11:29

ارکستر «چکاوک» به مدیریت هنری رضا شایسته شامگاه روز پنجشنبه بیست و ششم بهمن ماه و در چهارمین روز از برگزاری سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر کنسرتی را در تالار وحدت تهران اجرا کرد.
به گزارش مهر، تالار وحدت تهران شامگاه روز پنجشنبه بیست و ششم بهمن ماه و در چهارمین روز از برگزاری سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر میزبان مخاطبان موسیقی با برگزاری تازه‌ترین کنسرت ارکستر «چکاوک» به مدیریت هنری و رهبری ارکستر رضا شایسته بود.
در این اجرا که ساعت ۱۸:۳۰ پیش روی مخاطبان قرار گرفت، ارکستر «چکاوک» همچون سنت و سبک و سیاق اجرای قبلی آثارش، بخشی از آثار خاطره انگیز و کمتر اجرا شده مفاخر موسیقی ایرانی و همچنین قطعات خاطره ساز را پیش روی مخاطبان قرار داد. آثاری که به گفته رضا شایسته اجرای ملودی‌هایی مربوط به پنجاه سال گذشته بوده و بسیاری از آنها تاکنون در قالب ارکسترال اجرا نداشته‌اند.
رضا شایسته چندی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر توضیح داده بود: خیلی دوست دارم روزی این تابو شکسته شود که در کنار دیده شدن نام خواننده‌های یک اثر، نام آهنگسازان نیز بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. زیرا همین آثاری که خوانندگان آن را می‌خوانند، آهنگسازان و شاعرانی دارد که برای ما بسیار عزیز هستند. این تابو باید شکسته شود که آهنگ‌ها را به نام خواننده‌ها نشناسیم. اگر این تابو شکسته شود دست موزیسین‌ها برای انجام کارهای پرمخاطب تر گسترده‌تر می‌شود.
«پشیمانم» به آهنگسازی علی تجویدی، «جلوه بستان» به آهنگسازی همایون خرم، «بهار جاویدان» به آهنگسازی اسدالله ملک، «سرگذشت» به آهنگسازی محمد حیدری، «دوست دارم» به آهنگسازی کاظم رززان، «آسمون کبود» به آهنگسازی کریم فکور و قطعاتی دیگر از جمله «با تو رفتم»، «زندگی»، «شکم دونه دونه» و «گلزار» از جمله قطعاتی بود که در این کنسرت به اجرا درآمد.
در این کنسرت که رهبری ارکستر آن به عهده رضا شایسته بود، محمد رضائیان افروز، محمدرضا تنها و امیر استرکی به عنوان خواننده حضور داشتند.
رضا شایسته رهبر ارکستر موسیقی «چکاوک» در این کنسرت ضمن تشکر از عوامل و دست اندکاران سی و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر بیان کرد: امشب شب خاصی برای من است چرا که ارکستر «چکاوک» ۲۵ سال می‌شود. ۲۵ سالگی که به سختی گذشت چرا که هیچ‌گونه حمایتی نداشتیم و اگر امروز اینجا ایستاده‌ایم به دلیل حمایت و تشویق‌های شما بوده است. صحنه موسیقی به هنرمند زندگی و امید می‌دهد. من از نقدهای سازنده شما در جهت اصلاح خودم و ارکستر بسیار بهره می‌برم.
این هنرمند در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن تاکید بر خصوصی بودن ارکستر موسیقی «چکاوک» به عنوان یک ارکستر موسیقی ملی و لزوم افزایش حمایت‌ها از این مجموعه‌ها، افزود: هدف این ارکستر زنده نگاه داشتن موسیقی فاخر ایرانی است. کارهایی که امشب شنیده شد برای اولین بار در این ۴ دهه روی صحنه رفته است. موسیقی ملی ما گنجینه باارزشی است که بایداز آن صیانت شود و نسل به نسل آن را بشنوند و لذت ببرند و فراموش نشود. هدف این ارکستر هم شنیده شدن این آثار فاخر ایرانی است.
دانیال جورابچی، آرمین قضائی، حمید یاسری، مرضیه مزینانی، موژان میرزایی، ملیکا زاده محمدی، رمیصا نفیسی، نوشین معتمدی، مهدی کاسی پور، مجید خردجو، فرشاد بلندی کاشانی، ساسان حنیفی، علیرضا حبیب الهی، سید مهدی صفوی تهران نوازندگام ویولن، داریوش حجازی، امیر حسین طایی، حسین پارسافر، مصطفی حیات غیبی نوازندگان ویولن آلتو، ارسلان علیزاده، کوروش کشاورز، سینا آذرآباد، علی آقاجانی، نوازندگان ویولنسل، سیامک صانعی نوازنده کنترباس، نیلوفر ابراهیمی نوازنده فلوت، علی اصغر شمس نوازنده کلارینت، مینو قاسم پورنوازنده قانون، علی خبازی وحید نوازنده سازهای کوبه ای و محمد حسین غریبی نوازنده پیانو گروه اجرایی این ارکستر را تشکیل می‌دادند.
سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به همت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران با همکاری بنیاد رودکی به دبیری رضا مهدوی از ۲۳ تا ۲۸ بهمن در بخش‌های رقابتی (جایزه باربد) و غیررقابتی، همزمان در تهران و ۱۴ استان دیگر در حال برگزاری است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *