مصطفی خادم المله ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص فرایند تولید و توزیع هنر کارت، از صدور بیش از ۵۷ هزار هنر کارت خبرداد.
به گزارش رسیده، مدیر عامل شرکت هنر کارت بنیان ایرانیان با اشاره به راه اندازی پروژه هنر کارت گفت: هنر کارت، یک کارت هویتی است که به اعضای تأیید شده صندوق اعتباری هنر تعلق می‌گیرد. بنابراین نخستین هدف این کارت شناسایی است که اطلاعات دارنده کارت شامل عکس، نام و نام‌‎ خانوادگی و رشته فعالیت متقاضی به زبان فارسی و انگلیسی بر روی آن درج شده است. هنر کارت عضو شبکه شتاب کشور نیز است و تمامی تعاملات مالی صندوق با اعضا از جمله وام، بیمه، کمک مستمری و… را پوشش می‌دهد.
مدیرعامل هنر کارت با اشاره به فرایند صدور این کارت گفت: پس از ثبت درخواست متقاضیان در سامانه هنر کارت، تطبیق اطلاعات ثبت شده متقاضی در این سامانه با اطلاعات ثبتی در سامانه صندوق اعتباری هنر انجام می‌شود. در صورت عدم تناقض، پرونده به بانک ارسال و افتتاح حساب گروهی صورت می‌پذیرد. برای هر هنرمند یک شماره حساب اختصاصی و جدید تعریف می‌شود. پس از اتصال شماره کارت به حساب، تصویر فرد متقاضی به همراه سایر اطلاعاتی که برای صدور کارت بانکی مورد نیاز است برای چاپ بر روی هنرکارت آماده و به چاپخانه ارسال می‌شود. پس از این مرحله، کارت‌ وارد مرحلۀ توزیع می‌شود.
خادم المله در ادامه اظهار داشت: از زمان آغاز ثبت نام تاکنون بیش از ۶۷ هزار نفر از اعضای صندوق در سامانه هنر کارت ثبت نام و اطلاعات متقاضیان بررسی شده است. پس از بررسی‌های انجام شده در این مرحله مشخص شد اطلاعات هویتی، اسم لاتین و… حدود چهار هزار نفر از متقاضیان با بی‌دقتی ثبت شده است که همین موضوع سبب شد فرایند افتتاح حساب و صدور کارت برای این گروه با تأخیر انجام شود. تصویر پرسنلی متقاضیان به عنوان یکی از پارامترهای هویتی اشخاص، بسیار حائز اهمیت است. تعداد ۱۳ هزار عکس شرایط و یا کیفیت لازم را برای صدور کارت نداشتند. سه مرحله اطلاع رسانی از طریق پیامک و تعداد بی شماری تماس تلفنی با اعضا برای اصلاح اطلاعات طی این مدت گرفته شده است.
مدیر عامل هنر کارت با اشاره به جزئیات توزیع هنر کارت گفت: طی رایزنی با مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان صندوق در استان‌ها تصمیم گرفته شد هنر کارت هنرمندان استانی از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها توزیع و هنر کارت هنرمندان تهرانی به آدرس ثبت شده در سامانه هنر کارت ارسال شود.
در جریان توزیع هنر کارت به دلیل حساسیت در حفظ حریم شخصی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، امکان انتشار شماره تلفن گیرنده کارت وجود نداشت. بدین ترتیب هماهنگی نیروهای شرکت توزیع کننده کارت‌ها با متقاضیان به عللی از جمله نقص نشانی گیرنده، نقل مکان، شناخته نشدن گیرنده در نشانی مندرج روی مرسوله و… با سختی زیادی صورت گرفت.
خادم المله با اشاره به آمار ثبت نام در سامانه هنرکارت اظهار داشت: تا پایان تیر ماه سال جاری تعداد ۶۷ هزار و ۴۰۱ هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار عضو صندوق اعتباری هنر در سامانه هنر کارت ثبت نام کردند. که برای ۶۷ هزار و ۳۶ نفر معادل ۹۹.۵ درصد افتتاح حساب انجام شده است. برای ۶۵ هزار و ۷۱۳ نفر از اعضا طی دو مرحله کمک هزینه بیکاری ایام کرونا واریز شد. اکثریت افرادی که برای آنها افتتاح حساب انجام نشده است کسانی بودند که اطلاعات هویتی‌شان با اطلاعات ثبت‌احوال تطبیق نداشته است.
وی در ادامه گفت: از ۶۷ هزار و ۴۰۱ نفر متقاضی برای بیش از ۵۷ هزار نفر هنر کارت چاپ شده است. به دلیل عدم کیفیت مناسب عکس‌های ارسالی توسط اعضا، امکان چاپ هنر کارت بیش از سه هزار نفر هنوز فراهم نشده است که این موضوع از طریق پیامک و تماس تلفنی به اطلاع این گروه رسیده است. همچنین اطلاعات شش هزار و ۱۵۷ نفر از اعضا به بانک عامل ارسال که منتظر اتمام فرایند چاپ و دریافت هنر کارت این گروه هستیم. ۳۶۹ نفر از هنرمندان واجد شرایطی که به تازگی در سامانه هنر کارت ثبت نام کرده‌اند نیز در مرحله بررسی و افتتاح حساب قرار دارند. در میان ثبت نام کنندگان متأسفانه ۷۲ نفر فوت شده‌اند و برای ۱۳ نفر به دلیل پرونده قضایی امکان افتتاح حساب وجود ندارد. اقدامات قانونی برای برخورداری سه نفر از هنرمندان تبعه افغانستان نیز با بانک در حال انجام است.
مدبر عامل هنر کارت در پایان گفت: تاکنون بیش از ۴۰ هزار کارت توسط اعضا فعال شده است و فرآیند ارسال کارت‌های باقیمانده با جدیت دنبال می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *