18:26

دویچه وله: دوباره نوع جدیدی از ویروس کرونا پیدا شده است که اینبار منشأ آن کشور هند است. هرچند هنوز مشخص نیست که این نوع جدید جهش‌یافته تا چه اندازه خطرناک است اما تا همین جا به نگرانی‌های زیادی دامن زده است.
هنوز مشخص نیست نوع جدید جهش‌یافته یعنی B.1.617 تا چه اندازه باعث افزایش شمار مبتلایان و سرعت شیوع شده است، با این حال وجود نشانه‌هایی این فرضیه را تقویت می‌کنند. برخی کارشناسان در مورد نوع جدید جهش‌یافته ویروس کرونا که اولین بار در هند مشاهده شده، حتی از یک “جهش بزرگ” سخن می‌گویند که می‌تواند به سرعت منتقل و در قاره‌های دیگر منتشر شود.
یکی از کارشناسان آلمانی نسبت به گسترش شدید این نوع جهش‌یافته ویروس هشدار داده و می‌گوید: «یک فاجعه کوویدی در هند در حال وقوع است.»
این نوع هندی ویروس را هم اکنون هم می‌توان در کشورهای دیگر دید. برای نمونه در آلمان، بلژیک، بریتانیا، آمریکا، استرالیا و در سنگاپور. در بریتانیا بر پایه اطلاعات وزارت بهداشت و درمان این کشور تاکنون ۷۷ مورد از ویروس هندی مشاهده شده‌ است.
در این ویروس جهش دوگانه صورت گرفته است. این ویژگی ورود سارس−کو۲ به بدن و ابتلا به عفونت را آسان‌تر می‌کند و گفته می‌شود توانایی دور زدن آنتی‌بادی‌هایی را که سیستم ایمنی یا واکسن در بدن ساخته‌اند دارد و به همین دلیل می‌تواند در بدن با سرعت بیشتری پخش شود.
حتی گفته می‌شود خطر اینکه این ویروس جهش‌یافته بتواند افرادی را که پیش‌تر به کرونا مبتلا شده‌ یا در برابر این ویروس واکسینه شده‌اند، دوباره مبتلا کند از جهش‌های دیگر بیشتر است.
جهش‌های نوع هندی E484Q/E484K نامیده می‌شوند که برای پژوهشگران ناشناخته نیستند. آنها پیش از این هم در نوع جهش‌یافته آفریقای جنوبی B.1.353 و در نوع برزیلی P1 دیده شده بودند. در برخی موارد وجود این جهش‌ها حتی در نوع بریتانیایی B.1.1.7 هم به اثبات رسیده است.
سازمان جهانی بهداشت نوع هندی این ویروس را در شاخه “Variant of interest” جای داده است؛ یعنی آن را زیر نظر می‌گیریم اما در حال حاضر نگران‌کننده نیست. دکتر جفری بارت، مدیر بخش بررسی‌های ژنومیک کووید ۱۹ مؤسسه “ولکام سنگر” هم می‌گوید،
اینکه این ورژن هندی در ماه‌های گذشته واقعا به گونه نگران‌کننده‌ای انتشار پیدا نکرده، این احتمال را تقویت می‌کند که نوع هندی، به شدت B.1.1.7 قابل انتقال نیست اما شمار کارشناسانی که به گونه‌ای دیگر به این نوع جهش یافته جدید می‌نگرند هم کم نیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *