دومین شب از شب‌های مستند بخارا با همکاری انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند و مجله بخارا در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.
به‌گزارش ایسنا، مستند «رویای سیاه» ساخته اُرد عطارپور، در دومین شب از سلسله‌ شب‌های مستند بخارا با عنوان «شب مستند ایران معاصر»، چهارشنبه ۶ تیرماه ۱۴۰۳ از ساعت ۱۷در خانه هنرمندان ایران به روی پرده می‌رود.
در این رویداد که در چارچوب برنامه «شب‌های بخارا» برگزار می‌شود، استاد محمدعلی موحد مورخ و حقوقدان برجسته، حضور خواهند داشت و همراه علاقه‌مندان به تماشای «رویای سیاه » به‌کارگردانی و تهیه‌کنندگی اُرد عطارپور می‌نشینند. داریوش رحمانیان، محمدعلی بهمنی قاجار، غلامعلی مصدق، اُرد عطارپور و علی دهباشی، پس از نمایش فیلم و در پنل گفت‌وگو به‌همراه محمدعلی موحد به نقد وبررسی این مستند می‌پردازند.
اُرد عطارپور تهیه‌کننده و کارگردان نامدار سینمای مستند ایران و دارای نشان عالی خورشید است که توسط انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند به اشخاصی که در رشد و اعتلای تهیه‌کنندگی فیلم مستند تاثیرگذار بوده‌اند اعطا می‌شود.
«رویای سیاه» می­‌کوشد به شیوه­‌ای آرشیوی، از ابتدای کشف نفت در جهان و ایران با ما بگوید و روند دست­‌درازی بیگانگان که با امتیاز دارسی در زمان قاجار صورت می‌­پذیرد را تا قائله‌­ی ملی شدن نفت و برکناری دکتر مصدق و کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ را تا وقوع انقلاب و موقعیت متفاوت آن در سالهای پس از خیزش سال ۵۷ را به تصویر کشد.
این مستند بلند تاریخ نقش نفت در معادله‌­های سیاسی و افت و خیزهای اجتماعی ایران را از دید محمدعلی موحد روایت می‌­کند و در عین حال می‌­کوشد پرتو دیگری بر بحث ملی شدن صنعت نفت بیفشاند و آن‌را فارغ از نگاهی تعصب­‌آمیز به نقد بکشد.
این مستند محصول مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است.
دومین رویداد شب مستند بخارا، چهارشنبه ششم تیرماه ۱۴۰۳ از ساعت ۱۷ در سالن جلیل شهناز خانه هنرمندان میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *