18:00

جایزه «کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران» نامزدهای شانزدهمین دوره خود را معرفی کرد.
به گزارش دبیرخانه جایزه، هشت کتاب از مجموعه شعرهای منتشرشده در سال 1399 به عنوان نامزدهای دریافت عنوان برگزیده جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران در دوره شانزدهم معرفی شدند که برگزیدگان آن معمولا در روزهای پایانی اسفندماه معرفی می‌شدند اما در این دوره، به دلایلی با تاخیر همراه شد.
این دفترهای شعر، به ترتیب حروف الفباء نام خانوادگی شاعر، عبارتند از:
– ده و ده دقیقه و سی ثانیه – کیانوش خانمحمدی – نگاه
– لب‌کوک – آرزو سبزوار قهفرخی – ایهام
– نامریمی – فریاد شیری – داستان
– مولکول انفرادی – سیدمحمدرضا طباطبایی – نزدیک‌تر
– اسفار سخریه – سعید قربانیان – ایهام
– سوراخ آفتاب – بهنام کشاورز دهدشتی – نصیرا
– بی‌تفاوتی در نور زرد – جواد گنجعلی – نگاه
– سارا – رضا یاوری – چشمه
همچنین در بخش ویژه شاعران بدون کتاب که هر ساله با هدف کشف استعدادهای شعری در هر سن و جغرافیای از فارسی‌زبانان برگزار می‌شود، افراد زیر (به‌ترتیب حروف الفباء) از میان شاعرانی که تاکنون در ایران کتاب شعر منتشر نکرده اما به‌اندازه‌ یک کتاب، شعر دارند، به‌عنوان راه‌یافتگان به مرحله پایانی داوری شانزدهمین دوره جایزه شعر خبرنگاران معرفی شدند:
– مژگان حاجی‌زادگان
– محبوبه راد
– مهدیه رشیدی
– سبحان زنگی
– مهران عزیزی
– جواد مزنگی
– سیدمهدی نژادهاشمی
– ثنا نصاری
برگزیدگان این دو بخش به همراه بخش تجلیل از یک عمر دستاورد شعری که مختص پیشکسوتان عرصه شعر فارسی است، در روزهای آتی معرفی خواهند شد.
در دور قبل و در پانزدهمین دوره جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران، کتابی از «احمدرضا احمدی» به‌عنوان برگزیده معرفی و از «محمدباقر کلاهی اهری» نیز برای یک عمر فعالیت شعری تجلیل شده بود.
در بخش ویژه شاعران بدون کتاب پانزدهمین دوره نیز آزاده باصولی، مهران عزیزی، زهرا گلابی‌زاده، سجاد ریاحی فارسانی و مرتضی عنابستانی به‌عنوان شاعران برگزیده معرفی شده بودند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.