12:05

گالری آرتیبیش میزبان مجموعه‌ای کمتر دیده شده، از آثار اردشیر محصص، طراح و کاریکاتوریست برجسته‌ کشورمان خواهد بود.

به گزارش ایرنا، مجموعه‌ آثاری کمتر دیده شده‌ از اردشیر محصص که اصالت آنها از سوی نیکزاد نجومی، هنرمند مشهور ایرانی و از دوستان نزدیک محصص تأیید شده است، عصر جمعه ۱۹ آذر، در گالری آرتیبیشن نمایش داده خواهد شد که از این نظر مجموعه‌ کنونی رخدادی حائز اهمیت در عرصه‌ هنرهای تجسمی ایران به شمار می‌آید.
اردشیر محصص، متولد سال ۱۳۱۷ در لاهیجان است. او در رشته‌ حقوق در دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و از همان زمان به عنوان طراح با نشریات مختلفی نظیر توفیق هم‌کاری کرد. پیش از انقلاب چند کتاب از مجموعه طراحی‌هایش منتشر شده بود. محصص در سال ۱۳۵۶ در شهر نیویورک ساکن شد. این هنرمند در سال‌های پایانی عمر با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد و در نهایت در سن هفتاد سالگی در ۱۸ مهر سال ۱۳۸۷ در نیوریورک درگذشت.
در دوره‌ای که هنرمندان ایرانی دربند زیبایی‌شناسی آثار مدرنیسم بودند او از زیبایی‌شناسی جدا شد و به طراحی برای بیان شخصی پرداخت، مساله‌ای که هم‌اکنون نیز امری معاصر شناخته می‌شود. به این اعتبار او را باید بی لکنت ترین راوی زمانه معاصر دانست.

نمایش مجموعه‌ای کمتر دیده شده، از آثار اردشیر محصص
 پوستر نمایشگاه آثار متاخر اردشیر محصص در گالری آرتیبیشن

احمد شاملو شاعر و مترجم در تفسیر آنچه اردشیر محصص سعی در بیان آن داشت، روزگاری نوشت: اگر بخواهیم بپذیریم که کاریکاتورها بیانی اغراق‌آمیز از واقعیت‌اند، آن‌گاه طرح‌های اردشیر کاریکاتور نیست. حداقل برای ما، اطرافیان و کسانی که با درد و رنج چهره‌های کارهایش آشناییم. اردشیر علاوه بر یک هنرمند با استعداد و توانا، واقع‌گرایی تیزبین باقی می‌ماند. او صورتگر و تصویرساز واقعیت پیرامونش است. واقعیتی که هنوز هم پابر جاست، نفس می‌کشد و اعتبار دارد.
نمایشگاه اردشیر محصص از روز جمعه، ۱۹ آذر، در گالری آرتیبیشن برپا خواهد شد. این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز و تا ۲۹ آذر برپا خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند هر روز از ساعت ۱۱ تا ۲۰ به نشانی خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، نرسیده به همت، گل‌نبی (غرب)، میدان احمدی‌روشن (کتابی)، خیابان ساسانی‌پور، خیابان دریا (قندی)، شماره‌ی ۶، گالری آرتیبیشن مراجعه کنند.
همچنین نمایشگاه برای افرادی که در قرنطینه به سر می‌برند، به صورت آنلاین و همزمان با آغاز نمایشگاه در سایت آرتیبیشن دایر خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.