در نشست مشترکی با حضور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و مدیرکل دفتر تسهیلات و تامین منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، زمینه همکاری‌های مشترک در حوزه های صنایع دستی، خانه‌های خلاق و اشتغال پایدار روستایی بررسی و مقرر گردید کارگروهی مشترک با محوریت صندوق احیاء برای اجرایی کردن هر چه سریعتر توافقات فی مابین تشکیل شود.
به گزارش روبط عمومی صندوق احیاء، مدیرعامل صندوق احیاء در این نشست که روز دوشنبه هفتم اردیبهشت ماه در دفتر معاونت توسعه کارآفرینی وزارت کار تشکیل شد، با قدردانی از اقدامات صورت گرفته توسط معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال گفت: علاوه بر ماموریت احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، حمایت، توسعه و ترویج صنایع‌دستی و تشویق و تکریم هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان بخش صنایع‌دستی و فرش دستباف نیز به ماموریت های صندوق احیاء اضافه شده است که تعریف کاربری خانه خلاق برای بناهای تاریخی در همین راستا بوده ست .

استفاده از ظرفیت یونیدو
هادی میرزائی نبود مدیریت یکپارچه و برنامه راهبردی را از جمله عوامل اصلی انحراف خانه های خلاق از ماموریت اصلی خود عنوان کرد و ادامه داد: صندوق احیاء برای اصلاح این روند، تاکید دارد که این خانه ها علاوه بر اینکه محلی برای ارائه آثار فاخر صنایع دستی با مهر اصالت ملی و بین المللی باشد، امکان برگزاری کارگاه‌های مشترک، مهارت آموزی و توانمندسازی علاقه مندان، برندسازی و مارکتینگ و اتصال به بازارهای ملی و جهانی نیز در این اماکن فراهم شود.
او با اشاره به تفاهم نامه وزارت کار با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) گفت: صندوق احیاء می تواند طی تفاهم نامه ای با وزارت کار، زیرساخت های لازم برای استفاده از ظرفیت یونیدو برای توسعه صنایع دستی و اشتغال پایدار را فراهم کند .

وزارت کار، حلقه مفقوده اشتغال پایدار روستایی
میرزائی ادامه داد: در راستای سیاست‌های توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی، تفاهم نامه چهارجانبه ای میان صندوق احیاء، معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و بنیاد مسکن امضا شده است تا از ظرفیت اماکن تاریخی روستاها برای توسعه اقتصادی این مناطق استفاده شود. او تاکید کرد وزارت کار می تواند تکمیل کننده این حلقه برای تسریع در دسترسی به اهداف تعریف شده باشد .

راه اندازی مرکز رشد مشترک
مدیرعامل صندوق احیاء با تاکید بر ضرورت تشکیل مرکز رشد مشترک بین صندوق احیاء و وزارت کار، پیشنهاد داد در گام اول در هر استان حداقل یک بنای تاریخی با کاربری خانه خلاق صنایع دستی تعریف و در ادامه یک مرکز توسعه دهنده منطقه ای نیز برای هر پنج یا شش استان تعیین گردد.

ظرفیتی بزرگ به نام صندوق احیاء
در ادامه معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به اینکه گردشگری و صنایع دستی از جمله اولویت های ما در سطح کلان است گفت: پیشنهاد مالیات صفر برای مشاغل گردشگری و ارائه تسهیلات 2 هزار میلیارد تومانی به کسب و کارها در دوران کرونا در این راستا بوده است.
عیسی منصوری صندوق احیاء را ظرفیتی بزرگ در این حوزه عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه نرخ تشکیل سرمایه در کشور پایین است ارائه تسهیلات به تنهایی نتیجه بخش نیست بنابراین باید به محورهای بهره وری و اشتغال توجه شود، در اینصورت سرمایه نیز تامین خواهد شد.

ایجاد شبکه خانه های خلاق در کشور
او با اشاره به موفقیت معاونت توسعه کارآفرینی در اجرای پروژه گردشگری ارگانیک گفت: می توانیم این تجربه را در خانه های خلاق نیز اجرایی کنیم. منصوری با تاکید بر اینکه صندوق احیاء می تواند به عنوان یک نهاد توسعه ای غیر دولتی، واسطه بین دولت و گروه های هدف باشد تصریح کرد: ایجاد شبکه خانه های خلاق در کشور، می تواند یکی از زمینه های همکاری مشترک ما با صندوق احیاء باشد در اینصورت ارائه تسهیلات جهت درستی پیدا می کند و گردشگری و صنایع دستی به یاری همدیگر می آیند. او همچنین پیشنهاد داد صندوق ضمانت بین وزارت کار و صندوق احیاء برای ارائه تسهیلات به متقاضیان معرفی شده از سوی صندوق تشکیل شود .

تدوین شیوه نامه اجرایی
منصوری با تاکید بر اینکه باید به جای جزیره ای عمل کردن در زمینه اشتغال روستایی ، ظرفیت های یکدیگر را کامل کرد، خواستار تشکیل کارگروه مشترک با محوریت صندوق احیاء شد و گفت: هر چه سریعتر باید یک شیوه نامه اجرایی برای همکاری مشترک تدوین و ابلاغ کنیم تا هم امکان تخصیص منابع فراهم شود و هم قابلیت عملیاتی داشته باشد .

هم افزایی سه جانبه
مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست گفت: با هم افزایی بین دستگاهی می توانیم اقدامات موثری در حوزه اشتغال پایدار در بناهای تاریخی و حوزه صنایع دستی انجام دهیم. محمدحسین عسگرپور در ادامه با تاکید بر ضرورت رفع مشکلات موجود در تکمیل پروژه ها از جمله ضرورت پرداخت تسهیلات تکمیلی به پروژه های در دست احداث با توجه به افزایش قیمت ها خواستار توجه بیشتر به پروژه های گردشگری در مرحله پنجم پرداخت اشتغال روستایی شد. او خواستار اجرای فرایند مشترک انتخاب کارآفرین نمونه در حوزه گردشگری و صنایع دستی شد و گفت: شاخص های کارآفرینی روستایی و شهری با یکدیگر متفاوت است و این مهم باید در انتخاب کارآفرین برتر در نظر گرفته شود. عسگرپور از تهیه شیوه نامه ای در وزرات میراث فرهنگی برای این منظور خبر داد و گفت: آمادگی داریم هم در زمینه جوایز و هم در زمینه اصلاح شیوه نامه های انتخاب کارآفرین برتر، همکاری مشترک داشته باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *