10:55

رییس انجمن صنفی مدیران تولید با تأکید بر اینکه قرارداد تیپ در سینمای ایران هنوز مساله صنوف نیست، بر نقش پررنگ تهیه‌کنندگان در اجرایی شدن این قراردادها تأکید کرد.
محمدرضا منصوری رییس انجمن صنفی مدیران تولید در گفتگو با خبرنگار مهر درباره بحث قرارداد تیپ در سینمای ایران گفت: بحث ایجاد قراردادهای تیپ در خانه سینما، سال‌ها است که مورد بررسی قرار گرفته است و انجمن مدیران تولید نیز یکی از صنوفی است که به صورت جدی آن را دنبال می‌کند، اما متاسفانه طی سال‌ها تلاش برای رسیدن به یک جمع‌بندی مناسب در این زمینه، همچنان به جایی نرسیده‌ایم.
وی ادامه داد: البته بارها این را گفته‌ام و باز هم تکرار می‌کنم که برای تبیین و اجرایی شدن قرارداد تیپ تمامی صنوف جمع شدند و کمیته‌ای برای شکل‌گیری قرارداد تیپ ایجاد شد، تمام این قدم‌ها برداشته شد اما به نتیجه مناسبی دست پیدا نکردیم.
رییس انجمن صنفی مدیران تولید تاکید کرد: در واقع اجرایی شدن تمام تلاش‌ها و اقدام‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است در گرو تصمیم‌گیری تهیه‌کنندگان است، چرا که آن‌ها طرف اصلی در قراردادهای سینمایی هستند. فکر می‌کنم اگر قرار است نتیجه‌ای در حوزه قراردادهای تیپ صورت گیرد باید از سوی اتحادیه تهیه‌کنندگان اقدام لازم انجام شود، در غیر این صورت صنوف دیگر سینمایی به هر نتیجه‌ای برسند اگر تهیه‌کنندگان نتایج مورد نظر را قبول نداشته و یا نسبت به آن‌ها نکته داشته باشند، به نتیجه نمی‌رسیم.
وی توضیح داد: البته نمی‌توان گفت که تهیه‌کنندگان برای شکل‌گیری و اجرایی شدن قرارداد تیپ در سینما زیر بار مسئولیت نرفته‌اند، بلکه معتقدم قرارداد تیپ مساله صنوف نبوده است تا بخواهند با تهیه‌کنندگان وارد جلسه شوند.
منصوری گفت: باید این را بگوییم که قرارداد تیپ یک اتفاق دوطرفه است، انجمن صنفی مدیران تولید در این چند سال توافق‌هایی را با برخی از صنوف داشته است، اما به ۲ دلیل این توافق‌ها نتیجه بخش نبود، اول اینکه انجمن مدیران تولید طرف اول این قراردادها نیست و بیشتر نقش تسهیل‌کننده در این ماجرا را داشت و همین مساله باعث شد که در دوره‌ای انجمن ما مورد انتقاد قرار گیرد که چرا در این زمینه ورود پیدا کرده است.
وی بیان کرد: مساله بعدی این است که هرچند از سوی صنوف برای قرارداد تیپ، اراده وجود دارد اما گاهی اراده کافی نیست و باید اراده‌ای از بالا برای تدوین و اجرایی کردن قرارداد تیپ وجود داشته باشد. فکر می‌کنم در این زمینه کمیته‌ای که در گذشته فعال بود می‌تواند شرایط برای به تفاهم مشترک رسیدن با تهیه‌کنندگان را فراهم کند.
منصوری در پایان گفت: اما پیش از هر چیز باید بدانیم که قرارداد تیپ مساله تهیه کنندگان در حوزه سینما هست یا خیر؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *