12:00

مهم‌ترین دوره فرهنگی شناسایی‌شده درمحوطه کله‌کوب آیسک، شواهدی از آثار فرهنگی آغاز شهرنشینی و هزاره چهارم پیش ‌از میلاد است که در دنیای باستان‌شناسی به نام دوره اوروک یا شوش II، آغاز ایلامی شناخته می‌شود.
به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمد‌حسین عزیزی خرانقی سرپرست هیئت باستان‌شناسی با اعلام این خبر گفت: سومین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه کله‌کوب آیسک، شهرستان سرایان دراستان خراسان‌جنوبی با مجوز پژوهشگاه و تامین مالی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان‌جنوبی در حال انجام است.
عضو هیات علمی پژوهشکده باستان‌شناسی، محوطه کله‌کوب در شرق ایران واستان خراسان‌جنوبی را یکی ازمعدود محوطه‌های پیش‌از تاریخی در این منطقه خواند که شواهد باستان‌شناختی و توالی فرهنگ‌های مختلف از هزاره پنجم تا دوم پیش‌از میلاد را در خود جای داده است.
او با بیان‌اینکه، براساس مطالعات کارشناسان اداره‌ کل استان در این محوطه وسعت آن بالغ ‌برهفت هکتار تعیین شده تصریح‌کرد: در فصول گذشته کاوش در سال‌های 97 و 98 با هدف شناخت توالی فرهنگی و لایه‌نگاری محوطه صورت گرفت.
این باستان‌شناس با ابراز تأسف ازاینکه، این محوطه در سال‌های گذشته و قبل‌از شناسایی توسط مالک تخریب، تسطیح و آثار تاریخی درمحدوده گسترده‌ای پراکنده و کاوش در محوطه را بسیار پیچیده و دشوار کرده است اظهارکرد: به‌همین دلیل قبل‌از شروع کاوش در فصل دوم در سال 98، مطالعات ژئوفیزیک در این محوطه در دو مرحله توسط کوروش محمدخانی استاد گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی انجام و بر اساس مطالعات انجام‌شده مکان‌هایی برای کاوش و ادامه فعالیت پژوهشی در این محوطه انتخاب شد.
عزیزی خرانقی افزود: از یکی از ترانشه‌های کاوش شده در سال 98 (ترانشه( E در بخش مرکزی محوطه بقایای معماری خشتی منظمی شناسایی شد ولی متأسفانه به دلیل کمبود اعتبار و اتمام زمان کاوش ادامه کاوش در این محل به فصل بعدی موکول شد.
او خاطرنشان کرد: در سال 1401، سومین فصل کاوش‌های این محوطه با هدف گسترش کاوش در محل ترانشه E به منظور شناسایی بهتر و دقیق‌تر بقایای معماری کشف‌شده از فصل قبل آغاز شد.
سرپرست هیئت باستان‌شناسی گفت: همان‌طور که ذکر شد این محوطه دارای توالی لایه نگاری مناسبی است ولی مهم‌ترین دوره فرهنگی شناسایی‌شده در آن شواهدی از آثار آثار فرهنگی آغاز شهرنشینی و هزاره چهارم پیش ‌از میلاد است که در دنیای باستان‌شناسی به نام دوره اوروک یا شوش II، آغاز ایلامی شناخته می‌شود.
او افزود: شاخصه این فرهنگ‌ سفال‌های لبه واریخته، سینی‌های بانشی، ظروف دسته دماغی و همچنین سفال‌های لوله‌دار و آبخیزداری هستند که در منطقه بین‌النهرین، خوزستان، فلات مرکزی و جنوب شرق ایران به‌خوبی شناخته ‌شده هستند ولی نکته مهم این است که در شرق ایران برای اولین‌بار چنین شواهد تاریخی بدست می‌آید.
عزیزی خرانقی اظهارکرد:پس‌از گذشت بیش‌از ده روز از شروع کاوش در فصل سوم، بقایای بیشتری از معماری صنعتی و دیوارهای خشتی شناسایی‌شده همچنین علاوه‌بر یافته‌های سفالی که نشان‌دهنده حضور فرهنگ‌های یادشده است شواهدی از مدیریت اداری و حسابداری نیز به‌دست‌آمده که نشان دهنده این است که کله کوب به سطح پیچیدگی اجتماعی و مدیریت منابع مالی دست‌یافته است.
عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی در پایان تصریح کرد: تاکنون سه فصل کاوش در این محوطه صورت‌گرفته، ولی عموماً به دلیل کمبود اعتبار و عدم تامین منابع کافی مالی، امکان کاوش گسترده در آن وجود نداشته و امیدوارم که در سال‌های آتی با تامین اعتبار بهتر و بیشتر و منابع مالی کافی امکان ادامه پژوهش تا شناسایی شواهد معماری و باستان‌شناسی کافی برای تبیین آثار تاریخی این محوطه و تکمیل مطالعات فراهم شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.