نمایش یکی از شاهکارهای هنر انگلیس پس از یک قرن در لندن


تابلوی «پسر آبی‌پوش» اثر «توماس گینزبرو» از معروف‌ترین نقاشان پرتره در تاریخ انگلیس، پس از ۱۰۰ سال، بار دیگر در این کشور به نمایش گذاشته می‌شود.
به گزارش ایرنا به نقل از بی‌بی‌سی، تابلوی پسر آبی‌پوش (The Blue Boy) یکی از معروف‌ترین نقاشی‌های انگلیسی است که به گفته کارشناسان ردی پاک نشدنی بر تاریخ هنر و فرهنگ جامعه انگلیسی برجای گذاشت. این تابلو که در سال ۱۷۷۰ میلادی روی بوم آمد، در سال ۱۹۲۲ به یک تاجر آمریکایی به نام هنری ادواردز هانتینگتون که از پیشگامان صنعت راه آهن در آمریکا بود، فروخته شد و برای همیشه خاک انگلیس را ترک کرد. نمایشگاهی که در سال ۱۹۲۲ برای بدرقه این شاهکار هنری در انگلیس برگزار شد، طی سه هفته، ۹۰ هزار بازدیدکننده داشت. شاهکار گینزبرو از آن زمان تاکنون در کتابخانه، موزه هنری و باغ گیاهشناسی هانتینگتون واقع در کالیفرنیا به نمایش گذاشته شده است. حالا با گذشت ۱۰۰ سال از آن روز، انگلیس به زودی یک بار دیگر میزبان این تابلو خواهد بود.
تابلوی پسر آبی پوش یک پسر جوان در کت و شلوار ساتن آبی را به تصویر می‌کشد که گمان می‌رود جاناتان بوتال (Jonathan Buttall) پسر یکی از تاجران ثروتمند آن زمان باشد. محبوبیت و اهمیت فرهنگی این تابلو باعث شده در کارهای هنرمندان معاصر و فیلم‌های هالیوودی از جمله جانگوی زنجیرگسسته به کارگردانی کوئنتین تارانتینو هم به آن اشاره شود. می‌گویند یکی از لباس‌های شخصیت جانگو که جیمی فاکس بازیگرش بود، با الهام از سوژه گینزبرو در این تابلو طراحی شده است. تابلوی مذکور در گذر زمان در فیلم‌های پرطرفداری چون بتمن، جوکر و سلاح عریان هم ظاهر شد.
تابلوی پسر آبی پوش از طرف مجموعه هاتینگنون به نگارخانه ملی لندن امانت داده شد و از ۲۵ ژانویه تا ۱۵ مه سال ۲۰۲۲ (۵ بهمن ۱۴۰۰- ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) برای علاقه‌مندان به نمایش گذاشته می‌شود.
گابریل فینالدی (Gabriele Finaldi) مدیر نگارخانه لندن نمایش این تابلو در انگلیس را فرصتی استثنایی برای بازدیدکنندگان برشمرد و گفت: پسر آبی پوش به عنوان یک نقاشی غنی با زیرساخت‌های تاریخی و وقار و ریزه‌کاری‌های فوق‌العاده، بدون شک یکی از شاهکارهای هنر انگلیس است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *