مدیرعامل صندوق اعتباری هنر:

14:14

پوراحمدي از معرفی بيش از چهار هزار و ۶۰۰ نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در سال ۱۴۰۰ به سازمان تأمين اجتماعی خبر داد.
به گزارش رسیده، مدیر عامل صندوق اعتباری هنر با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر قریب به ۴۴ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور از خدمات بیمه تأمین اجتماعی صندوق اعتباری هنر برخوردار هستند.
وی افزود: برابر بررسی‌های انجام شده؛ ارائه خدمات بیمه تأمین اجتماعی یکی از موثرترین خدمات دولت به جامعه فرهنگ و هنر و رسانه کشور بوده است. خدمتی که در ارتباط مستقیم با بهداشت روانی جامعه ارتباط دارد.
مشاور وزیر فرهنگ در ادامه اظهار داشت: بیش از ۶۰ درصد حق بیمه سالانه اعضا (معادل ۱۲۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰) از سوی صندوق و به نمایندگی از دولت پرداخت می شود.
پوراحمدی افزود: بیمه شدگان می‌توانند با پرداخت حق سرانه درمان به تعداد افراد تحت تکفل از تمامی امکانات مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرارداد این سازمان استفاده کنند.
وی با اشاره به افزایش نرخ حق بیمه ماهیانه تأمین اجتماعی و سرانه درمان در سال جاری گفت: این افزایش مبلغ هر ساله از سوی سازمان تأمین اجتماعی اعلام می‌شود و صندوق در محاسبه و افزایش نرخ حق بیمه هیچگونه دخالتی ندارد. با توجه به افزایش مزد مبنا و به تبع آن حق بیمه صاحبان و حرف مشاغل آزاد در سال جاری، مبلغ پرداختی حق بیمه سهم اعضاء و حق بیمه پرداختی از سوی صندوق نیز افزایش یافته است. بطوری که سهم پرداختی صندوق برای هر بیمه شده از مبلغ ۲۷۰ هزار تومان به ۴۲۵ هزار تومان افزایش یافته است و رقم قابل توجهی از بودجه دریافتی صندوق به یارانه بیمه تأمین اجتماعی اعضا اختصاص می‌یابد.
پوراحمدی در ادامه افزود: اعضای صندوق اعتباری از کمک ویژه صندوق معادل ۱۰ درصد از نرخ های ۱۸، ۱۴ و ۱۲ درصد ویژه صاحبان حرف و مشاغل آزاد در هر سال، بابت حق بیمه ماهانه خود برخوردار می‌شوند و بيمه شده بر اساس طرح انتخابي دو يا چهار يا هشت درصد را پرداخت مي‌کند. بر این اساس در سال ۱۴۰۱ مبلغ ماهیانه حق بیمه تامین اجتماعی (سهم فرد) در نرخ ۱۲ درصد، ۸۶ هزار و ۳۸۱ تومان، ۱۴ درصد ۱۷۲ هزار و ۷۶۳ تومان و ۱۸ درصد ۳۴۵ هزار و ۵۲۶ تومان از سوی سازمان تأمین اجتماعی بدون در نظر گرفتن سرانه درمان تعیین شده است.
مدیر عامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به پیگیری و طرح شکايت شخصی یکی از هنرمندان عضو در استان همدان به نحوه محاسبه حق بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد توسط سازمان تأمین اجتماعی که منجر به صدور رأی هیأت عمومی ديوان عدالت اداري و حذف ضریب ۲۰ درصد از فرایند محاسباتی حق بيمه پرداختي توسط بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد و همچنین اعضاي صندوق اعتباري هنر در سال ۱۴۰۰ شد گفت: طبق بخشنامه سازمان تأمين اجتماعي حق بيمه اعضا پس از رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با کاهش ضريب اعلامی از ۱/۲ به یک کاهش یافت.
رئیس هیأت مدیره صندوق اعتباری هنر کاهش مدت زمان معرفی اعضای واجد شرایط به سازمان تأمین اجتماعی از سه ماه به یک ماه را از برنامه‌های صندوق در سال جاری عنوان کرد و افزود: با توجه به اهمیت مقوله بیمه برای اعضای تحت پوشش، در تلاش هستیم طی هماهنگی با سازمان تأمین اجتماعی با تجدید نظر و بازبینی در زمانبندی معرفی افراد از زمان درخواست، این فرایند از ۹۰ روز به ۳۰ روز کاری تقلیل یابد.
پوراحمدی شرط برخورداری از مزایای بیمه تأمین اجتماعی هنرمندان را عضویت در صندوق اعتباری هنر بیمه بیان کرد و گفت: برابر ضوابط سازمان تأمین اجتماعی، سن متقاضی باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۵۰ سال باشد. در صورتی که سن متقاضی بیش از ۵۰ سال باشد به ازای هر سال مازاد حداکثر سن، دارا بودن یک سال سابقه بیمه پردازی ضروری است. همچنین متقاضیانی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه را دارند از اعمال شرط سنی معاف می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.