13:22

«دیلیپ کومار» از ستارگان سینمای پسااستقلال هند که لقب سلطان تراژدی بالیوود را یدک می‌کشید، بر اثر بیماری تنفسی درگذشت.
به گزارش ایرنا به نقل از گاردین، محمد یوسف خان، معروف به دیلیپ کومار، که به بازی در فیلم‌های معروفی چون رام و شام و دِوداس شناخته می‌شد، صبح امروز (چهارشنبه، ۱۶ تیر) پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری تنفسی در ۹۸ سالگی درگذشت. این بازیگر سرشناس بالیوودی هفته گذشته به دلیل تنگی نفس در بیمارستانی در دهلی بستری شده بود.

کومار که لقب سلطان تراژدی بالیوود را داشت، برای چند نسل متمادی از چهره‌های محبوب سینمای هند بود و یکی از اولین بازیگران حرفه‌ای این صنعت در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی به شمار می‌رفت.
دیلیپ کومار در سال ۱۹۲۲ میلادی یعنی دوران قبل از استقلال هند، در پیشاور که حالا بخشی از خاک پاکستان است و در یک خانواده ۱۴ نفره متولد شد. وی پس از آن که به بمبئی نقل مکان کرد به طور کاملا تصادفی وارد عرصه بازیگری شد تا از این راه کسب درآمد کند اما در سال ۱۹۴۷ میلادی فیلم‌های او و مهارت بازیگریش توجه و تحسین منتقدان را به خود جلب کرد.
از جمله معروف‌ترین فیلم‌های پنج دهه فعالیت هنری این بازیگر نام‌آشنا می‌توان به دوداس، عصر جدید، رام و شام و مغول اعظم اشاره کرد که پس از ۸ سال تولید سرانجام در سال ۱۹۶۰ اکران شد و تا به امروز یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ بالیوود باقی مانده است. فرهنگ پارسی در جای جای این فیلم به چشم می‌خورد؛ برای نمونه در بخشی از فیلم فالی از دیوان حافظ گرفته و به فارسی خوانده می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *