نمونه‌سازی کاشی نگاره کاخ موزه گلستان با الهام از نقوش و رنگ دوره قاجار به شیوه هفت‌رنگی و بصورت آبرنگی توسط هنرمندان کارگاه سفال و سرامیک گروه پژوهشی هنر‌های سنتی انجام شد.
به گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سهیلا نقی زاده سرپرست کارگاه سفال و سرامیک گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه و مجری طرح احیای کاشی هفت رنگ 20تیر 1400با اعلام این خبر، کاشی‌کاری را یکی از هنر‌های اصیل ایران دانست که بهترین نمونه‌های آن در کاخ موزه گلستان قرار دارد.
او با اشاره به دستیابی هنرمندان در دوران قاجار به فنون جدید در زمینه رنگ کاشی و جلوه رنگ‌های چشم نواز قرمز و زرد که امروزه نیز جایگاه ویژه ای در تولید کاشی دارند، یکی از هنرنمایی‌های کاشیکاران عهد قاجار را رنگ آمیزی کاشی خشتی با نام کاشی هفت‌رنگ خواند.
این هنرمند افزود: به دلیل زیبایی و تنوع رنگی و طرح در دوره قاجار و تنوع این نوع کاشیکاری در کاخ موزه گلستان پروژه‌ای با عنوان نمونه‌سازی کاشی نگاره کاخ موزه گلستان در کارگاه سفال و کاشی گروه پژوهشی هنر‌های سنتی با مدیریت سید عبدالمجید شریف‌زاده و به سرپرستی نگارنده انجام شد.
او خاطرنشان کرد:این کاشی‌نگاره به صورت نمونه سازی و الهام گرفته از نقوش و رنگ دوره قاجار به شیوه هفت رنگی و بصورت آبرنگی اجرا شده است.
نقی زاده با اشاره به تحقیقات میدانی و پژوهشی که در زمینه رنگها و طرحها بمنظور دستیابی و نزدیکی به طراحی و لعابگذاری به سبک و سیاق آن دوره بصورت گروهی در راستای انجام این پروژه صورت گرفته خاطرنشان کرد: در قسمت های مختلف این اثر تغییراتی داده شده است.
این هنرمند در تشریح این تغییرات گفت: به عنوان مثال داخل ترنج‌های اثر کاخ گلستان از طرح‌های مناظر استفاده شده ولی دراین پروژه به خاطر زیبا و شکیل تر شدن اثر، گل و مرغ های دوره قاجارطراحی شده اند.
او افزود: در زمینه لعابها نیز در بخش آزمایشگاه لعاب تست‌های مختلفی بمنظورهر چه نزدیک تر شدن به رنگهای دوره قاجار انجام گرفت .
سرپرست کارگاه سفال و سرامیک گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه در پایان، از کتایون گیتی (اصلاح طرح و مجری اثر)، مریم سایه وندی (مجری اثر)، عالیه نجفی (ساخت لعابهای اثر)و فرهاد فرحی بخش (پخت و کوره چینی اثر)به عنوان مجریان این پروژه یاد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *