معاون فرهنگی: دلال بازی فرهنگی ممنوع؛ از خانه کتاب، توقع تولید محصولات هنری نداریم


معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موسسه خانه کتاب نباید از دلال بازی فرهنگی، کسب درآمد کند؛ ما دلال فرهنگی نیستیم و نباید از رانت حاکمیتی برای دلالی فرهنگی استفاده کنیم.
به گزارش ایرنا، آیین تکریم و معارفه مدیرعامل خانه کتاب بعد ازظهر چهارشنبه پنج آبان ماه با حضور یاسر احمدوند در خانه کتاب ایران برگزار شد.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با تاکید بر اینکه در موسسه خانه کتاب نباید از دلال بازی فرهنگی، کسب درآمد کند، بیان کرد: ما دلال فرهنگی نیستیم و نباید از رانت حاکمیتی برای دلالی فرهنگی استفاده کنیم؛ اتفاقی که بسیاری از موسسات و شرکت های دولتی، گرفتار آن شده اند. فهم رفتار در حوه فرهنگ باید در موسسه خانه کتاب تولید و اشاعه شود.
به گفته احمدوند، تا زمانی که حوزه ادبیات در موسسه خانه کتاب حضور دارد، یکی از رویکردهای جدی این موسسه باید کتاب و ادبیات باشد. خانه کتاب به همان نسبتی که در حوزه اقتصاد باید به صورت زنده حضور داشته باشد، همان جایگاه را در حوزه ادبیات خلاق حفظ کند.

انتقاد از سیستم تصمیم گیری در حوزه کتاب
وی با انتقاد از سیستم تصمیم گیری در حوزه کتاب، اظهار داشت: صنعت کتاب در کشور ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و هزاران نفر در این صنعت مشغول به کار هستند اما در حوزه تأمین مواد اولیه، تعداد کتاب فروشی ها، فضای مناسب، عرضه، ویترین، ترویج، یارانه و کاغذ نمی توانیم سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنیم و بدون این آمار، تصمیم گیری و برنامه ریزی برای فعالان حوزه اقتصادی، پر ریسک و پر حاشیه است.
این مسوول وزارت فرهنگ با طرح این سوال که چرا ناشر در یک کتابفروشی یا دستفروشی کتاب خود را در حال فروش می بیند، گفت: خریدار و فروشنده توانایی تشخیص اثر تقلبی و اصل ندارند و امکان منبع یابی و رصد درست از سیر ارایه کالا در حوزه فرهنگ نداریم.
احمدوند یکی از ابعاد جدی خانه کتاب را اقتصاد فرهنگ دانست و خاطرنشان کرد: توجه به پیشرانی فعالیت های نوآورانه، استارتاپ های حوزه فرهنگ، کتاب و نشر اهمیت دارد. در همین مدت کوتاه فعالیت معاونت جدید امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیته ای برای بررسی کاغذ تشکیل شد و این کمیته از کارخانجات کاغذ داخلی بازدید میدانی به عمل آورد.

گردش مالی صنعت کاغذ
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: سالانه ۳۲۰ هزار تن کاغذ در کشور مصرف می شود و در مقابل فقط پنج هزار تن کاغذ تولید می کنیم و مابقی کاغذها وارداتی است. سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و عرضه کمتر، کاغذ کمتر تولید شد اما مصرف کشور حدود ۳۰۰ هزار تن در سال است.
وی در این باره، تاکید کرد: اگر کارخانجات کشور همین لحظه اراده کنند، ۱۰۰ هزار تن کاغذ در روز بدون سرمایه گذاری و به روز کردن دستگاه ها تولید می کنند. هزاران کارخانه، وام و تسهیلات برای تولید کاغذ دریافت کرده ایم، فرایندی را برای به سود رساندن ایجاد کردیم و به مرحله بورس رساندیم اما به جای کاغذ، خمیر تولید می کنیم چون سودی در کار نیست.
احمدوند اظهار داشت: امکانات زیادی از کشور برای تولید کاغذ دریافت می شود اما نه تنها به جای کاغذ، مبادرت به تولید خمیر می کنند بلکه در مقابل کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد کشور می شود.
این مسوول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حوزه اقتصاد فرهنگ در اجرا فشل است، تاکید کرد: که موسسه خانه کتاب در این زمینه تدبیر لازم داشته باشد.
وی ادامه داد: موسسه خانه کتاب پیشروی طراحی فعالیت های اقتصادی در حوزه فرهنگ باشد و در جایی که بخش خصوصی فعال نبود، ورود یابد و تصدی گری کند.
وی افزود: از خانه کتاب، توقع تولید محصولات هنری نداریم مگر تحت شرایطی این امر انجام شود. کشف استعداد نویسنده، ساماندهی کسانی که در حوزه تربیت نویسنده زحمت می کشند و کار طاقت فرسای ارتباط جوان و نوجوان را پیدا می کنند و به ظهور می رسانند باید در جایی مانند خانه کتاب صورت بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *