به بهانه بیستمین سال عروج سیدابراهیم اصغرزاده

17:16

نمایشگاه عکس «سکوت طولانی» به بهانه بیستمین سال عروج هنرمند، عکاس و مستندساز سیدابراهیم اصغرزاده از هشتم بهمن ماه ۱۴۰۰ در فرهنگسرای نیاوران برپا می‌شود.
به گزارش رسیده، نمایشگاه عکس «سکوت طولانی» ساعت ۱۷ روز هشتم بهمن ماه در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران گشایش می‌یابد. پیش از آن فیلم مستند «سکوت طولانی» به کارگردانی مرحوم سیدابراهیم اصغرزاده رأس ساعت ۱۵:۴۵ در همین سالن به نمایش در خواهد آمد.
ابراهيم اصغرزاده، عکاس و مستندساز، متولد ٢٩ بهمن ١٣٤٦ شهر مشهد بود. اولین علاقه‌های او به دنیای تصویر را در ثبت مستندگونۀ حضور خود و هم رزمانش را در جنگ تحمیلی و در جبهه‌های کوهستان‌های غربی ایران می‌توان مشاهده کرد. ابراهیم اصغرزاده در میانۀ دهۀ ۶۰ به آموزش تخصصی عکاسی و خبرنگاری حرفه‌ای در روزنامه قدس روی آورد. او تا پایان جنگ برای آن روزنامه عکاسی کرد و در سال ۱۳۶۸ در دانشگاه هنر تهران در رشتۀ فیلم سازی پذیرفته شد.
ابراهیم اصغرزاده در تمام مدت عمر فیلم سازی خود عكاسي را رها نکرد و در سفر به كشورهاي مختلف مثل بوسني، لبنان و كشمير، که بیشتر درگیر جنگ بودند، عکس‌هایی برای آرشیو شخصی خود می‌گرفت. بعد از گذشت بيست سال از فقدان این هنرمند برای اولین بار برخی از عکس‌های گرفته شده توسط او با ۶۰ قاب عکس در اندازه‌های متنوع در کنار نمایش یکی از بهترین و آخرین مستندهای ساخته شده توسط ایشان در گالری شماره یک فرهنگسرای نیاوران برای عموم به نمایش درمی‌آید.
در این نمایشگاه آثاری از جنگ عراق علیه ایران، جنگ بوسنی در سال‌های ۱۳۷۱ و ۱۳۷۲، غائله مسلمانان کشمیر در سال ۱۳۷۵، و عتبات عالیات در سال‌های حکومت صدام به نمایش گذاشته شده است.
روح خروشان و تن خستۀ ابراهیم اصغرزاده چند ماه بعد از آخرین پروژه عکاسی‌اش از عتبات عالیات کشور عراق در حالی که برای اتمام یک پروژۀ فیلم مستند دربارۀ مادران شهدا سفر می‌کرد، در یک حادثۀ هوایی جانگداز در کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس در سن ۳۴ سالگی برای همیشه آرام گرفت.
نوشین خدامی، همسر زنده‌یاد اصغرزاده و بانی این نمایشگاه، درباره وی نوشته است: «بیست سال است که به تنهایی از دریچه نگاه او به روزهای جنگ، به هند و کشمیر، به بوسنی و هرزگوین، به لبنان و کربلا سفر کرده‌ام. بیست سال است از بهمن ماه سرد رفتنش می‌گذرد و حالا می‌خواهم دوستان قدیمی‌اش را به تماشای قاب‌هایی دعوت کنم که تا به حال ندیده‌اند.
نمایشگاه عکس‌های ابراهیم، نجوایی آرام در سکوت طولایی روزگار ماست، که حاصل فروش آنها را می‌خواهیم برای رفع محرومیت هم‌وطنان جنوب شرق کشور در اختیار گروه نیکوکاران ایران زمین قرار دهیم».
زمان و ساعت‌های بازدید این نمایشگاه از ۹ تا ۱۵ بهمن ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ خواهد بود.
علاقه‌مندان می‌توانند به نشانی پاسداران شمالی، روبروی پارک نیاوران، فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند. ورود برای عموم آزاد است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.