14:30

هوش مصنوعی اثری سورئالیست را از طریق دادهای «ام آر آی» مغز یک نقاش که به یک آتشفشان درحال فوران می اندیشید نقاشی کرد.
به گزارش ایرنا از کانال خبری تلویزیون جهانی چین (CGTN) این مقاشی حاصل امواج مغز یکی از اعضای گروه هنری فرانسوی به نام Obvious است که با استفاده از داده های دستگاه MRI در موسسه مغز بیمارستان پیتی سالپتریر Pitie Salpetriere در پاریس نقاشی شده است.
سه نفر از هنرمندان نقاش این گروه هنری.
این نقاشی جریان گدازه های آتشفشانی زیباست را نشان می دهد که چون منشا آن هوش مصنوعی است آن را شگفت انگیز می کند.
پیر فاترل گفت: در زمانی که دستگاه ام آر آی به سر من متصل بود به شدت به یک آتشفشان فکر می‌کردم.
او اعتراف می کند که کار نهایی دقیقاً آن چیزی نبود که در ذهنش بوده است اما عناصر اصلی همان است؛ کوهی شعله ور با گدازه های روان و منظره ای روی پس زمینه ای روشن.
این فرآیند را چندین بار در طول ۱۰ ساعت تکرار کردند تا یک پایگاه داده برای هوش مصنوعی خود ایجاد کنند.
اعضای این گروه در سال ۲۰۱۸ با فروش یک اثر هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی در حراج کریستی نیویورک به قیمت بیش از ۴۰۰ هزار دلار توجه جهان را به خود جلب کردند.
برای این پروژه که با نام Mind to Image نامگذاری شده است آنها از یک برنامه به نام MindEye استفاده کردند که قادر است تصاویر مشاهده شده از فعالیت مغز را بازیابی و بازسازی کند و آن را با برنامه هوش مصنوعی به اثری هنری بدل کند.
الیز لوپز محقق موسسه مغز گفت: ما حدود ۱۰ سال است که می دانیم که می توان یک تصویر مشاهده شده را از فعالیت قشر بینایی بازسازی کرد. اما نه یک تصویر تخیلی بلکه با یک بازنمایی واقعی روبرو هستیم.
این تیم ساعت‌ها طول کشید تا داده‌های جمع‌آوری‌شده در MRI را مرتب کنند، قبل از اینکه گروه Obvious آن‌ها را به برنامه هوش مصنوعی خود وارد کنند تلاش کردند زیبایی شناسی را به این اثر وارد کنند.
چارلز ملریو رادیولوژیست عصبی که به این پروژه کمک کرده است، می گوید: دو سال پیش، هرگز باور نمی کردم که چنین چیزی وجود داشته باشد.
وی معتقد است که ارتباطات بسیار واقعی بین هنر و علم وجود دارد و ظهور ناگهانی هوش مصنوعی را مولد پیشرفت‌های عظیمی در کیفیت تصویربرداری پزشکی می‌داند.
نتایج پروژه آنها در ماه اکتبر در گالری Danysz در پاریس به نمایش گذاشته خواهد شد و هنرمندان این گروه قرار است این پروژه را به صدا و تصویر گسترش دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *