14:09

مراسم تقدیر از رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر فعال در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با حضور دکتر سید محمدصادق امامیان رئیس ساترا و نمایندگان رسانه‌های آپارات، نماشا، MP4، ویدانه و دالفک، روز گذشته، سه‌شنبه 8 تیر در ساترا برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی ساترا، با توجه به اهمیت بالای انتخابات و توجه ویژه رسانه‌ها به پوشش این جریان مهم و تاثیر آن در پیشبرد این رویداد ملی، رسانه‌ها فعالیتی قابل قبول و ویژه در این امر داشتند. امسال برای نخستین بار ۷ رسانه صوت و تصویر فراگیر در راستای پوشش برنامه‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری فعالیت خود را آغاز کردند که با پایان انتخابات و اتمام فعالیت این رسانه‌ها، ساترا در مراسمی از نمایندگان این پلتفرم‌ها تقدیر کرد.

شروعی مناسب برای نقش‌‎آفرینی در رویداد ملی انتخابات
در این مراسم دکتر امامیان ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد رسانه‌ها گفت: هدف از این جلسه، مستند کردن این تجربه و تقدیر از رسانه‌هاست. فارغ از نتیجه انتخابات، این همکاری برای ما به عنوان نهاد تنظیم‌گر و رسانه‌ها نکات قابل توجهی داشت. انتخابات امسال از جهاتی شروع خوبی برای آغاز این فعالیت شد و در واقع فرصت سعی و خطا را به ما داد.
وی افزود: اگر انتخاباتی قطبی و پرتنش ایجاد می‌شد احتمالا برای شروع فعالیتی که در آن قدم قدم حرکت می‌کنیم تا ببینیم چقدر می‌توان در رابطه با آن مقررات نوشت و آنها را رعایت کرد با مشکلاتی مواجه می‌شدیم. وجود رسانه‌های بین‌المللی، رقابت و مواردی دیگر در این انتخابات هم می‌توانست باعث شود تا به انتخابات بی‌تعادلی برسیم اما به دلایل خاص محیطی و سیاسی مثل بحران کرونا و …. انتخابات را از حالت قطبی شدن خارج کرد و ما از منظر رسانه‌ای شاهد انتخابات آرامی بودیم و تجربه‌ای کم چالش داشتیم.

بهره‌وری از تجربیات برای آینده
رئیس ساترا در ادامه بیان کرد: نکته‌ای که می‌توان به آن نقد داشت این است که نامزدها زیر بار این سیستم و نظام نرفتند؛ به نظر می‌رسید آنها حاضرند هزینه‌هایی را متقبل شوند و در پلتفرم‌ها کار خود را پیش ببرند اما متاسفانه بنا به چند دلیل این اتفاق نیفتاد؛ یکی زمان کوتاه تبلیغات انتخاباتی که عملا نامزدها از دسترسی به آنتن رسانه و امکانات عمومی و رایگان اشباع بودند.
امامیان خاطرنشان کرد: دو اینکه ستادها به اندازه کافی آماده و تجهیز نبودند تا از ظرفیت‌ها بهره لازم را ببرند و نکته سوم اینکه ما فعالیت خود را دیر شروع کردیم که بخشی از آن به قانون انتخابات بازمی‌گردد اما می‌توان از این تجربه برای سال‌های آینده استفاده کرد.

محوریت رسانه‌های بومی کشور
رئیس ساترا افزود: اتفاق مثبتی که باید به آن اشاره کرد امکانی بود که سازمان صدا و سیما روی پلتفرم تلوبیون ایجاد کرد؛ تفاوت این امکان با امکانات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر این بود که در تلوبیون زیرساخت‌ها نیز در اختیار نامزدها قرار می‌گرفت، زیرا از جنس خدمات عمومی بود؛ بنابراین رسانه‌ها هم می‌توانند در آینده ارائه چنین امکاناتی را در برنامه خود داشته باشند.
وی همچنین تاکید کرد: اتفاق مثبت دیگری که باید از آن یاد کرد این است که رسانه‌های داخلی و بومی کشور در این زمینه، محور بودند؛ ترکیب رسانه ملی، پلتفرم‌های مجازی سازمان و رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر فرصت را برای همه ستادهای انتخاباتی با سلایق مختلف فراهم کردند.

کفایت توان رسانه‌ای کشور برای رفع نیازها
رئیس ساترا با بیان اینکه دو واقعیت در این زمینه غیر قابل انکار است، گفت: پلتفرم‌های بومی کشور، محور بحث‌های انتخاباتی شدند و این ظرفیت را دارند که هر انتخاباتی را هر چقدر پرشورتر و از نظر رسانه‌ای پرتنش‌تر تحمل کنند همچنین زیرساخت‌هایی فراهم شد از جمله زیرساخت مقرراتی که بسیار مهم است. تمام کشور از جمله ستاد انتخابات، مرکز ملی فضای مجازی مجموعه قوه قضاییه و … در پی تدوین مقرراتی برای حوزه فضای مجازی بودند و عملا تنها مقننه‌ای که به موقع تدوین شد و به مرحله هم‌نظری رسید و قبل از شروع فعالیت‌های انتخاباتی به طور رسمی ابلاغ و برای اجرای آن سازوکارهایی درنظر گرفته شد و به شکل خوبی هم به مرحله اجرا رسید، مقرراتی بود که رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر آنها را اجرا کردند.
امامیان تاکید کرد: تصور می‌کنم زیرساخت‌های مقرراتی به علاوه تجربه و امکاناتی که این‌بار به طور خاص در بازپخش مناظره‌ها داشتیم می‌تواند ظرفیت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری‌های آینده و نقش‌آفرینی‌های بیشتر فراهم کند. به عقیده من پیامی که قصد انتقال آن را داشتیم به خوبی محقق شد، آن هم اینکه توان رسانه‌ای کشور برای رفع نیازهای کشور کفایت می‌کند، چراکه در زیرساخت فنی و آمادگی رسانه‌ها مشکل خاصی وجود ندارد.

حداقل تخلفات در فعالیت رسانه‌ها
امامیان تاکید کرد: نکته مثبت آخر هم این بود که تقریبا تخلفات در این فعالیت به حداقل میزان خود رسیده بود. رسانه‌ها در بحث تخلفات نکته قابل ذکری را نداشتند که خیلی مهم است. تا حد زیادی بی‌طرفی رسانه‌ها رعایت شد و مجموعه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر به شکلی حرفه‌ای با جریان انتخابات مواجه شدند.

نادیده گرفتن ضعف‌ها
رئیس ساترا در پایان گفت: البته ضعف‌ها را هم نباید نادیده گرفت؛ شروع دیرهنگام، نبود زیرساخت انتقال و اشتراک اطلاعات و ضعف‌هایی که به ساترا برمی‌گردد مانند دیر شدن فعالیت که باید برای برطرف کردن آنها اقدام کرد. اتفاق مهمی شکل گرفته است و علیرغم اختلاف نظرات، اثر مستقیم و غیرمستقیم کرونا را در این فعالیت باید در نظر داشت. با تمام این شرایط عملکرد تمام رسانه‌ها در این زمینه قابل تقدیر است.
در پایان دکتر امامیان با اهدای تقدیرنامه به نمایندگان رسانه‌های حاضر در مراسم از این رسانه‌ها تقدیر کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *