوت عنوان کرد: مسعود اسکویی در نظم و وطن پرستی بی نظیر و همیشه الگو بود. اگر برنامه قرار بود ساعت ۸ شروع شود، او ساعت ۷:۳۰ در استودیو بود. خیلی‌ها در اوج اقتدار و عظمت اسکویی به دنبالش آمدند تا او را به جاهایی ببرند اما او یک بار جواب نداد و می‌گفت من در این آب و خاک متولد شدم و در این آب و خاک هم باید دفن شوم.

نگاه پدرانه

محمدرضا داورزنی، رئیس سابق فدراسیون والیبال در ادامه بیان کرد: بعید می دانم در جامعه ورزش مدیر یا مربی‌ای باشد که نگاهش به آقای اسکویی مهربانانه نبوده یا نگاه اسکویی به آنها پدرانه نباشد. او هیچ وقت با لحن تخریب سخن نمی‌گفت. الگوی بسیار خوبی برای کسانی بود که گزارشگری می کردند.

ساخت مستند ازاستاد اسکویی

در ادامه مراسم محمد جهانی اولین مدیر رادیو ورزش در سخنانی درباره ویژگی‌های شخصیتی اسکویی گفت: از سال ۶۹ که ورزش رادیو راه اندازی شد، با او همراه بودم و از همان ابتدا جذب شخصیت و ادب او شدم. اسکویی بسیار کمک کرد و با چند نفر دیگر توانستیم رادیو ورزش را پایه گذاری کنیم. حتی وقتی برف خیابان‌ها را می‌بست او یک بار با تأخیر به استودیو وارد نشد. پیشنهاد می کنم تا قبل از چهلم استاد اسکویی مستند زیبایی از او ساخته شود تا برای همیشه در آرشیو رادیو باقی بماند.
جهانی در پایان خطاب به اهالی ورزش گفت: آقای اسکویی حق زیادی بر گردن ورزش این مملکت دارد. پشنهاد می کنم یکی از اماکن ورزشی را به نام او کنید.
در ادامه فاطمه نجفیان، همسر اسکویی نیز بیان کرد: مسعود در همه زندگی، حرفه و کارش از هیچ تلاشی برای آموزش وارتقای خود و شاگردانش فروگذاری نکرد. آنقدر رادیو را دوست داشت که با کمترین توان پشت میکروفن رادیو ورزش حاضر شد و آغاز سال ۱۴۰۳ را اعلام کرد.
در پایان مراسم پیکر زنده یاد اسکویی به سمت قطعه نام آوران بهشت زهرا بدرقه شد.
مسعود اسکویی روز چهارشنبه 12 اردیبهشت ما درگذشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *