13:41

معاون فرهنگی شهر کتاب به بهانه ۷ و ۸ مهر، روزهای بزرگداشت شمس و مولانا از مرور کارنامه مولوی‌پژوهی و شمس‌پژوهی در حوزه فرهنگی کشور یاد کرد و گفت: با وجود کم‌برگ شدن آثار طی یک سال اخیر به سبب شیوع کرونا هنوز هم سهم قبل توجهی از آثار پژوهشی و فرهنگی کشور به این دو نام بزرگ تعلق دارد.
به گزارش ایرنا، علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌الملل شهرکتاب با اشاره به کارنامه مولوی‌پژوهی در سال گذشته و به مناسبت هفتم و هشتم مهرماه روزهای بزرگداشت شمس و مولانا گفت: در سال گذشته کارنامه مولوی‌پژوهی نسبت به سال‌های قبل کم‌برگ‌تر است.
وی افزود: میان آثار مولانا، کتاب گران‌سنگ مثنوی از دیرباز در بسیاری از کشورها به‌ویژه در ایران، ترکیه و شبه قاره هند، مورد توجه گروه‌های مختلف قرار گرفته و آثاری فراوان در پیوند با آن به‌وجود آمده است؛ اما درباره این آثار به‌وجودآمده، تاکنون گزارشی مدون و بایسته ارائه نشده است. اهمیت و اعتباری را که مولانا نزد طیف بسیار وسیع مخاطبان خود، در سراسر عالم داشته است باید بیشتر کاویده شود.
به‌دست دادن گزارش‌هایی علمی و آماری از چگونگی سیر مثنوی‌پژوهی در کشورهای مختلف، از یک‌سو پایگاه مولانا و مثنوی را در آن دیار روشن‌تر می‌کند و از سویی اهمیت فرهنگ و زبان فارسی را بیش از پیش نشان می‌دهد و از سویی نیز راه دیگر پژوهشگران حوزه مولاناپژوهی را هموارتر می‌کند.
محمدخانی گفت: از مهرماه سال گذشته تاکنون و از میان ۱۸۶ اثری که از مولوی و درباره‌ او با شمارگان ۱۸۹۱۰۰ نسخه منتشر شده است، ۲۶ اثر با شمارگان ۳۹۲۵۰ نسخه به بازنویسی داستان‌های مثنوی به نثر و برای گروه‌های مختلف سنی اختصاص داشته است.
مثنوی معنوی، ۹ بار با شمارگان ۷۹۰۰ نسخه چاپ شده است. ۲۶ اثر به شرح مثنوی با شمارگان ۳۰۱۳۰ نسخه اختصاص داشته‌اند و فیه ما فیه نیز ۶ بار با ۴۱۵۰ نسخه منتشر شده است. هفت فرهنگ موضوعی درباره آثار مولانا با تیراژ ۱۵۴۰۰ نسخه در این سال راهی بازار شده است و «غزلیات شمس تبریزی» سه بار با شمارگان ۲۸۰۰ نسخه منتشر شده است.
وی در ادامه بیان کرد: آثاری که به صورت کتاب، مقاله و پایان‌نامه درباره مولوی نوشته و منتشر می‌شود از دیگر شاعران فارسی بیشتر است و به عنوان نمونه در سال گذشته ۹۵ اثر به نقد و بررسی آرای مولانا و آثارش اختصاص داشته است که با تیراژ ۷۹۰۸۰ نسخه چاپ شده‌اند و ۱۴ کتاب به زندگی مولانا و خانواده‌ او خصوصا سرگذشت کیمیا اختصاص داشته که تیراژ این آثار ۱۰۳۹۰ نسخه است.
«ملک گرسنه» و «آکادمی عشق» دو کتاب با بیشترین اقبال درباره شمس تبریزی طی یک سال اخیر
معاون فرهنگی شهر کتاب به شمس‌پژوهی نیز اشاره کرد و گفت: مولانا و شمس از یکدیگر جدانشدنی هستند ولی زندگی شمس در بیشتر منابع با آن‌که حکایات و نکته‌هایی را به صورت سرگذشت‌نامه درباره خصلت‌های فردی شمس نقل می‌کنند تصویری افسانه‌سان از او ارائه می‌دهند. اما بعد از تصحیح مقالات شمس و در سه دهه گذشته با انتشارتحقیقات جدید درباره شمس و ارتباط او با زندگی مولانا تاحدودی تصویر واقعی‌تری از شمس به دست آمده است که هم در قالب پژوهش‌های علمی عرضه می‌شود و هم به شکل رمان و داستان.
در یک سال گذشته هفت کتاب درباره شمس تبریزی به صورت چاپ اول و تجدید چاپ در شمارگان ۱۸۳۰۰ نسخه منتشر شده است که کتاب ملک گرسنه نوشته نهال تجدد با ۱۲ چاپ با بیشترین استقبال روبه‌رو بوده است و کتاب‌هایی مانند آکادمی عشق نوشته شهاب‌الدین عباسی هم با چهار چاپ از کارهای ارزشمند سال گذشته است. چاپ ۲۶ در این سال نشان می‌دهد که کتاب خط سوم دکتر ناصرالدین صاحب‌الزمانی کماکان از منابع شناخت شمس برای مخاطبان به شمار می‌رود.
معاون فرهنگی شهر کتاب در پایان گفت: مرکز فرهنگی شهرکتاب در روزهای بزرگداشت شمس و مولانا با معرفی کتاب‌های ارزشمندی که در سال گذشته درباره این دو شخصیت برجسته ادبیات فارسی و عرفان اسلامی منتشر شده است و انتشار سخنان مولفان این آثار و دیگر مولوی‌پژوهان برجسته تلاش می‌کند تا کتاب‌های مفید در اختیار مولوی‌دوستان و علاقه‌مندان به شمس تبریزی قرار گیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *